Trendy na zimę z Mediolanu

0
1154
trendy na zimę

Trendy na zimę są zupełnie inaczej interpretowane przez Włochów. Wynika to z cieplejszego klimatu. Jednak ten zimowy pokaz (z przed kilku lat) Dolce Gabbana tak mnie zauroczył, że pomyślałam iż u nas idealnie sprawdzi się jako inspiracja na trendy na zimę 2017-2018, na Święta Bożego Narodzenia oraz na późniejszy karnawał. Rodzaj strojów, zdobienia, tkaniny i pomysły są znakomite! Życzę wielu inspiracji.

Zimowe ogrody w Mediolanie

Już sama aranżacja pokazu mody była niezwykła… Scena była przystrojona pękami prawdziwych kwiatów i… kiśćmi winogron. Całość zdobiły jeszcze kryształowe żyrandole oraz pozłacane lustra. Pierwsze skojarzenie – barokowy przepych – okazało się trafne i doskonale korespondowało z bogactwem prezentowanej kolekcji.

trendy na zimęTrendy na zimę: czarny aksamit, złote hafty, koronki… i barok

Właściwie nic z przedstawianych propozycji nie kojarzyło się ze srogą, mroźną zimą – czyli tradycyjną porą roku, do której przywykliśmy w naszej szerokości geograficznej. Modelki były ubrane w czerń, jednak wbrew pozorom nie był to wcale ascetyczny wizerunek. Stroje były misternie haftowane złotą nicią – tworząc piękne i bardzo bogate ornamenty. Wyglądały jak haftowane kardynalskie szaty liturgiczne. Dla mnie te „złocenia” były zupełnie niczym  fantazyjne ornamenty z barokowych kościołów i z barokowych złoconych ram obrazów. Wrażenie przepychu było sprytnie spotęgowane użyciem czarnego aksamitu skontrastowanego z białymi misternymi koronkami. Złote hafty i białe perły wyglądają szczególnie pięknie na tle ciemnego, mięsistego aksamitu. Zaś misternie wykonana koronka wyłaniająca się w postaci falban mankietu bluzki, czy użyta w całości jako materiał sukienki doskonale równoważy „ciężkość” zdobień, dodając nie tylko lekkości, ale i zmysłowości.

trendy na zimę.1Trendy na zimę – moda rodem z Sycylii i … kościoła

Pomysły do tej kolekcji Domenico Dolce i Stefano Gabbana  czerpali z Sycylii (z rodzinnych stron Domenica) i jej tradycji religijnych. Jak się okazuje, jest to prawdziwie niewyczerpalne źródło inspiracji. Nie tylko szaty liturgiczne posłużyły za wzór. Wspominane barokowe elementy “powędrowały: na dodatki typu: okulary słoneczne w rzeźbionej, złoconej ramie; torebki inkrustowane perłami i elementami rocaille (muszli – motywu charakterystycznego dla rokokowego zdobnictwa). Ornamenty te znalazły się też na… eleganckich czarnych szpilkach – noszonych przewrotnie z pończoszaną skarpetką.

Wszystkie bogate w zdobienia elementy garderoby zestawiono z grzecznymi białymi, koronkowymi bluzkami i sukienkami – przypominającymi ubrania z pierwszej komunii. Jednak biorąc pod uwagę ich przeźroczystość, nie były to ubrania ani dla grzecznych dziewczynek, ani dla świętych przedstawianych na religijnych obrazach 🙂trendy na zimę

Trendy na zimę – wprost z religijnych obrazów na bluzki i sukienki

Kolejnym, bardzo oryginalnym pomysłem, było użycie kwiatów i amorków (w sztuce zwanych puttami) jako wzorów nadrukowanych na sukienkach i spódnicach. Modelki wyglądały w nich jak żywa kolekcja XVII wiecznych religijnych obrazów.

trendy na zimę rajA może jeszcze coś z rajskiego ogrodu?

Oprócz tego prezentowane były ubrania niczym z rajskiego ogrodu. Efekt ten zapewniały barwne hafty przedstawiające rajskie kwiaty i ptactwo (np. kolorowe papugi). Żakiety i spódnice pokryte takimi wzorami wyglądały jak wielobarwne gobeliny.

XVII wieczne malarstwo flamandzkie na bluzkach i spódnicach

Innym pomysłem – na przedstawienie motywów kwiatowych w ubraniach – było sięgnięcie do XVII wiecznego flamandzkiego malarstwa. Znakomity zabieg. Obrazy flamandzkich malarzy słyną na całym świecie z przedstawień różnego rodzaju martwych natur (w tym i tych z kwiatami). Przepiękne bukiety inspirowane płótnami znalazły się w postaci deseni na sukienkach i spódnicach. Myślę, że do powstania tej sukienki mógł posłużyć obraz z kwietnym bukietem namalowany przez Jana Breughela Starszego (malarz flamandzki, żył w latach 1568-1625).trendy na zimę malarstwo

Piękno jest ponadczasowe…

Piękno się nie starzeje. Dlaczego więc nie korzystać z najlepszych wzorców? Moda może być sztuką. A sztuka często jest inspiracją do powstania niejednej zaskakującej kolekcji. Tak właśnie Dolce Gabbana pokazali swoją jesienno-zimową kolekcję. Kwiaty w zimie są tak niespodziewane, że na pewno sprawią Wam przyjemność. A miękkie ciemne aksamity, białe koronki, perły, falbany i złote hafty mogą posłużyć za inspirację w tworzeniu eleganckiego stroju świątecznego lub iście królewskiego stroju noworocznego.

P.S. dla ciekawskich dodam, że była to kolekcja z sezonu 2012/2013 – ale czy ma to naprawdę jakieś znaczenie?

Poprzedni artykułMarc Jacobs. Jesień w Nowym Yorku.
Następny artykułMiuccia Prada trendy na jesień.
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here