Co znaczy casual

0
1301

Co znaczy casual? Jak powstał casual? Przenikanie stylów, powstawanie nowych nurtów w modzie to normalna kolej rzeczy.  Moda na komfort i wygodę doprowadza do mieszania się różnych technologii wzbogacających rynek o nowe wynalazki.

co-znaczy-casualModa a nowoczesność

Powstają przędze, dzięki którym ubrania po rozciągnięciu wracają do pierwotnego kształtu, nie wypychają się, dostosowują do sylwetki… Czego chcieć więcej? Aby w tej walce o komfort całkowicie się nie zatracić. Żeby ulubiona swoboda nie zastąpiła niechlujstwa obyczajów.

Ujednolicanie obyczajów

Obecnie obserwujemy zmiany w wyglądzie i zachowaniu całych społeczności. W dobie, w której granice państw zacierają się, powstają międzynarodowe korporacje, gdzie następuje ujednolicenie obyczajów, normalnym zjawiskiem w modzie staje się fakt przenikania stylów.

Co znaczy casual? Zmiana garderoby klasycznej

Ponadczasowa dotąd klasyka, kojarzona zawsze z elegancją i wyglądem bardziej formalnym, dziś zaczyna absorbować aktualne trendy i sama ulega zmianom. Niemały wpływ na to zjawisko ma obecny sposób życia ludzi wymagających coraz większego komfortu, ceniących sobie wygodę i dobre samopoczucie.

Co znaczy casual? Nowa klasyka?

Wygoda, natomiast,  automatycznie kojarzy się z nurtem sportowym, będącym dotąd na obrzeżach mody. I tak, kilka lat temu,  z połączenia klasyki i elementów sportowych powstał nowy styl – casual. Był on odpowiedzią na potrzebę wprowadzenia większej swobody na co dzień i chęci rozluźnienia nieco sztywnego formalizmu.

Sportowa elegancja

Sportowa elegancja nie musi być nieelegancka i niewłaściwa. Ubrania typu casual zawdzięczają swoją wygodę w noszeniu odpowiedniej tkaninie. Jest ona miękka i ma wyraźniejszą fakturę niż w stylu bardziej formalnym. Dodatkowo pojawia się wzór. W okresie letnim najwygodniejsze są wyroby szyte z lnu. Tkanina lniana jest delikatna i wytrzymała, a dzięki właściwościom absorpcyjnym i przewiewności gwarantuje – nawet w upał – przyjemnco znaczy casualy chłód. Połączenie walorów higienicznych i estetycznych daje więc  komfortową elegancję.

Na chłodniejsze pory roku dobrze sprawdza się wełna. I tu, w odróżnieniu od klasyki, może pojawić się wzór. Pięknie prezentują się panowie w miękkich, wygodnych marynarkach tweedowych.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w magazynie VIP, lipiec 2010

Poprzedni artykułStrój biznesowy. Kiedy powstał?
Następny artykułJak dobrać garnitur?
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here