Najlepiej ubrane kobiety w historii mody

Najlepiej ubrane kobiety w XVIII i XIX wieku. Kim były?

Styl jest ponadczasowy

Tymczasem my przywykliśmy już do sezonowości trendów. Najwięksi projektanci – a za nimi domy mody – dwa razy do roku (w sezonie wiosenno-letnim oraz jesienno-zimowym) prezentują swoje nowe propozycje. Potem reszta „modowego” świata najczęściej inspiruje się danym trendem. Nie zawsze tak było.

Jak styl i moda wyglądały wcześniej?najlepiej-ubrane-kobiety-sisi

W czasach, gdy modę dyktowały dwory, konkretny „fason” damskiej sukni, czy męskiego kaftana lub spodni, potrafił być modny nawet przez 100 lat! Dopiero w XX wieku moda stała się sezonową przyjemnością.

Najlepiej ubrane kobiety w dziejach historii

Gdyby się tak przyjrzeć minionym stuleciom, to praktycznie w każdej epoce były najlepiej ubrane kobiety, uchodzące za „ikony stylu”. W XVIII wieku Madame de Récamier, w XIX wieku cesarzowa Sisi, a na przełomie wieków XIX i XX cesarzowa Eugenia. Każdy element strojów tych dam natychmiast znajdował grono naśladowczyń wśród śmietanki towarzyskiej. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Madame Récamier (1777-1849) – styl w XVIII wieku

Jedna z najbardziej znanych i szanowanych dam Paryża, żona jednego z głównych sponsorów finansowych pierwszego konsula Napoleona Bonaparte. Była propagatorką mody empirowej, nawiązującej do prostych, greckich tunik. Moda ta była prawdziwą nowością po bardzo ozdobnej, wręcz przerysowanej modzie okresu baroku i rokoka. W takiej właśnie empirowej sukni sportretował ją w 1800 roku przez słynny malarz Jacques-Louis David. Szezląg na którym leży, został później na jej cześć nazwany „rekamierą”.

najlepiej-ubrane-kobiety-cesarzowa-eugeniaCesarzowa Sisi (1837-1898) – styl w wieku XIX

Była żoną cesarza Franciszka Józefa I, w drugiej połowie XIX wieku uchodziła z najpiękniejszą kobietę na świecie i z pewnością znajdowała się w gronie dam określanych jako najlepiej ubrane kobiety.

Cesarzowa Eugenia (1826-1920) – styl na przełomie wieków XIX/XX

To żona Napoleona III, ostatnia monarchini francuska. Była zakochana w XVIII wieku i postaci królowej Marii Antoniny. Zaczęła lansować krynolinę, ale w nieco odmienionym kształcie: krótszą i nie sięgającą ziemi. Jej widowiskowe kreacje projektował Charles Worth, który dzięki poparciu cesarzowej uzyskał światową sławę i stał się twórcą haute couture. Moda lansowana przez Eugenię święciła triumfy na całym świecie. Krynoliny stały się tak popularne, że zaczęły być noszone przez wszystkie stany społeczne. Najskromniejsza sukienka z krynoliną stawała się namiastką luksusowej kreacji.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *