Sukienka, kobieta i moda

Sukienka i moda

Dlaczego dziś najczęściej wybieramy spodnie? Czy preferowana przez nas praktyczność i wygoda stroju może doprowadzić do zaniku sukienek w damskich szafach? Czyżby sukienka miała stać się strojem już tylko naszych mam i babć? Czy w miejsce kobiecych sukienek moda zaproponuje nam stroje typu „uniseks”?

Zmiany w modzie – rola mody

Istotą mody jest jej zmienność. Ostatnimi czasy „karuzela mody” kręci się wręcz z zawrotną prędkością. Praktycznie niemożliwe staje się śledzenie wszystkich nowinek. I dobrze, bo elegancja nie ma nic wspólnego z zadyszką wskutek pościgu za modą. Elegancja to wręcz umiejętność rezygnacji, a potem wierność dokonanym wyborom. Dzięki temu kobieta pracująca zawodowo ma szanse zaopatrzyć swoją garderobę w kilka ponadczasowych klasyków (np.: biała bluzka, ołówkowa spódnica, kostium, sukienka, garnitur) pozostawiając zmartwienie „bycia trendy” projektantom, czy środowiskom związanym z show-biznesem.

Stosowność stroju

Ubiór staje się eleganckim, gdy się go odpowiednio dobierze do sytuacji. Jest to tzw. stosowność stroju. Kobiety pracujące zawodowo wybierają więc odzież zarówno funkcjonalną jak i stosowną – czyli prostą, skromną i wygodną w użyciu. Okazuje się jednak, że umiejętność dobierania stroju odpowiednio do sytuacji ciągle nie jest sztuką łatwą – tym bardziej, że dziś nie ma gotowych recept strojów noszonych na różne okazje. Dziś polegamy raczej na własnym doświadczeniu, wyczuciu sytuacji i wrażliwości estetycznej. Obecnie także coraz bardziej ceni się indywidualizm. I to indywidualizm zaczyna być coraz częściej pożądanym wyróżnikiem w wizerunku biznesowym. Dlatego, proszę Pań, proponuję postawić na sukienki!

Ubiór kobiety w pracy

Niestety, dziś zbyt często, słyszę stwierdzenie typu: „Sukienka? Nie dla mnie. Stawiam na wygodne i praktyczne spodnie”… Czyżby kobiety przestały chcieć być kobiece? Czyżby kobiecość w pracy stała się anachronizmem współczesnej epoki? Czy ruch emancypantek, sufrażystek, wyzwolonych feministek miałby doprowadzić do powstania „trzeciej płci” zatracającej swe cechy w strojach typu uniseks?
Czy na pewno chcemy do tego doprowadzić? Proszę Pań, stawiajmy na sukienki! Niniejszym zapraszam więc na cykl artykułów dotyczących sukienek.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *