Męski wizerunek biznesowy

0
1552
męski wizerunek biznesowy

męski wizerunek biznesowyMęski wizerunek biznesowy jest dziś kwestią bardzo na czasie. Rynek pracy, coraz bardziej wymagający, powoduje że mężczyźni są wręcz zobligowani do dbałości o swój wizerunek. To wizerunek kształtuje i utrwala obraz człowieka, zapadając głęboko w świadomość odbiorcy.

Męski wizerunek biznesowy

Żyjemy w czasach, gdy głównym środkiem przekazu stają się media z Internetem na czele. Skutkiem tego jest błyskawiczny przepływ informacji. Szybkość staje się priorytetem i zaczyna dotyczyć coraz większych obszarów naszego życia. Nie może zatem dziwić fakt, że obecnie w kontaktach międzyludzkich tak wielką rolę odgrywa efekt pierwszego wrażenia i szybkość komunikacji.

Efekt pierwszego wrażenia

Każdy z nas ocenia nowo poznawaną osobę na podstawie tego, co widzi. Bywa wręcz, że już po kilku spojrzeniach możemy się nastawić do kogoś pozytywnie lub negatywnie. Najpierw patrzymy na twarz i mimikę twarzy. Potem rejestrujemy uścisk dłoni i zwracamy uwagę na ubranie. Pozytywnie odbieramy ludzi, którzy mają regularne rysy i zadbaną cerę. U mężczyzn dotyczy to gładko ogolonej twarzy. Zarost, nawet 2-dniowy, kojarzy się z zaniedbaniem (lub jest przywilejem zawodów związanych z modą, reklamą i samych artystów). W naszej kulturze, mimo wcześniejszych tradycji sarmackich, lepiej są odbierani panowie bez obfitych bród i wąsów (choć ostatnio wróciła moda na wypielęgnowane brody, co widać przeważnie u młodych mężczyzn). Efekt pierwszego wrażenia działa identycznie w drugą stronę – ktoś może Cię od razu zaakceptować lub wręcz przeciwnie – mimo, że tak naprawdę niewiele o Tobie wie.

Męski wizerunek biznesowy

Większość z nas sądzi, że główną rolę w sympatiach i antypatiach odgrywa charakter i osobowość, a nie wygląd. Jednak w wyniku przeprowadzonych badań okazuje się  że bardziej ufamy osobom, które nam się podobają. Jesteśmy wręcz przekonani, że osoby zadbane odnoszą więcej sukcesów i są bardziej niezależne.

meski-wizerunek-biznesowyProfesjonalna autoprezentacja

Profesjonalny wizerunek w pracy jest bardzo pomocny przy tworzeniu właściwego pierwszego wrażenia. Nie da się ukryć, że nasz strój, zachowanie, maniery są bardzo istotnymi elementami naszego wizerunku. Każdy z nas gra w życiu jakąś rolę a w pracy piastuje pewne stanowisko. A każda rola ma swój kostium. Na całym świecie przyjęte jest, że pracujący zawodowo mężczyzna by wyglądać profesjonalnie odpowiednio się prezentuje.

Oczywiście nie należy zapominać, że za odpowiednim strojem muszą iść takie same kwalifikacje. Sam doskonale „zrobiony” wizerunek nikomu się nie przyda, jeśli nie będzie poparty ciężką pracą, talentem i odpowiednimi kwalifikacjami.

Dress code – czy warto?

Należy dbać o swój wizerunek, by ułatwić innym jak najlepsze zapamiętanie swojej osoby. Reguły dress code’u precyzyjnie określają jakie ubranie wybrać na daną okazję, by wyglądać profesjonalnie i kompetentnie. Jednym słowem, dress code zapobiega powstaniu sytuacji, w których możesz narazić się na śmieszność. Czy warto dbać o siebie i profesjonalną autoprezentację? Proszę wierzyć – warto.

Artykuł ten ukazał się na portalu Facet po 40 Zdjęcia Jan Adamski

Poprzedni artykułGarderoba klasyczna
Następny artykułIdeał piękna w XXI wieku
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here