Efekt pierwszego wrażenia

0
2071
efekt pierwszego wrażenia
efekt pierwszego wrażeniaEfekt pierwszego wrażenia – Powiem Ci kim jesteś

Stare powiedzenie „jak Cię widzą, tak Cię piszą” nadal nic nie traci na swej aktualności. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego każdy z nas przykleja „etykietkę” drugiej, nowo poznanej osobie tylko na podstawie tego, co widzi? A gdzie miejsce na talent, wartości, zalety osobowości…? Powiedz mi jak wyglądasz, a powiem Ci kim jesteś.

Współczesny wizerunek człowieka

Żyjemy w specyficznych czasach. W czasach gdzie głównym środkiem przekazu stają się media z Internetem na czele. Skutkiem tego jest błyskawiczny przepływ informacji. Dziś oczekujemy więc szybkich, prostych komunikatów oraz takich samych rozwiązań. Szybkość staje się priorytetem i zaczyna dotyczyć coraz większych obszarów naszego życia. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie spotykamy ogromną ilość osób i że każdy z nas stanowi dla drugiego pewien komunikat – nie powinien dziwić fakt, że tak dużą rolę odgrywa „efekt pierwszego wrażenia”.

Efekt pierwszego wrażenia. Pozytywne pierwsze wrażenie

To w przeciągu pierwszych kilku – kilkunastu sekund decydujemy czy nawiążemy z kimś relacje, współpracę lub przyjaźń. Dlatego, w sytuacjach zawodowych, pozytywne pierwsze wrażenie ma niebagatelne znaczenie. Decyduje o tym, czy ktoś będzie miał możliwość zaprezentowania swojego talentu, wartości, czy właśnie zalet osobowości. Negatywne pierwsze wrażenie, nawet najzdolniejszemu z ludzi nie da takiej szansy.

Efekt pierwszego wrażenia i relacje w biznesie

Dziś w świecie biznesu stawia się głownie na relacje międzyludzkie, pożądani są pracownicy, którzy cechują się nienagannymi manierami i profesjonalną autoprezentacją. Ogromnie ważne są spotkania z klientami, kontrahentami, partnerami na konferencjach, seminariach, spotkaniach biznesowych typu śniadania, koktajle, kolacje. Ten krótki czas – gdy w jednym miejscu spotykamy dużą ilość osób – należy maksymalnie wykorzystać. Dlatego tak cenne stają się umiejętności typu: small talk, elevator speech, dress code.

Efekt pierwszego wrażenia i kontakt wzrokowy

Efekt pierwszego wrażenia – przede wszystkim – wiąże się z kontaktem wzrokowym. Powstaje, zanim rozpocznie się rozmowa. Przekaz odbieramy emocjonalnie, kierując się głównie kanałem niewerbalnym (ewolucyjnie starszym). Tworzymy opinię o drugim człowieku błyskawicznie i nieświadomie. Bywa wręcz, że już po kilku spojrzeniach możemy się nastawić do kogoś pozytywnie lub negatywnie.

Mimika twarzy

Przede wszystkim zwracamy uwagę na twarz, jej mimikę, uścisk dłoni oraz na strój. Pozytywnie odbieramy ludzi, którzy mają regularne rysy i zadbaną cerę. U panów dotyczy to gładko ogolonej twarzy. Zarost, nawet 2-dniowy, kojarzy się z zaniedbaniem (lub jest przywilejem zawodów związanych z modą, reklamą i samych artystów). W naszej kulturze, mimo wcześniejszych tradycji sarmackich, lepiej są odbierani panowie bez obfitych bród i wąsów.
Pozytywnie odbieramy też ludzi o przyjaznym wyrazie twarzy. Bardzo ważny jest uśmiech. Osoba uśmiechnięta, patrząca prosto w oczy, podająca na powitanie zdecydowanym gestem dłoń na pewno zrobi dobre wrażenie. Z kolei, twarz na której nie widać śladu emocji, lub jest jakiś grymas (np. zmarszczone brwi) nie przyczyni się do pozytywnego odbioru jej właściciela.

Pierwsze wrażenie a ubranie

Zwracamy też uwagę na strój. Jest on tak samo ważny, jak podobające się nam opakowanie produktu, który właśnie zamierzamy kupić. Opakowanie może zachęcić lub wręcz przeciwnie. Dlatego tak ważna jest profesjonalna autoprezentacja w pracy i przestrzeganie reguł dress code’u.

Działa to identycznie w drugą stronę – ktoś może nas od razu zaakceptować lub wręcz przeciwnie – mimo, że tak naprawdę niewiele o nas wie. Odpowiednia prezencja jest bardzo pomocna przy tworzeniu właściwego pierwszego wrażenia. Zatem, dziś strój nie tylko zdobi człowieka, ale także bardzo wyraźnie określa jego miejsce w społeczeństwie, korporacji, świecie biznesu. A efekt pierwszego wrażenia robi swoje.

 Szkolenia z kreowania wizerunku dla pracowników firm

Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się szkolenia – które mam przyjemność prowadzić – dotyczące: reguł dress code’u i profesjonalnej autoprezentacji. Ten zbiór zasad gwarantuje profesjonalny wygląd pracowników, co ma z kolei bezpośredni wpływ na budowanie wizerunku oraz marki danej firmy.

Etykieta w biznesie i kultura w firmie

Podobnie popularne są szkolenia z etykiety w biznesie. W trakcie zajęć zapoznaję pracowników z elementami biznesowego savoir-vivru. Kultura firmy ma obecnie ogromną wartość. Nadaje firmie rys solidności i powagi, jest dowodem na to, że pracują w niej doskonali fachowcy, ale też ludzie dobrze wychowani. Wszystko to może być doskonałym wyróżnikiem i przewagą na tle konkurencji.

Poprzedni artykułKostium Coco Chanel
Następny artykułMęska elegancja
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here