Kostium Coco Chanel

0
2480
Moda w latach 50 i kostium Coco Chanel

Tematem przewodnim mody w latach 50. była kobiecość i wyrafinowanie. Pokazy mody stawały się wielkimi wydarzeniami, odpowiadającymi rangą zamożności klientów dla których były przeznaczone. Kapelusze, wysokie obcasy, wystudiowane pozy dopełniały całości. W podobnym duchu były utrzymane zdjęcia w żurnalach w tym okresie: chłodne i sztywne. A na zdjęciach doskonale upozowane modelki, w typie „lisic”, zastygłe w bezruchu patrzące na wieżowce Manhattanu lub wieżę Eiffla. Zarówno modelki, jak i stroje pretendowały wówczas do miana wytworów najwyższej światowej kultury.

Wielki powrót Coco Chanel

W tej dekadzie ponownie – po latach wojennej przerwy – ponownie triumfowała Chanel. Jak wiadomo projektantka ceniła sobie ponad wszystko komfort i wygodę kobiety, toteż zaproponowała przewrotną odpowiedź na New Look Diora i szpilki. Zaproponowała więc kobietom w miejsce szpilek pantofle na niewysokim obcasie, dwubarwne: beżowe z czarnym czubkiem i paseczkiem na pięcie. Pantofle, które z czasem stały się nieodzownym elementem stroju „uczennicy” i które w wersji płaskiej, balerinek do dziś są ogromnie popularne.

Kostium Coco Chanel

Odpowiedzią na New Look Diora była też jej kolekcja słynnych do dziś kostiumików. A zaraz potem powstał kolejny hit – pikowana torebka na łańcuszku, którą zaproponowała w 1957 roku do kostiumów.

Poprzedni artykułModa w latach 50.
Następny artykułEfekt pierwszego wrażenia
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here