Męska elegancja

Męska elegancja. Można byłoby powiedzieć, że wobec rangi wielu problemów z jakim musi borykać się współczesny mężczyzna, sprawy mody są kwestią drugorzędną. Ale nie do końca byłoby to prawdą. Umiejętność ubierania się ma bowiem poważne następstwa zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Strój stosowny do sytuacji jest tak samo istotny, jak przestrzeganie dobrych manier. Toteż wiedza o sposobie ubierania się pozwala uniknąć wielu niezręcznych sytuacji – a co za tym idzie – jest jednym ze sposobów na ułatwienie życia sobie i innym.

Męska elegancja. Moda i mężczyzna

Moda to słowo, które przeraża mężczyzn. Nie bez przyczyny. Zazwyczaj kojarzy się z „obsesją” na punkcie nazwisk słynnych projektantów, czy marek odzieżowych oraz pogonią za najmodniejszymi trendami w danym sezonie. Skutkiem czego jest rozwój swoistego rodzaju „niewolnictwa” zależnego od sezonowych trendów, a owocującego obowiązkiem kupowania wciąż nowych, modniejszych rzeczy. Przyznam, że tak definiowana „moda” może skutecznie przerażać wszystkich, niezależnie od płci. Poza tym, w rzeczywistości, te modne rzeczy „z nazwiskiem” robią wrażenie na bardzo niewielkiej części społeczeństwa.

Męski wizerunek, męska elegancja

męska elegancjaDobrą wiadomością, dla wszystkich mężczyzn, będzie z pewnością fakt, że własny styl jest niezależny od sezonowości trendów. Jest ponadczasowy. Poza tym, klasyczne elementy garderoby nigdy nie tracą na swej aktualności i zawsze będą odpowiednie. Należą do nich na przykład: granatowy garnitur, szare flanelowe spodnie, biała koszula, marynarka klubowa, marynarka sportowa, stonowany jedwabny krawat. Jak więc postępuje i wygląda elegancki mężczyzna? Co tak naprawdę określa jego styl?

Elegancki mężczyzna

Niezaprzeczalnie ważne jest to, co mężczyzna ubiera i jak w tym wygląda, jednak paradoksalnie ludzie, których uważamy za najlepiej ubranych, najczęściej nie noszą rzeczy które zapamiętujemy. Co jest więc istotą stylu dobrze ubranego mężczyzny? Otóż wszystko powinno tworzyć idealną całość. Elegancki mężczyzna nie tylko nosi się z wyrafinowaną elegancją, ale jest zadbany, jego włosy, dłonie i buty są bez zarzutu. Jego wizerunek jest odzwierciedleniem pewności siebie, która nie tylko dotyczy stroju, ale także tego kim się jest. Styl jest bowiem odzwierciedleniem osobowości, a strój stosowny do sytuacji jest tak samo naturalny jak przestrzeganie dobrych manier.

Męska elegancja. Stosowność stroju

Niestety, brak poczucia stosowności ubioru do okoliczności, staje się zjawiskiem coraz bardziej popularnym. I tak, wyjście do teatru nierzadko nie bardzo się różni od wyjścia do galerii… handlowej. Wygląda to tak, jakby czasy w których elegancja była właściwie rozumiana odeszły już do lamusa. Czymże jest więc elegancja?

Męska elegancja

Samo słowo „elegancja” pochodzi z łaciny i oznacza coś wyborowego. Rozumiane było jako wytworność, wykwintność, kojarzyło się z dobrym smakiem. Nic więc dziwnego, że elegancki wygląd był nierozerwalnie związany z uzewnętrznieniem elegancji i dobrych manier.

Nowa definicja męskiej elegancji

Tak rozumiana męska elegancja narodziła się na przełomie XVII i XVIII wieku. Zawsze była pielęgnowana w towarzystwie, stanowiła część osobowości, wiązała się ze sposobem bycia i umiejętnością noszenia ubrania.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, lipiec 2015

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *