Najlepiej ubrane kobiety w historii mody

Najlepiej ubrane kobiety w XVIII i XIX wieku. Kim były?

Styl jest ponadczasowy

Przywykliśmy już do sezonowości trendów. Najwięksi projektanci – a za nimi domy mody – dwa razy do roku (w sezonie wiosenno-letnim oraz jesienno-zimowym) prezentują swoje nowe propozycje. Potem reszta „modowego” świata najczęściej inspiruje się danym trendem. Ale nie zawsze tak to wyglądało…

Jak styl i moda wyglądały wcześniej?

W czasach, gdy modę dyktowały dwory, konkretny „fason” damskiej sukni, czy męskiego kaftana lub spodni, potrafił być modny nawet przez 100 lat! Dopiero w XX wieku moda staje się sezonową przyjemnością.

Najlepiej ubrane kobiety w dziejach historii

Gdyby się przyjrzeć minionym stuleciom, to praktycznie w każdej epoce były najlepiej ubrane kobiety, uchodzące za „ikony stylu”. W XVIII wieku była to Madame de Récamier, w XIX wieku cesarzowa Sisi uchodziła za najpiękniejszą kobietę świata, a na przełomie wieków XIX i XX triumfowała cesarzowa Eugenia. Każdy element strojów tych dam natychmiast znajdował grono naśladowczyń wśród śmietanki towarzyskiej. Przyjrzyjmy się tym historycznym ikonom stylu bliżej…

Madame_RécamierMadame Récamier (1777-1849) – styl w XVIII wieku

Była jedną z najbardziej znanych i szanowanych dam Paryża. Była żoną jednego z głównych sponsorów finansowych pierwszego konsula Napoleona Bonaparte. To ona wprowadziła modę na empir nawiązując w ubiorze do prostych, greckich tunik. Ta nowa moda – po bardzo ozdobnej, wręcz przerysowanej modzie okresu baroku i rokoka – na początku szokowała towarzystwo. Pierwsze odważyły się wystąpić w prostych, półprzezroczystych empirowych sukniach, bez gorsetów (cóż za skandal!) paryskie aktorki.  A Madame Récamier w takiej właśnie empirowej sukni sportretował w 1800 roku słynny malarza Jacques-Louis David. I w ten sposób madame stała się nieśmiertelna. Zaś szezląg na którym leży na obrazie, został nazwany na jej cześć nazwany „rekamierą”.

najlepiej-ubrane-kobiety-sisiCesarzowa Sisi (1837-1898) – najlepiej ubrana kobieta w XIX wieku

Księżniczka Bawarii, cesarzowa Austrii i królowa Węgier oraz oczywiście żona cesarza Franciszka Józefa I. W drugiej połowie XIX wieku uchodziła za najpiękniejszą kobietę świata. Z pewnością znajdowała się w gronie dam określanych jako ikony stylu. Sisi nie cieszyła się popularnością wśród wiedeńskiej arystokracji. Nie lubiła plotek, brzydziła się dworskimi intrygami, nie odzywała się na przyjęciach. Za to była bardzo popularna wśród ludu. Znużona życiem dworskim szczęścia szukała podczas wielu samotnych podróży. Urodę swą zawdzięczała też ciężkiej pracy. Wstawała o świcie, przeznaczała wiele godzin na toaletę, brawurowo jeździła konno, uprawiała szermierkę na specjalnie wybudowanej sali gimnastycznej (co było niezwykłe jak na tamte czasy), obsesyjnie dbała o ciało, jadła raz dziennie i często stosowała głodówki. Przy wzroście 172 cm ważyła 46-50 kg.

najlepiej-ubrane-kobiety-cesarzowa-eugeniaCesarzowa Eugenia (1826-1920) – styl na przełomie wieków XIX/XX

To żona Napoleona III, ostatnia monarchini francuska. Zakochana w XVIII wieku i postaci królowej Marii Antoniny. To właśnie Eugenia znowu sięgnęła po krynolinę, ale w nieco odmienionym kształcie: krótszą i nie sięgającą ziemi. Widowiskowe kreacje cesarzowej Eugenii projektował Charles Worth, który dzięki jej poparciu uzyskał światową sławę i stał się twórcą haute couture. Moda lansowana przez Eugenię święciła triumfy na całym świecie. Krynoliny stały się ponownie popularne i to do tego stopnia, że zaczęły być noszone przez wszystkie stany społeczne! Najskromniejsza sukienka z krynoliną od razu stawała się namiastką luksusowej kreacji.

Eugenia była nie tylko piękna, słynęła też z działalności dobroczynnej. Kolię którą dostała od męża w prezencie ślubnym przeznaczyła na pomoc ubogim i bezdomnym. A swój posag zużyła na zapewnienie opieki nad nieuleczalnie chorymi i ubogimi matkami. Ponadto, codziennie (w przebraniu) odwiedzała domy starców, przytułki dla ubogich sprawdzając czy jej pieniądze są dobrze spożytkowane. Eugenia miała bardzo małą stopę, chodziła w atłasowych pantofelkach które potem oddawała do sierocińców.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *