Jak dobrać krawat do koszuli?

0
1480

Jak dobrać krawat do koszuli? Dziś trudno wyobrazić sobie męskie życiejak dobrać krawat do koszuli bez garnituru, koszuli i krawata. Pracujący zawodowo mężczyzna najczęściej sięga po ten właśnie zestaw. Sięgając po koszulę i zakładając krawat dobrze wiedzieć, że kołnierzyk koszuli powinien pasować do kształtu twarzy i że następnym krokiem powinno być umiejętne zawiązanie krawata. Oznacza to, że węzeł krawata powinien być tak dobrany, by pasował do kształtu kołnierzyka.

Męska koszula z kołnierzykiem klasycznym o ostro zakończonych rogach

Kołnierzyk ma ostro zakończone rogi i pasuje do koszul oficjalnych. Wyszczupla twarz i wydłuża szyję. Ze względu na niewielką odległość między rogami kołnierzyka pasują do niego tylko szczupłe węzły krawata.

Jaki węzeł krawata pasuje do klasycznego, prostego kołnierzyka?

Kołnierzyk prosty pasuje do większości węzłów krawatowych. Zarówno lekko asymetrycznych – jak węzeł półwindsorki, jak i grubszych, podwójnych – jak węzeł windsorki.

Jak dobrać krawat do koszuli z kołnierzykiem o szeroko rozstawionych rogach?

Koszula z takim kołnierzykiem jest bardzo charakterystyczna i najchętniej bywa ubierana przez mężczyzn na południu Europy –  Włochów. Przywiązują oni ogromną wagę umiejętnie wyeksponowanemu krawatowi. Do szerokiego kołnierzyka pasują tylko najgrubsze, symetryczne węzły krawata typu Windsor. Wręcz idealnie do tego celu nadają się mięsiste jedwabne lub żakardowe krawaty. Piękny kołnierzyk włoski można też zniszczyć nieodpowiednio zawiązanym krawatem. Dzieje się tak, gdy węzeł krawata jest zbyt mały i nie wypełnia przestrzeni pomiędzy rogami kołnierzyka.

Jak dobrać krawat do koszuli z kołnierzykiem zapinanym na guziczki?

Kołnierzyk ten jest jednym z niewielu amerykańskich wynalazków, które weszły do kanonu mody męskiej. Koszule z takim kołnierzykiem są mniej oficjalnie i mają charakter sportowy. Stąd nie ma obowiązku noszenia do nich krawata. Jednak coraz częściej widuje się mężczyzn, którzy zakładają krawat do tej koszuli. Wówczas najlepszym (i jedynym właściwym) rozwiązaniem będzie wybór krawata o równie sportowym charakterze co koszula, czyli dzianego – knita.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, październik 2011

 

Poprzedni artykułJej wysokość elegancja
Następny artykułJak dobierać kolor ubrania?
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here