Profesjonalny wizerunek w pracy

0
1790
profesjonalny-wizerunek-w-pracy

Profesjonalny wizerunek w pracy jest istotną kwestią. To w jaki sposób prezentuje się pracownik wpływa na postrzeganie całej firmy. Dlatego korporacje często szkolą swoich podwładnych po to, by ich wygląd odpowiadał wizerunkowi firmy.

profesjonalny wizerunek w pracyProfesjonalna autoprezentacja

Zawody, w których stawia się na rzetelność, profesjonalizm, kompetencje wymagają od wykonywających je ludzi nienagannej prezencji. Trudno sobie wyobrazić, na przykład, notariusza, który w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych prezentuje się niechlujnie. Automatycznie nie będzie się on kojarzył z cechami pożądanymi u prawnika, jak i nie wzbudzi zaufania u klientów i swoich współpracowników. Lekceważąc swój wygląd będzie on wyrażać brak szacunku i wobec siebie, i wobec osób z którymi spotyka się w pracy.

Pierwsze wrażenie

Każdy z nas ocenia drugiego, nowopoznanego człowieka na podstawie tego co widzi.  Nierzadko to pozytywne pierwsze wrażenie decyduje, czy nawiążemy z kimś relacje, współpracę lub przyjaźń. Większość z nas sądzi, że główną rolę w sympatiach i antypatiach odgrywa charakter i osobowość, a nie piękno fizyczne. W wyniku przeprowadzonych badań, okazuje się jednak,  że bardziej ufamy osobom atrakcyjnym fizycznie, tym które nam się bardziej podobają. Jesteśmy wręcz przekonani, że osoby atrakcyjne są bardziej inteligentne, kompetentne, odnoszą więcej sukcesów, są bardziej niezależne w porównaniu z osobami mniej atrakcyjnymi fizycznie.

Profesjonalny wizerunek w pracy

Strój, zachowanie, maniery są istotnymi elementami tworzącymi nasz wizerunek. Oczywiście, nie należy zapominać, że za odpowiednim strojem muszą iść takie same kwalifikacje. Ale – to wizerunek kształtuje i utrwala obraz człowieka, zapadając głęboko w świadomość odbiorcy. Warto jest więc ułatwić innym jak najlepsze zapamiętanie swojej osoby. I tu z pomocą przychodzą reguły dress code’u. Ten zbiór zasad, który się sprawdza – nie tylko w biurze – jest zarówno gwarantem dobrego smaku, jak i zapewnia przyjemność swobodnego poruszania się wśród obowiązujących kanonów.

Reguły dress code

Dziś coraz częściej obowiązki zawodowe wymagają również spotkań poza pracą – np.: przy okazji różnych uroczystości. Łączy się wówczas elegancką kolację, bal, czy wydarzenie kulturalne ze spotkaniem i omówieniem spraw zawodowych w innych niż biurowych okolicznościach. Uczestniczenie w takich spotkaniach ułatwia nawiązywanie relacji i zdobycie kontaktów, które potem są pomocne przy rozwiązywaniu różnych wyzwań, jakie stawia nam praca zawodowa.

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Chętniej pracujemy, nawiązujemy kontakty lub pomagamy osobom, które wzbudzają naszą sympatię. Stąd tak istotna jest odpowiedniej prezencja. Gorąco namawiam do nie lekceważenia swojego wyglądu zarówno w sytuacjach związanych z pracą, jak i w życiu codziennym. Niech znajomość zasad autoprezentacji przyczyni się do szerzenia elegancji oraz pomoże w poszukiwaniach szczypty indywidualizmu, która stanie się świadectwem posiadania własnego stylu.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, październik 2013

Zdjęcie Jan Adamski

Poprzedni artykułJak dobrać okulary do kształtu twarzy?
Następny artykułMęska szafa
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here