Jaki wybrać kolor skarpet

jaki-wybrac-kolor-skarpet-1Jaki wybrać kolor skarpet? Jeśli tylko jest to możliwe zachęcam mężczyzn do noszenia kolorowych skarpet. Niebanalna kolorowa skarpeta widoczna spod nogawki dżinsów, czy tradycyjnych spodni wygląda świetnie. Jest świadectwem pewnego luzu, „przymrużenia oka”, zabawą konwenansami.

Czy czarne skarpetki są na pewno uniwersalne?

W pracy, do strojów oficjalnych, mężczyźni noszą tylko ciemne skarpety, najczęściej czarne. Okazuje się jednak, że czarne skarpetki nie są wcale uniwersalne. Czarne skarpetki pasują tak naprawdę tylko do czarnych spodni. W pozostałych przypadkach mogą być zbyt ciemne i mocno się odbijać od całości stroju.

Granatowe spodnie i czarne skarpetki?

Czarne skarpetki nie pasują do granatowych spodni lub garniturów oraz do brązowych butów. Gdy wybierasz czarne skarpetki, warto dodać czarny element w krawacie. Ale do granatowych garniturów lub spodni lepiej pasuje obuwie brązowe niż czarne – mimo, że u nas najbardziej popularnym wyborem pozostaje granatowy garnitur, czarne buty i czarne skarpety. Jeszcze jedna rzecz przemawia na niekorzyść czarnych skarpet – spierają się na nieładny bury kolor.

Jaki wybrać kolor skarpet poza czernią?

Męskie skarpety mogą być też granatowe, grafitowe, brązowe, bordowe, wzorzyste. Jak dobierać je do stroju? Istnieją dwie równoważne zasady doboru koloru. Zasada pierwsza: skarpety dobiera się do koloru spodni, czyli powinny być takie same jak spodnie lub nieco od nich ciemniejsze. Przykład: granatowe spodnie – granatowe skarpetki; czarne spodnie – czarne skarpetki, piaskowe spodnie – beżowe lub brązowe skarpetki. Zasada druga: skarpety dobiera się do koloru butów i nie w kontraście do koloru spodni. Przykład: granatowa marynarka, błękitna koszula, szare spodnie, brązowe buty – skarpety brązowe, grafitowe.

Jaki wybrać kolor skarpet? Pasujący do koloru butów, czy spodni?

jaki-wybrac-kolor-skarpetTeoretycznie korzystniejsze jest dobieranie koloru skarpet do spodni, bo to optycznie przedłuża linię nóg. Ale jest jeszcze jedna zasada (mi najbliższa): dobór skarpet do innego elementu stroju niż buty i spodnie. Czyli może to być koszula, marynarka, sweter, krawat, poszetka w brustaszy (górna kieszonka marynarki). Na przykład: granatowa marynarka, błękitna koszula, szare spodnie, brązowe buty. Wedle tej zasady skarpety mogą być grafitowe, granatowe, brązowe. Dlaczego? Skarpetki grafitowe pasują do granatowej marynarki i są nieco ciemniejsze od szarych spodni. Granatowe skarpetki pasują do marynarki. Brązowe skarpetki pasują do butów. Ale jeśli by jeszcze dodać krawat w paski granatowo-bordowe, to skarpetki równie dobrze mogłyby być bordowe. Znakomicie dobiera w ten niebanalny sposób Pan Jan Adamski  co widać też na zdjęciu obok. Fioletowe skarpety w kwiatki u mężczyzny? Męskie skarpety w kolorowe spiralne pasy? Dlaczego nie! Nikt nie zaprzeczy, że przy tej zasadzie dobór skarpet na pewno nie jest nudny. Cóż, żaden kolor skarpet nie jest „zły” lub „dobry” jako taki, trzeba tylko stwierdzić jego dopasowanie w konkretnym zestawie całości.

Jaki wybrać kolor skarpet? Skarpety wzorzyste nie tylko „w romby”

Skarpety wzorzyste, kolorowe są oryginalne. Pasują do strojów mniej formalnych, do dżinsów, sztruksów, spodni tweedowych. Najczęściej stosowanym wzorem na męskie skarpety jest tradycyjny wzór szkockiej kraty z deseniem tartanowym po skosie. Skarpety te nazywane są popularnie „w romby”. Kolorystka tych skarpet to cała gama brązów, beży, granatów, a nawet butelkowych zieleni. Świetnie wyglądają z brązowym obuwiem. Kraciaste skarpety łatwo łączy się ze spodniami dżinsowymi, bawełnianymi i koszulkami polo. Dobieramy dominujący kolor skarpet do koloru koszuli lub swetra. A na co dzień współczesny mężczyzna można wybierać skarpety w paseczki, rzuciki, kropki, grochy, pasy… Takie skarpety pasują do dżinsów. Idealnie.

Jeszcze raz zachęcam panów do kolorowych eksperymentów!

Zdjęcia w artykule pochodzą ze stylizacji Pana Jana Adamskiego, który ma niewiarygodne wyczucie koloru. Blog JanAdamski.eu

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *