Dress code dyrektora szkoły

Bardzo często kontakt rodzica z dyrektorem wpływa na wybór tej, a nie innej szkoły dla swojego dziecka. Dyrektor pełni „rolę reprezentacyjną” placówki, którą zarządza.

dress code dyrektora szkołyDress code dyrektora szkoły

Ubiór dyrektora noszony w pracy przyczynia się do tworzenia wizerunku placówki oświatowej. W dużej mierze to wizerunek i sposób zachowania dyrektora (a w następnej kolejności wygląd i zachowanie nauczycieli) wpływa na opinie wydawane przez rodziców na temat szkoły.

Dobór ubrania stosownie do sytuacji

Dress code dyrektora szkoły może pomagać lub przeszkadzać innym w mobilizacji do całodziennego wysiłku. Ważne jest, żeby nie pomylić strojów z okazją do jakich pasują, np. wizerunku wieczorowego lub sportowego ze strojem do pracy. Przesadzić można na dwa sposoby: ubrać się zbyt elegancko do danej okazji albo zbyt powszednie. Oba wizerunki przyczyniają się do niewłaściwej prezencji i prezentacji placówki oświatowej i jej złego odbioru przez otoczenie. O człowieku eleganckim mówi się, że jest ubrany zawsze stosownie do danej okazji.

Dress code dyrektora szkoły

Strój dyrektora szkoły nie musi być tak bardzo elegancki jak dyrektora banku. Mimo to dyrektor (i nauczyciel) winien charakteryzować się sumiennością, wysoką kulturą osobistą i nienaganną prezencją. Schludny wizerunek w pracy jest tak samo ważny jak właściwie wykonywane w niej obowiązki. Dyrektor nie musi codziennie zakładać garnituru z koszulą i krawatem. Może ubrać się nieco mniej oficjalnie, czyli założyć strój skoordynowany (złożony ze spodni i marynarki nie od kompletu, ale dopasowanych do siebie).  

dress code dyrektora szkoły (2)Przykłady eleganckich zestawów ubrań dla dyrektora szkoły

Najbardziej odpowiednie są marynarki w jaśniejszej kolorystyce: szarości, grafity, beże. Marynarki mogą być od garnituru i wówczas mogą być łączone z ciemniejszymi spodniami. Marynarki mogą być też z tkanin o widocznej fakturze typu: tweed, sztruks, zamsz  czy flanela.

Jakie dodatki dopuszcza dress code dyrektora szkoły?

Buty powinny być zawsze nienagannie wypastowane, w dobrym stanie. Ciemne, skórzane, bez żadnych ozdób, sznurowane do garnituru, do zwykłych spodni mogą być też wsuwane. Skarpetki powinny być zawsze ciemne,  w tym samym kolorze co spodnie lub buty. Najbardziej uniwersalne kolory to (czarny, granat, grafit). Należy unikać skarpet frotte, wzorzystych i kolorowych. Jedyna dopuszczalna biżuteria dla dyrektora szkoły to zegarek, spinki do mankietów i obrączka. Zegarek powinien wyglądać skromnie. Klasyczny zegarek ma ciemny skórzany pasek i cyferblat ze wskazówkami.

Co z krawatem?

Oczywiście na specjalne okazje (początek/zakończenie roku szkolnego, uroczystości szkolne), gdy dyrektor zakłada garnitur krawat jest jak najbardziej wskazanym dodatkiem. Warto pamiętać, że krawat źle dobrany niweczy elegancję.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *