Kostium Coco Chanel

Moda w latach 50 i kostium Coco Chanel

Tematem przewodnim mody w latach 50. była kobiecość i wyrafinowanie. Pokazy mody stawały się wielkimi wydarzeniami, odpowiadającymi rangą zamożności klientów dla których były przeznaczone. Kapelusze, wysokie obcasy, wystudiowane pozy dopełniały całości. W podobnym duchu były utrzymane zdjęcia w żurnalach w tym okresie: chłodne i sztywne. A na zdjęciach doskonale upozowane modelki, w typie „lisic”, zastygłe w bezruchu patrzące na wieżowce Manhattanu lub wieżę Eiffla. Zarówno modelki, jak i stroje pretendowały wówczas do miana wytworów najwyższej światowej kultury.

Wielki powrót Coco Chanel

W tej dekadzie ponownie – po latach wojennej przerwy – ponownie triumfowała Chanel. Jak wiadomo projektantka ceniła sobie ponad wszystko komfort i wygodę kobiety, toteż zaproponowała przewrotną odpowiedź na New Look Diora i szpilki. Zaproponowała więc kobietom w miejsce szpilek pantofle na niewysokim obcasie, dwubarwne: beżowe z czarnym czubkiem i paseczkiem na pięcie. Pantofle, które z czasem stały się nieodzownym elementem stroju „uczennicy” i które w wersji płaskiej, balerinek do dziś są ogromnie popularne.

Kostium Coco Chanel

Odpowiedzią na New Look Diora była też jej kolekcja słynnych do dziś kostiumików. A zaraz potem powstał kolejny hit – pikowana torebka na łańcuszku, którą zaproponowała w 1957 roku do kostiumów.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *