Damski garnitur. Jak powstał?

0
2288
Damski garnitur?

A co to? Która kobieta to założy? Jeszcze na początku XX wieku było to nie do pomyślenia! Jednak już w latach 20. XX wieku popularna staje się szczupła, chłopięca figura. Tak teraz mają wyglądać modne kobiety. Lata 20. to czas pierwszych diet, czas popularyzacji zdrowego sposobu życia. Zainteresowaniem cieszyła się gimnastyka, zaczął rozwijać się sport (kajakarstwo, tenis, narciarstwo, kolarstwo, wspinaczki górskie). Nowym, modnym zwyczajem stał się też odpoczynek w kurortach nadmorskich. I nagle okazało się, że w latach 30. XX wieku przebojem w modzie damskiej stały się… spodnie!

Najpierw spodnie, potem damski garnitur

damski-garniturW kurortach kobiety zakładały długie, szerokie spodnie, noszone z espadrylami i dużym kapeluszem. Spodnie stały się popularne także w innych sytuacjach wymagających wygody. Na przykład podczas górskich wspinaczek spodnie stały się niezawodne, podobnie jak i w czasie ćwiczeń sportowych. W ten sposób kobiety zaczęły coraz częściej wkładać i nosić spodnie.

Gwiazdy filmowe w spodniach

Dodatkowo, w popularyzacji tego męskiego elementu garderoby, niemała zasługa przypadła gwiazdom filmowym. Katharine Hepburn (1907-2003) bardzo często pojawiała się w luźnych, gładkich, wełnianych spodniach o męskim kroju, łącząc je z szykownymi jedwabnymi koszulami. Ten wizerunek już na zawsze kojarzy się właśnie z nią.

Skoro spodnie, to dlaczego nie damski garnitur?

Spodnie są także nierozłącznie związane z postacią Marleny Dietrich (1901-1992). Ta charyzmatyczna gwiazda nie tylko nosiła spodnie, ale także złamała wszelkie tabu i odważyła się pokazać… w męskim garniturze! Na dodatek uczyniła to z tak wielką swobodą, wdziękiem i charyzmą – że odtąd męski garnitur stał się eleganckim strojem damskim, zrównanym w prawach z tradycyjnym kostiumem. I tak narodził się damski garnitur.

Spodnie i garnitur damski

W ten oto sposób spodnie stały się także damskim strojem zakładanym i w czasie odpoczynku (w kurortach, w domu), i do pracy, jak również na wieczór. W ten sposób narodził się damski garnitur. I tak, jedne z ostatnich sztuk męskiej garderoby zostały „zdobyte” i zaadaptowane przez modę damską, a dziś należą do klasyki

Poprzedni artykułSpodnie w pracy u kobiety
Następny artykułStyl klasyczny w ubraniu
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here