Jak dbać o ubrania?

0
1394
jak dbać o ubrania

Mówi się, że nie szata zdobi człowieka, ale nie oszukujmy się: nasz wygląd też o nas świadczy. I stan naszej garderoby też. Jak dbać o ubrania? Człowiek kulturalny nie tylko umie się zachować w różnych sytuacjach, ale także dba o swoją garderobę. Oznacza to, że stara się zawsze wyglądać schludnie i stosownie do okazji.

Schludność i stosowność – składowe elegancji

Schludność to między innymi czyste, ułożone włosy, zadbane dłonie oraz czyste, niepomięte ubranie. Co robić, by wyglądać nienagannie? Zaczynamy od tego, co jest oczywiste – czyli od porannej toalety. Zadbana cera u kobiety niewątpliwie dodaje jej uroku, u mężczyzn zaś gładko ogolona twarz i delikatny zapach wody kolońskiej świadczą o zadbaniu. Podczas porannej toalety sprawdźmy też nasze dłonie. Paznokcie powinny być w nienagannym stanie. Nasze ręce są cały czas eksponowane: gestykulujemy, witamy się; pracujemy, pisząc na klawiaturze. Warto używać też kremów do rąk. Niekoniecznie po każdym myciu dłoni, ale chociaż rano i wieczorem. Szorstkie, spierzchnięte są nieprzyjemne w dotyku.
W tworzeniu nienagannego wizerunku istotna jest też stosowność stroju, czyli taki jego dobór, aby pasował do danej sytuacji. Na przykład pojawienie się w teatrze w poplamionych dżinsach i pomiętej marynarce nie będzie stosowne.

Diabelskie szczegóły. Jak dbać o ubrania?

Zwracamy uwagę na potęgę detalu. Nawet najlepsza, ale wymięta marynarka nie uczyni nikogo eleganckim. Podobnie jak biała koszula, która po wielu praniach przyszarzała lub pożółkła. Czasami taki drobiazg jak nadpruta kieszeń lub oderwana listwa od ubrania (płaszcza, spódnicy, marynarki, sukienki) potrafi zepsuć całość i zniweczyć nasze wysiłki. Pamiętajmy też o guzikach. W wielu ubraniach – szczególnie damskich – są one prawdziwą ozdobą. Na przykład „brylantowe”, cekinowe, perłowe guziczki pięknie zdobią bluzki i sweterki. Często też występują przy mankietach i na rękawiczkach. Błyszczą, przyciągają uwagę i cieszą. Ale może się zdarzyć, że jakaś niteczka się poluzuje i przy każdym ruchu będzie falować. Może również odpruć się któryś z guzików. Szkoda, bo taki sweter czy rękawiczka elegancko już wyglądać nie będzie.

Ulubione stroje

Wiele osób ma swoje ulubione stroje. Nosi się je latami i traktuje z sentymentem. Nie ma w tym nic złego. Jednak niektóre materiały – zwłaszcza dzianina: swetry, sukienki, czapki, szaliki, grube rajstopy, z czasem się mechacą. Ubranie pokryte jest wówczas mało estetycznymi kulkami, które na dodatek są wyblakłe i przez to jeszcze bardziej widoczne. Taka zmechacona czapka, sweter, szal, spódnica, rajstopy nie wyglądają estetycznie i nikomu nie dodają uroku. Wystarczy użyć golarki do ubrań, żeby odświeżyć takie zmechacone rzeczy.
Jak widać szczegóły są bardzo istotne, a elegancja bez schludności nie może zaistnieć. Chcąc wyglądać dobrze, musimy właściwie traktować swoją odzież. Zadbane ubrania są ładne, w dobrym stanie i długo nam służą.

Jak dbać o ubrania?

Troska o ubranie zawsze zaczyna się w szafie. Nawet jeśli dbamy o ubranie i nosimy je rzadko – to może się ono zniszczyć w szafie. Wieszanie odzieży na zbyt wąskim lub ostro zakończonym wieszaku może ją zdefasonować, np. zniszczyć ramiona żakietu czy marynarki. Dlatego warto się pozbyć wszystkich wieszaków z metalowych drucików, na których najczęściej odbieramy rzeczy z pralni chemicznej. Ubrania powinny wisieć na wieszakach o grubych ramionach, szczególnie dotyczy to ciężkiej odzieży (płaszcze, marynarki, żakiety). Najlepsze są tradycyjne wieszaki o zaokrąglonych końcach. Mogą być drewniane lub plastikowe.

Wieszaki do ubrań – jak dbać o ubrania?

Istotny jest też rozmiar wieszaka, który powinien dokładnie wypełniać ramiona marynarki, żakietu, płaszcza. Oznacza to, że wieszak nie kończy się za wcześnie (bo ramiona zwisają, ubranie się mnie i defasonuje), ani nie wypycha ubrania już w rękawach (gdy wieszak jest za szeroki, wypycha rękawy i niszczy ubranie). Mając już dobry wieszak, musimy uważać jeszcze, jak wieszamy odzież. I tak marynarka, która ma poduszki, musi zostać powieszona równo. To oznacza, że jeśli na jednej stronie poduszka znajdzie się na właściwym miejscu, a na drugiej nie – zniszczy to marynarkę.

Kieszenie

Przed odwieszeniem odzieży trzeba opróżnić kieszenie! Dotyczy to szczególnie męskich marynarek i spodni. Panowie najczęściej noszą dużo ciężkich przedmiotów powkładanych we wszystkie możliwe kieszenie. Materiał jest elastyczny, pracuje i gdy marynarka dłużej powisi z zapomnianym pękiem kluczy z ciężkim breloczkiem, to nic dziwnego, że jedna kieszeń będzie na stałe wypchana. Potem przetrze się podszewka i powstanie dziura. Najczęściej spotyka się tę dziurę w tylnej kieszeni spodni, w której panowie z upodobaniem noszą klucze, drobne monety lub portfel.

Przestrzeń w szafie

Można wyciągnąć z szafy koszulę, która wcześniej była uprana i uprasowana zupełnie już pogniecioną. Bo w szafie panuje ścisk. Warto więc postarać się o więcej miejsca. Unikamy wtedy trudu podwójnego prasowania, mamy więcej czasu i odzież jest w lepszym stanie. Gdy w szafie brak miejsca można robić sezonowe przeglądy. Jeśli znajdzie się w niej rzecz nienoszona przez kilka sezonów, oddajmy ją. Można też składać odzież zimową (w okresie letnim) w worki próżniowe i przechowywać w innym miejscu. Ważne jest tylko, żeby przedtem była uprana. Rolę worków mogą pełnić też pawlacze lub skrzynie, czy kartonowe pudła.

Czyszczenie odzieży nie zawsze oznacza pranie

Kostium w przeciwieństwie do bielizny styka się z ciałem tylko w kilku miejscach (przy kołnierzyku i na mankietach), ale wewnątrz tkaniny i na jej powierzchni często zbiera się kurz, dym z papierosów, sierść domowych zwierząt lub zapachy z kuchni. Częste pranie chemiczne oczyści strój, ale i wysuszy tkaninę. Zamiast prać można strój wywietrzyć na balkonie lub w otwartym oknie. Wcale nie jest to zły pomysł, bo chłodne powietrze usunie nieprzyjemne zapachy, przywróci tkaninie wilgotność i elastyczność.

Jak dbać o ubrania? Szczotkowanie odzieży

Po wietrzeniu najlepiej ubranie dokładnie wyszczotkować. Należy wybrać dobrą szczotkę z naturalnego włosia, aby nie pozaciągała tkaniny. Szczotkowanie jest najszybszą i najprostszą metodą usuwania kurzu i brudu. W przypadku sierści domowych zwierzaków można użyć klejącej rolki lub zwiniętej w kłębek taśmy klejącej. Podobnie postępujemy z wełnianym garniturem. Przed odwieszeniem go do szafy najlepiej go od razu wyszczotkować. Szczotkując spodnie z mankietami, warto pamiętać, że dużo brudu zbiera się w mankietach. Po wyczyszczeniu garnituru na zewnątrz, szczotkujemy jeszcze wewnątrz. Potem na chwilę odwieszamy garnitur, żeby „doszedł do siebie” i dopiero chowamy do szafy.

Kąpiel w parze

W przypadku ciężkiej odzieży wełnianej warto jeszcze pamiętać o… kąpieli w parze. Wełniana odzież powieszona w zaparowanej łazience pod wpływem wilgoci odzyskuje elastyczność i sama się prostuje.

Jak dbać o ubrania? A jeśli pranie?

Dziś w każdym domu jest pralka. Nie zawsze tak było. Okazuje się, że ze wszystkich sprzętów gospodarstwa domowego pralka miała największy wpływ na nasze nawyki ubraniowe. W latach 50. nadal krochmalono koszule, tak by po upraniu mogły być noszone przez kilka dni. Dziś koszule zmienia się codziennie, dlatego ich krochmalenie jest zbyteczne. Niektórzy zalecają wkładanie koszuli do poszewki od poduszki lub wywracanie jej na lewą stronę przed praniem. Ma to zabezpieczyć koszulę przed zniszczeniem. Oczywiście, można tak robić, jednak koszule dobrej jakości można wiele lat prać bez tych zabiegów. Najbardziej odzież niszczy samo używanie, dlatego trzeba pilnować, żeby kołnierzyk lub mankiety nie zaczęły się przecierać.

Pranie chemiczne

Dlaczego warto przestrzegać zaleceń prania chemicznego, nawet jeśli nam się to wydaje nielogiczne? Żeby odzież nie straciła fasonu. Jedynie specjalista potrafi przywrócić fason odzieży przez specjalne prasowanie. Poza tym wewnętrzna tkanina (podszewka) i zewnętrzna mogą się kurczyć w różnym stopniu. Po domowym praniu może się zdarzyć, że podszewka zrobi się za mała, lub jeśli jest klejona – odklei się. Mogą też w trakcie suszenia powstać nieestetyczne smugi na materiale lub podszewce. Ubranie jest wtedy zniszczone.
Jak widać, elegancja to nie tylko stosowny strój. Ważna jest też wiedza jak dbać o ubrania żeby garderoba którą nosimy była w dobrym stanie. Bycie eleganckim wymaga więc wysiłku i samodyscypliny.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w gazecie Pochodnia, Polski Związek Niewidomych, marzec 2015

Poprzedni artykułKreowanie stylu. Kobiety nas inspirują.
Następny artykułSpodnie w pracy u kobiety
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here