Krawat i jego rola

I przychodzi taki dzień w życiu mężczyzny kiedy pierwszy raz sięga po krawat i próbuje go samodzielnie zawiązać. Zazwyczaj towarzyszy temu jakaś uroczysta okazja. Nienaganne zawiązanie krawata to egzamin potwierdzający, że jest się już mężczyzną…

Rola krawata w męskim wizerunku

krawatKrawat jest elementem formalnej garderoby każdego mężczyzny, stanowi jej nieodzowne uzupełnienie. Sądząc po rozmiarach, zdawać by się mogło, że pełni marginalną rolę w wizerunku mężczyzny. Tymczasem jest odwrotnie. Krawat to „kropka” nad „i”. Potrafi dodać szyku, podkreślić męską elegancję, doskonale uzupełnić całość. Może pomóc wyszczuplić zbyt pełne twarze, może poszerzyć zbyt pociągłe, może zamaskować zbyt obszerny obwód w pasie. Co więcej kolor i wzór krawata czyni garnitur strojem na okazje dzienne, wieczorowe, czy galowe. Jednak wszystko pod warunkiem, że krawat jest umiejętnie dobrany i zawiązany.

Z czego jest zrobiony krawat?

Dobrą jakość zapewnia krawatowi jedwab, krojony ze skosu i zszyty z trzech części. Krawat niedokładnie wykrojony ze skosu ma tendencję do skręcania. Kolejnym ważnym elementem w krawacie jest to, co niewidoczne czyli jego wewnętrzna wkładka. Od jej jakości oraz grubości zależy to, w jaki sposób krawat się wiąże, a po zawiązaniu jak się układa. Innymi słowy „dusza” krawata decyduje o chwycie krawata i objętości węzła. Najlepiej, gdy jest ona wełniana, choć częściej spotykana jest bawełniana fizelina. W krawatach gorszej jakości jest ona wykonana z włókien sztucznych.

Materiał krawata

Mimo, że na metce krawatów jest napis 100% silk nie oznacza to, że cały krawat wykonany jest z jedwabiu. Z jedwabiu jest tylko jego zewnętrzna część, wkładka już nie. Jednak bywają także krawaty stuprocentowo jedwabne. To unikatowe seven fold tie. Taki krawat nie potrzebuje duszy, bowiem składany jest siedmiokrotnie z dużego kawałka jedwabiu. Tak więc jego objętość bierze się tylko z wielokrotnie złożonego materiału. Jest to szczyt doskonałości rzemiosła krawieckiego i zarazem przykład najdoskonalszej prostoty pełnej elegancji. Tylko nieliczne pracownie na świecie potrafią wykonać dobry krawat o tej konstrukcji.

Szlufka po wewnętrznej stronie krawata

Czasem, od spodu krawata przy jego węższej części, znajduje się przyszyta szlufka, a czasem jej miejsce zajmuje metka producenta. Żaden z tych elementów nie wpływa na jakość krawata. Warto jeszcze wspomnieć, że oba końce krawata od lewej jego strony są wykończone wszytym kawałkiem podszewki, która zasłania końce wkładki krawata.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, grudzień 2015

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *