Jak dobierać kolor ubrania?

0
2539

jak dobierać kolor ubrania.1Jak dobierać kolor ubrania? Uzależnione jest to od osobistego typu kolorystycznego. Po jego określeniu poznaje się właściwe kolory swojej garderoby. Stosowanie się do “kolorystycznych reguł” absolutnie nie utrudnia przyszłego kompletowania garderoby. Tak samo nie powoduje ”zakazu” noszenia ukochanego przez kogoś koloru. Analiza kolorystyczna służy wyselekcjonowaniu najlepszych odcieni każdej barwy tak, by pasowały one indywidualnie do każdego – co jest ściśle uzależnione od koloru skóry, włosów i oczu danej osoby.

Jak dobierać kolor ubrania? Analiza kolorystyczna – dobór kolorów ubrań, makijażu, dodatków

W Europie Środkowej – ludzie najczęściej charakteryzują się urodą, która dobrze wygląda tylko w chłodnej tonacji barw. Są to typy urody określane mianem: „lato” i „zima”. Oznacza to, że osoby znajdujące się w tych grupach kolorystycznych mogą mieć w swojej garderobie każdy kolor, ale pod warunkiem że jest on w chłodnym odcieniu. Jak więc spośród wielu kolorowych rzeczy w sklepie sięgnąć po tę właściwą?

Jak dobrać właściwy odcień koloru ubrania w sklepie, po wykonaniu analizy kolorystycznej?

Jest na to rada. Każda barwa ma swój zimny lub ciepły odcień. Kolory zimne/chłodne to barwy, które mają dużą domieszkę bieli – a więc są to wszystkie pastelowe odcienie każdego koloru. Im więcej bieli jest w danej barwie tym słabszy jest walor tego koloru. Zdejmując więc ze sklepowej półki jasnożółty sweterek, mlecznoróżowy szal czy pistacjową spódnicę mamy pewność, że są to chłodne odcienie barwy żółtej, różowej i zielonej.

Jak odróżnić barwy ciepłe od zimnych?

Każdy kolor mający domieszkę szarego zawsze będzie chłodny. Każda barwa zwierająca domieszkę niebieskiego jest zimna. Kiedy więc najbardziej lubimy zieleń, to po dodaniu do niej niebieskiego powstanie morski lub turkusowy jej odcień. Będzie to oznaczać, że powinnyśmy koniecznie wzbogacić swoją szafę o nowe odcienie zieleni – na przykład o morskie lub turkusowe dodatki, a jeśli ktoś lubi może to być nawet sukienka, żakiet czy płaszcz.

Jak dobierać kolor ubrania zgodnie z osobistą kolorystyką Lata?

Pamiętając o regułach pozwalających odróżnić barwy zimne od ciepłych, trzeba jeszcze je pogrupować tak, by pasowały do „lata” albo do „zimy”. Barwy przyporządkowane do „lata” mają odcienie lekko niebieskawe. Dużą grupę kolorów stanowią barwy, które wyglądają jakby były rozwodnione – można je sobie wyobrazić myśląc o technice malowania akwarelami. Oznacza to, że garderoba „lata” nie będzie zawierać bardzo ciemnych, jaskrawych i intensywnych barw. Odpowiednimi kolorami dla kobiety „lato” będą: biele złamane, róże, błękity, szarości, malinowe czerwienie, budyniowe żółcie, granaty, grafity, zielenie, fiolety i bordo, piaskowe odcienie brązów.

Jak dobierać kolor ubrania zgodnie z osobistą kolorystyką Zimy?

Te kolory są także chłodne, też mają niebieskawy odcień, ale w odróżnieniu do „lata” są czyste, nasycone, zdecydowane i ostre. Garderoba „zimy” zawiera więcej barw ciemnych niż jasnych. I jeszcze barwy achromatyczne, czyli: czerń i biel. W nich dobrze wygląda tylko ten typ kolorystyczny. “Zimy” jako jedyne mogą nosić stroje w kolorach mocno kontrastowych. Jako jedyne mogą nosić śnieżną biel i głęboką czerń. Kolorami pasującymi do kobiety „zimy” będą: intensywne róże i czerwienie, bordo, fuksja, granaty i fiolety, turkusowe zielenie i czekoladowe odcienie brązów, grafity, zielenie.

Warto zainwestować w wiedzę umożliwiającą właściwy wybór rzeczy, które nosimy na co dzień. Umożliwia to stworzyć wizerunek, w którym ubranie doskonale podkreśla naturalne piękno każdej osoby i przyczynia się do powstania bardzo przyjemnego zjawiska wedle którego „ktoś pięknieje w oczach”.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w magazynie VIP, listopad 2011
Informacje jak dobrać kolor ubrania do ciepłych typów kolorystycznych znajdziesz TU
jak dobierać kolor ubrania

Poprzedni artykułJak dobrać krawat do koszuli?
Następny artykułWizerunek kobiety szefa
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here