Kreowanie stylu. Kobiety nas inspirują.

0
928

kreowanie styluKreowanie stylu. Ekskluzywny wywiad z konsultantką wizerunku Agnieszką Jelonkiewicz

Skąd pomysł na kreowanie stylu, wizerunku? Jak długo się tym Pani zajmuje?

Zawodowo 15 lat, a na lalkach od dziecka.

Jak długo trzeba pracować na sukces?

Cały czas.

Jakie jest najgorsze faux pas w wizerunku biznesowym kobiet?

Wizerunek w pracy będzie różnił się w zależności od wykonywanego zawodu. W pewnych kręgach kwiecista bluzka i rozpuszczone włosy będą nie na miejscu, w innych będą dopuszczalne. Jest jednak pewna rzecz, na którą zwracam uwagę. Kiedy na szkoleniach z profesjonalnej autoprezentacji słyszę opinie kobiet, że na biznesowe spotkanie z mężczyznami zakładają mini lub głęboki dekolt, robi mi się przykro. Kobiety przez lata walczyły o równouprawnienie, o traktowanie ich dokonań z takim samym szacunkiem jak w przypadku mężczyzn. Dlaczego więc teraz stosują takie metody „zmiękczania” przeciwnika? Kobieta sądząca, że „gra walorami” traktuje się przedmiotowo. I tak jest odbierana. Nigdy nie stanie się równorzędnym partnerem w dyskusji – ale to już na własne życzenie.

Jakie widzi Pani błędy w wizerunku biznesowym mężczyzn?

W przypadku mężczyzn jest podobnie. Wygląd ubrania będzie zależał od rodzaju pracy, ale nawet jeśli ma to być garnitur, koszula i krawat, a towarzyszyć temu będą brudne lub zniszczone buty, to na nic wszystkie starania. Schludność jest niezbędnym składnikiem eleganckiego wizerunku.

Którym artystom, ważnym osobowościom pomagała Pani kreować wizerunek?

Pracuję z ludźmi, którzy z racji zawodu dbają o swój wizerunek medialny. Pracuję też z ludźmi, których pozycja zawodowa obliguje do przewodniczenia zespołowi ludzi. I czy jest to artysta, aktor, rzecznik prasowy, polityk, czy dyrektor na przykład placówki oświatowej – do pracy podchodzę zawsze z identycznym zaangażowaniem. Celem mojej pracy jest pomoc wizerunkowa, czy kreowanie stylu dlatego nie tworzę list mniej lub bardziej ważnych nazwisk. Tym bardziej nie mogę się nimi podzielić.

Jakie cechy i umiejętności powinna mieć osoba zajmująca się dziedziną kreowanie stylu, by sprostać oczekiwaniom wymagających klientów?

Każdy doradca wizerunku posiada swoje indywidualne cechy i nie można tego generalizować. Na pewno ważny jest otwarty umysł, kreatywność i talent. Klient wymagający mobilizuje nas tylko do stałego rozwoju. Każdy zawód, w którym ma się kontakt z drugim człowiekiem obliguje do wysokiej kultury osobistej, cierpliwości, życzliwości, asertywności i zdrowego rozsądku.

Rozmawiała Monika Nogalska, wywiad ukazał się w magazynie Businesswoman&Life, marzec 2015

Poprzedni artykułDamski strój do pracy. Skąd się wziął?
Następny artykułJak dbać o ubrania?
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here