Jak dobrać garnitur?

jak dobrać garnitur.4Jak dobrać garnitur? Są grupy ludzi, którzy mogą szokować, a wręcz mają przywilej na łamanie ogólnie przyjętych norm. Należą do nich np. artyści, muzycy. Wybitny dyrygent Herbert von Karajan może występować we fraku i…tenisówkach. Jednak adwokata, lekarza, prawnika, czy osobę występującą publicznie obowiązuje inny strój. Strój biznesowy. U mężczyzn jest nim garnitur.

Jak dobrać garnitur? Fason garnituru

Okazuje się, że trudności może też przysporzyć sam wybór odpowiednio skrojonego garnituru. Wybierając dla siebie garnitur należy kierować się kształtem sylwetki. Panowie mają różne typy sylwetek i do każdej będzie więc pasować nieco inny fason garnituru. A jak wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach… Dobrze skrojony garnitur pozwala na swobodę ruchów, dając właścicielowi komfort nie myślenia o tym, że materiał gdzieś się „ciągnie”, że marynarka odstaje na plecach, że trzeba wciągnąć brzuch żeby się zapiąć, itp. Największym wrogiem elegancji jest za ciasna garderoba.

Fason marynarki o kroju brytyjskim

Najistotniejszą częścią kroju garnituru jest okolica ramion. Zła szerokość ramion może spowodować, że u drobnego i szczupłego mężczyzny nagle wyrosną „ramiona drwala”. A to jeszcze bardziej optycznie skróci jego sylwetkę. Panowie o drobnej budowie i niezbyt wysokim wzroście najlepiej będą się prezentować w garniturach o tradycyjnym, brytyjskim kroju (stosowanym już od lat 30-tych XX wieku). Taki garnitur leży „naturalnie”, nie dodając objętości. Marynarki mają tylko małe poduszki na ramionach, albo występują w wersji „bezpoduszkowej”. Dzięki zaszewkom w okolicy talii pięknie modelują sylwetkę pozostając stosunkowo blisko linii ciała. Klapy marynarki są wąskie, a spodnie występują w wersji „slim”, czyli są dopasowane, bez zaszewek przy pasku. Krawcy wierni temu krojowi od lat, twierdzą że jedynie ten garnitur nie zamienia mężczyzny w robota o sztucznie wywatowanych ramionach. Garnitur brytyjski polecany jest również mężczyznom o proporcjonalnej budowie ciała, czyli o ramionach równych szerokości biodrom.

Po czym poznać dobrą marynarkę?

Dobrze skrojona marynarka idealnie leży na sylwetce mężczyzny. Rozpoznaje się to po jej gładkich plecach. Jeśli z tyłu marynarki są widoczne poprzeczne fałdy oznacza to, że marynarka jest za ciasna w okolicy ramion. Jeżeli na plecach widać pionowe załamania, to znak że marynarka jest za szeroka i najczęściej będzie wówczas za długa. Równie istotnym elementem marynarki jest długość rękawów. Te, powinny sięgać do nadgarstka – tak by był spod nich widoczny mankiet koszuli. Niestety, najczęściej spotykanym niedopatrzeniem u panów są zbyt długie rękawy marynarek. Zakłóca to właściwe proporcje ciała, sprawiając wrażenie za krótkich rąk i zbyt małych dłoni. Dobrze skrojona marynarka ma również odpowiednio wszyty kołnierzyk. Mężczyzna przy siadaniu, oprócz rozpięcia marynarki, nie powinien dokonywać przy niej żadnych poprawek. W przypadku, gdy kołnierzyk marynarki zasłania z tyłu kołnierzyk koszuli sięgając włosów, mamy do czynienia ze źle skrojoną marynarką. Kontakt z włosami przyczynia się do szybkiego wybrudzenia kołnierzyka marynarki, a tej nie zmienia się przecież codziennie, jak koszuli. Dobrze dobrany garnitur, dobrze skrojona marynarka zapewni mężczyźnie elegancki wygląd.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, sierpień 2010

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *