Efekt pierwszego wrażenia.

efekt pierwszego wrażeniaEfekt pierwszego wrażenia – Powiem Ci kim jesteś

Stare powiedzenie „jak Cię widzą, tak Cię piszą” nadal nic nie traci na swej aktualności. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego każdy z nas przykleja „etykietkę” drugiej, nowo poznanej osobie tylko na podstawie tego, co widzi? A gdzie miejsce na talent, wartości, zalety osobowości…? Powiedz mi jak wyglądasz, a powiem Ci kim jesteś.

Współczesny wizerunek człowieka

Żyjemy w specyficznych czasach. W czasach gdzie głównym środkiem przekazu stają się media z Internetem na czele. Skutkiem tego jest błyskawiczny przepływ informacji. Dziś oczekujemy więc szybkich, prostych komunikatów oraz takich samych rozwiązań. Szybkość staje się priorytetem i zaczyna dotyczyć coraz większych obszarów naszego życia. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie spotykamy ogromną ilość osób i że każdy z nas stanowi dla drugiego pewien komunikat – nie powinien dziwić fakt, że tak dużą rolę odgrywa „efekt pierwszego wrażenia”.

Efekt pierwszego wrażenia. Pozytywne pierwsze wrażenie

To w przeciągu pierwszych kilku – kilkunastu sekund decydujemy czy nawiążemy z kimś relacje, współpracę lub przyjaźń. Dlatego, w sytuacjach zawodowych, pozytywne pierwsze wrażenie ma niebagatelne znaczenie. Decyduje o tym, czy ktoś będzie miał możliwość zaprezentowania swojego talentu, wartości, czy właśnie zalet osobowości. Negatywne pierwsze wrażenie, nawet najzdolniejszemu z ludzi nie da takiej szansy.

Efekt pierwszego wrażenia i relacje w biznesie

Dziś w świecie biznesu stawia się głownie na relacje międzyludzkie, pożądani są pracownicy, którzy cechują się nienagannymi manierami i profesjonalną autoprezentacją. Ogromnie ważne są spotkania z klientami, kontrahentami, partnerami na konferencjach, seminariach, spotkaniach biznesowych typu śniadania, koktajle, kolacje. Ten krótki czas – gdy w jednym miejscu spotykamy dużą ilość osób – należy maksymalnie wykorzystać. Dlatego tak cenne stają się umiejętności typu: small talk, elevator speech, dress code.

 Efekt pierwszego wrażenia i kontakt wzrokowy

Efekt pierwszego wrażenia – przede wszystkim – wiąże się z kontaktem wzrokowym. Powstaje zanim rozpocznie się rozmowa. Tworzymy opinię o drugim człowieku błyskawicznie i nieświadomie. Bywa wręcz, że już po kilku spojrzeniach możemy się nastawić do kogoś pozytywnie lub negatywnie. Działa to identycznie w drugą stronę – ktoś może nas od razu zaakceptować lub wręcz przeciwnie – mimo, że tak naprawdę niewiele o nas wie. Odpowiednia prezencja jest bardzo pomocna przy tworzeniu właściwego pierwszego wrażenia. Nie da się ukryć, że nasz strój, zachowanie, maniery są istotnymi elementami naszego wizerunku. Efekt pierwszego wrażenia robi swoje.

 Szkolenia z kreowania wizerunku dla pracowników firm

Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się szkolenia – które mam przyjemność prowadzić – dotyczące: reguł dress code’u i profesjonalnej autoprezentacji. Ten zbiór zasad gwarantuje profesjonalny wygląd pracowników, co ma z kolei bezpośredni wpływ na budowanie wizerunku oraz marki danej firmy.

Etykieta w biznesie i kultura w firmie

Podobnie popularne są szkolenia z etykiety w biznesie. W trakcie zajęć zapoznaję pracowników z elementami biznesowego savoir-vivru. Kultura firmy ma obecnie ogromną wartość. Nadaje firmie rys solidności i powagi, jest dowodem na to, że pracują w niej doskonali fachowcy, ale też ludzie dobrze wychowani. Wszystko to może być doskonałym wyróżnikiem i przewagą na tle konkurencji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *