Jak dobrać skarpetki?

0
3259
Jak dobrać skarpetki?

Jak dobrać skarpetki? Warto wiedzieć o skarpetach parę rzeczy, znać obowiązujące zasady – by nie popełnić błędu przy ubieraniu się.

Jak dobrać skarpetki? Męskie skarpety

Mimo że są prawie najmniejszą częścią garderoby, pełnią bardzo ważną rolę. Przede wszystkim uzupełniają strój, a dobrze dobrane są świadectwem o elegancji mężczyzny. Z kolei niewłaściwe dobrane skarpety mogą „zrujnować” cały wizerunek.

Jak dobrać męskie skarpetki?

Komfort podczas noszenia skarpetek zależy od tego, z czego są one wykonane. Im więcej sztucznego tworzywa w ich składzie, tym gorzej się w nich czujemy. Jednak niewielki udział tworzyw sztucznych przedłuża żywotność skarpet i lepiej trzymają się one nogi.

Jak dobrać skarpetki pod względem materiału?

Najlepsze skarpety są wykonane z włókien naturalnych (wełna, kaszmir, bawełna, jedwab), które „oddychają” i lepiej wchłaniają wilgoć niż sztuczne włókna. Wełniane będą lepsze niż poliestrowe nawet w największe upały, ale na szczęście obecnie można kupić specjalne skarpety do butów letnich, które chronią stopy przed otarciami i wchłaniają pot. Są one „mniejsze” – kończą się tuż poniżej kostki.

Skarpety z surowców naturalnych mają różne stopnie grubości. Ich wybór powinien zależeć od temperatury otoczenia i charakteru garderoby. W ciągu dnia, do garnituru, zakłada się skarpetki cienkie, gładkie, ciemne. Na okazje wieczorowe, do garnituru, należy wybrać cienkie, czarne podkolanówki z bawełny jedwabne. Średniej grubości wełniane skarpety pasują do mniej formalnego stroju i grubszych spodni, na przykład flanelowych, dżinsowych. Natomiast grube, wełniane skarpety, o wyraźnym splocie, pięknie komponują się ze spodniami tweedowymi lub sztruksami o szerokim prążku.

Skąd wzięły się skarpetki? Historia męskiej skarpetki

Męska skarpetka to nic innego, jak pozostałość po pończosze noszonej na dworach królewskich w XVIII wieku. Przykładano ogromną wagę do wyboru męskich pończoch: rodzaju, koloru oraz gatunku. Najdroższe i najpiękniejsze były wykonane z jedwabiu i noszone przez królów. Doceniano też kształt męskich nóg obleczonych w pończochy. Dla mężczyzn, którzy nie mogli pochwalić się idealnym zarysem łydek wymyślono sposób wypychania pończoch łabędzim puchem. Męskie pończochy wiele mówiły o charakterze i pozycji ich właściciela…

Poprzedniki męskiej skarpety

Innymi poprzednikami skarpet – w znanym przez nas kształcie – były onuce. To nic innego jak płócienny kawałek materiału, którym owijano stopy przed założeniem butów. Onuce dawały ciepło i chroniły stopy przed obtarciami.

Powstanie męskiej skarpety, męskie podwiązki, grzybki do cerowania

Wynalezienie skarpet z pewnością podniosło komfort życia. Chociaż dawne skarpety różniły się od dzisiejszych. Nie były elastyczne. Dlatego, żeby zapobiegać ich zjeżdżaniu z nogi i rolowaniu się, zakładano męskie podwiązki. Podwiązki przy pomocy uchwytów utrzymywały skarpetkę tuż pod kolanem. Pamiętam takie męskie podwiązki nosił jeszcze mój dziadek. Dawne skarpety nie były trwałe. Nie znano elastycznych, trwalszych włókien, dlatego często je cerowano. Czy ktoś pamięta jeszcze specjalne drewniane grzybki do cerowania skarpet? Z czasem wynaleziono lepszy materiał, świetnie trzymający się nogi. I tak, skarpety stały się zarówno dyskretnym, jak i nieodłącznym elementem męskiej garderoby.

Jak dobrać damskie skarpetki?

Kobiety zakładają skarpetki praktycznie tylko do spodni. Kolor damskich skarpet może być dobierany do koloru spodni lub butów, ale nie jest to jedyna obowiązująca reguła. Często panie zakładają kolorowe skarpety, w kwieciste lub inne desenie zarówno do obuwia sportowego, jak i półbutów. Nie jest też błędem, gdy spodniom towarzyszy krótsza skarpetka.

Czy zakładać skarpetki do spódnic?

Powinno się unikać zestawów skarpeta i spódnica. To skraca nogi, lepiej założyć rajstopy. Podobnie nieładnie wygląda spódnica za kolano i pończoszane podkolanówki. Zdarza się, że widać brzeg podkolanówki ściskający nogę tuż pod spódnicą. Stąd pończoszane podkolanówki i skarpetki (stopki) pasują tylko pod spodnie.

Czy nosi się skarpetki do sandałów?

Nie zakłada się skarpet do sandałów, zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet. Panie mogą nosić stopki (mniejsze skarpetki) do obuwia typu baleriny i czółenka.

Rola skarpetki w kreowaniu wizerunku

Któż by przypuszczał, że tak niepozorna para skarpet, ma tak dużą rolę w kształtowaniu naszego wyglądu? Wydawałoby się, że ten mały element garderoby jest raczej niezauważalny. Nic bardziej mylnego. Skarpetki mogą dodać szyku lub… wręcz przeciwnie. Patrząc zatem na bożonarodzeniową skarpetę wypełnioną prezentami przypomnijcie sobie Państwo historię skarpet i ich wcale niemałą rolę w kształtowaniu naszego wizerunku.

Więcej informacji na temat kolorowych skarpet: Kolorowe męskie skarpety, Bikiniarze, Leopold Tyrmand a moda
Dodatkowo: Jak dobrać skarpety?Jaki wybrać kolor skarpet?Jak kupić męskie skarpetki?

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w gazecie Pochodnia, Polski Związek Niewidomych, grudzień 2015

Poprzedni artykułStrój mniej formalny. Jak nosić casual?
Następny artykułKrawat męski
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here