Styl boho. Trendy wiosenne

0
1480

Styl boho (od bohemy) początkowo funkcjonował na marginesie mody. Bo „bohema” – z francuskiego „cyganeria” – określała grupę artystów, ludzi nieprzystosowanych społecznie, których swobodny i ekscentryczny styl życia był opozycją wobec panujących norm.

Styl boho

Dziś boho jest jednym z klasyków i powraca za każdym razem, gdy słupek rtęci za oknem skoczy w górę. Nie dziwi więc fakt, że i w tym sezonie nastąpił wielki powrót stylu boho. Jak go interpretują projektanci?

Sienna Miller, Florence Welch i styl boho

styl boho Styl boho może być interpretowany na mnóstwo sposobów – w zależności tylko od typu osobowości. Boho nie rządzi się żadnymi zasadami. To styl którym można się bawić używając tylko wyobraźni. Można zestawiać ze sobą praktycznie wszystko: nietuzinkowe kolory, luźne warstwy, różne długości, eklektycznie dobraną biżuterię. W latach 90-tych, w stylu boho, ubierała się Sienna Miller. Miękkie kapelusze z dużym rondem, długie blond włosy w artystycznym nieładzie, cygańskie spódnice, łańcuchowe paski i kowbojki – to były jej znaki rozpoznawcze. Dziś ducha tego stylu doskonale interpretuje Florence Welch, która jest trochę takim typem „sroki-kolekcjonerki”. Zbiera najróżniejsze elementy i łączy je ze sobą bez najmniejszych oporów.

Wiosenna kolekcja Moschino

Moschino odwołał się bezpośrednio do cygańskiej piękności o gorącym temperamencie, pięknym biuście, krągłych biodrach i …niewiernym sercu. Inspiracją stała się dla niego operowa Carmen. Modelki na wybiegu uczesane były w stylu Seniority – w koronę z zaplecionych warkoczy.  Moschino

Gorąca operowa Carmen

Dominowały zamaszyste spódnice i chustki z frędzlami, ale były też echa stylu torreadora: krótkie żakiety-bolerka noszone z wąskimi spodniami cygaretkami, a do tego sandały na koturnach i ogromne złote koła w uszach. Podobnie charakterystyczne skórzane kurtki Moschino przybrały nieco cygańską formę. Jedne były bogato zdobione złotymi haftami, zamiast epoletów miały na ramionach wyhaftowane serca i przyszywane małe dzwoneczki, a inne wcieliły się w hippisowskie żakiety z wymalowanymi motylami, kwiatami i parafrazą napisu: „make love not war” na „make up not war”.

Rozkloszowane sukienki z nagietkami

Moją szczególną uwagę zwróciły rozkloszowane sukienki z czarnej tafty zadrukowane motywem ogromnych pomarańczowych nagietków. Noszone ze złotymi cygańskimi kolczykami oraz bransoletami na pewno byłyby idealną propozycją na długie, parne i pełne przygód hiszpańskie noce…

Bo: „miłość jest niesfornym ptakiem”- jak przekonywała w słynnej habanerze Carmen – obiekt pożądania wszystkich mężczyzn w mieście.

Poprzedni artykułSukienka w pracy
Następny artykułMęski wizerunek w pracy
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here