Historia kostiumu kąpielowego w XX wieku

Jak wyglądała dalej historia kostiumu kąpielowego? Czy po narodzinach „bramy do piekieł” – jak ochrzczono skandaliczny wynalazek mody – bikini – mogło powstać jeszcze coś bardziej gorszącego? Czy możliwe było „coś” jeszcze mniejszego niż ten „najmniejszy kostium kąpielowy świata”? Czy świat był przygotowany na publiczne pokazywanie „grzesznej przestrzeni pomiędzy stanikiem i majtkami”? Zobaczmy jak to było.

historia kostiumu kąpielowego lata 40Historia kostiumu kąpielowego i kodeks przyzwoitości Haysa

W Hollywood- żeby nie gorszyć publiczności – podczas kręcenia filmów przestrzegano tzw. „ekranowego” kodeksu przyzwoitości Haysa. Kodeks zabraniał pokazywania pępka, który znajdował się we wspomnianej „grzesznej przestrzeni pomiędzy stanikiem i majtkami”. Mimo tego zakazu aktorki filmowe chętnie pokazywały się w dwuczęściowych kostiumach kąpielowych. Jak to było możliwe? Otóż majtki w kostiumach kąpielowych były wysoko zabudowane zasłaniając… pępek! W ten sposób aktorki przestrzegały kodeksu Haysa, jednocześnie eksponując swoje wdzięki prawie w negliżu. To właśnie stąd bierze się charakterystyczny krój wysoko zabudowanych majtek w kostiumach kąpielowych z lat 40-tych XX wieku.

 Historia kostiumu kąpielowego i Lazurowe Wybrzeże w latach 50.

historia kostiumu kąpielowego BBW Europie nie tak szybko zaakceptowano bikini. Modę na kostium dwuczęściowy zawdzięczamy Francuzom. W 1956 roku Brigitte Bardot w filmie „I Bóg stworzył kobietę” pokazała się w dwuczęściowym kostiumie kąpielowym, jak również odsłoniła nieco więcej niż przykrywał najmniejszy kostium plażowy świata… Bikini – po premierze filmu – zostało nazwane na cześć aktorki „bardotką”. W ten sposób dwuczęściowy kostium kąpielowy stał się na Lazurowym Wybrzeżu prawdziwym handlowym rarytasem.

Historia kostiumu kąpielowego w USA lata 50

W USA pełną akceptację bikini uzyskało w 1957 roku. W tym roku ukazał się magazyn „Life” ze słynną okładką, na której wystąpiła wielka gwiazda Jayne Mansfield. Prezentowała swe wdzięki oczywiście w bikini – co widać na zdjęciu obok.historia kostiumu kąpielowego Jayne Mansfield

Historia kostiumu kąpielowego w latach 60.

Lata 60-te to prawdziwa dekada bikini! Po Brigitte Bardot w kostiumie tym występują Marylin Monroe oraz dziewczyna Bonda – Ursula Andress w „Dr No”. Ta ostatnia stała się wówczas – jak byśmy to dziś określili – prawdziwą ambasadorką bikini. Godną jej następczynią była w 2002 roku kolejna dziewczyna Bonda – Halle Berry w filmie „Śmierć nadejdzie jutro”.

Czy moda może jeszcze zaskoczyć?

Wydawałoby się, że po wynalezieniu „bramy do piekieł” – bikini – moda nie może mieć już nic więcej do powiedzenia. Nic bardziej mylnego! Niedługo potem świat zobaczył stringi, następnie nastała moda na topless, a dziś już nikogo nie dziwi golizna na bilboardach…

Może Ci się również spodoba

2 komentarze

  1. aa napisał(a):

    Jasne,najlepiej jest przyzwyczajac ludzi z golizna po trochu,od odkrytych ramion,po kolana i tak dalej,,dlatego opalanie topless nikogo juz nie dziwi.Najlepiej wogule zamknac wstep dla rozbieranych.

  2. admin napisał(a):

    Moda się zmienia, podobnie kanony piękna. Faktycznie dziś nikogo już nie dziwi golizna ani na plaży, ani w reklamie, ani w mediach. Głównym założeniem mody plażowej jest chęć zwrócenia uwagi na ciało, jego piękne wyeksponowanie. Jednak czy bardziej kusi negliż totalny, czy umiejętnie dawkowany – proponuję rozstrzygnąć już indywidualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *