Damski strój biznesowy. Skąd się wziął?

0
2223
damski strój biznesowy

Skąd wziął się damski strój biznesowy? A skąd w ogóle wziął się sam strój? Prawdopodobnie wszystko wszystko przez kobiety, a dokładnie przez jedną – rajską Ewę…

Z raju na ziemię

Od momentu, gdy Ewa skusiła w raju Adama dorodnym jabłuszkiem, ubranie niezmiennie towarzyszy człowiekowi. I nawet w najstarszych kulturach strój nie tylko okrywał, ogrzewał, ale też zawsze wyróżniał i zdobił człowieka.

Męski strój biznesowy – garnitur

Męski strój biurowy związany jest z rewolucją przemysłową. Pod koniec XIX wieku w miastach powstała nowa klasa ludzi administracji i biur. W tym samym czasie wynalezienie maszyny do szycia przyczyniło się (pierwszy raz w historii mody) do stworzenia jednakowej odzieży szytej już na skalę przemysłową. Tak narodził się męski strój dla nowej klasy urzędniczej. Był nim garnitur, który potem odegra dużą rolę w modzie damskiej. Ale po kolei.

damski-stroj-biznesowyNarodziny kobiety wyzwolonej, chłopczycy. Damski strój biznesowy

Damski strój biznesowy związany jest z emancypacją kobiet. Kobieta najpierw musiała wyjść z domu i zdobyć prawo do tego, by móc pracować. Sprzyjały temu lata 20. XX wieku. Był to czas narodzin kobiety wyzwolonej, chłopczycy, a w modzie dokonał się skok w nowoczesność. Miały na to wpływ nowe kierunki artystyczne: futuryzm i kubizm. Dzięki nim klarowność linii i funkcjonalizm widoczny w ówczesnej architekturze znalazł swe miejsce i we wzornictwie przemysłowym. Z kolei rewolucja przemysłowa i techniczna przyczyniła się do powstania nowych urządzeń znacznie ułatwiających wykonywanie prac domowych.

Damski strój biznesowy

W konsekwencji kobiety zaczęły spędzać coraz więcej czasu poza domem. Podjęły się pracy zarobkowej i obok typowych zawodów takich jak krawcowa, bona do dzieci, gospodyni, zaczęły wykonywać pracę biurową. Ta stała się odtąd klasycznym damskim zajęciem, umożliwiającym kobietom niezależny byt.

Praca biurowa – damski strój biznesowy

Praca biurowa wymagała odpowiedniego stroju i to stroju wygodnego. W ten sposób narodził się kostium, czyli od tej pory damski strój biznesowy. Skąd wzięła się moda na krótkie włosy? Jak powstał dress code? Wszystkich dociekliwych czytelników zapraszam na kolejne odcinki historii mody.

Poprzedni artykułStrój karnawałowy dla nastolatków
Następny artykułNajlepiej ubrane kobiety w historii mody
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here