Jak dobrać krawat do koszuli?

Jak dobrać krawat do koszuli? Dziś trudno wyobrazić sobie męskie życiejak dobrać krawat do koszuli bez garnituru, koszuli i krawata. Pracujący zawodowo mężczyzna najczęściej sięga po ten właśnie zestaw. Sięgając po koszulę i zakładając krawat dobrze wiedzieć, że kołnierzyk koszuli powinien pasować do kształtu twarzy i że następnym krokiem powinno być umiejętne zawiązanie krawata. Oznacza to, że węzeł krawata powinien być tak dobrany, by pasował do kształtu kołnierzyka.

Męska koszula z kołnierzykiem klasycznym o ostro zakończonych rogach

Kołnierzyk ma ostro zakończone rogi i pasuje do koszul oficjalnych. Wyszczupla twarz i wydłuża szyję. Ze względu na niewielką odległość między rogami kołnierzyka pasują do niego tylko szczupłe węzły krawata.

Jaki węzeł krawata pasuje do klasycznego, prostego kołnierzyka?

Kołnierzyk prosty pasuje do większości węzłów krawatowych. Zarówno lekko asymetrycznych – jak węzeł półwindsorki, jak i grubszych, podwójnych – jak węzeł windsorki.

Jak dobrać krawat do koszuli z kołnierzykiem o szeroko rozstawionych rogach?

Koszula z takim kołnierzykiem jest bardzo charakterystyczna i najchętniej bywa ubierana przez mężczyzn na południu Europy –  Włochów. Przywiązują oni ogromną wagę umiejętnie wyeksponowanemu krawatowi. Do szerokiego kołnierzyka pasują tylko najgrubsze, symetryczne węzły krawata typu Windsor. Wręcz idealnie do tego celu nadają się mięsiste jedwabne lub żakardowe krawaty. Piękny kołnierzyk włoski można też zniszczyć nieodpowiednio zawiązanym krawatem. Dzieje się tak, gdy węzeł krawata jest zbyt mały i nie wypełnia przestrzeni pomiędzy rogami kołnierzyka.

Jak dobrać krawat do koszuli z kołnierzykiem zapinanym na guziczki?

Kołnierzyk ten jest jednym z niewielu amerykańskich wynalazków, które weszły do kanonu mody męskiej. Koszule z takim kołnierzykiem są mniej oficjalnie i mają charakter sportowy. Stąd nie ma obowiązku noszenia do nich krawata. Jednak coraz częściej widuje się mężczyzn, którzy zakładają krawat do tej koszuli. Wówczas najlepszym (i jedynym właściwym) rozwiązaniem będzie wybór krawata o równie sportowym charakterze co koszula, czyli dzianego – knita.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, październik 2011

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *