Znaczenie koloru w ubraniu

znaczenie koloru w ubraniuZnaczenie koloru w ubraniu. Zanim zwrócisz uwagę na fason ubrania, najpierw widzisz jego kolor! Właściwie dobrany kolor ubrania zawsze uatrakcyjni Twój wygląd.

Rola koloru w życiu człowieka

Barwy od zawsze wpływały na człowieka i go inspirowały. Człowiek prehistoryczny obserwując cykliczne zmiany barw w przyrodzie – przeistaczanie się dnia w noc, gdy czerwień zachodzącego słońca zmieniała się w czerń nocy – zaczął używać tych samych barw do ozdoby ścian jaskiń. Kolejnym krokiem było malowanie przez niego ciała, a potem noszenie kolorowych ubrań. Kolor jest obecny w każdej dziedzinie: mitologii, antropologii, architekturze, nauce, medycynie, psychologii, sztuce, reklamie…

 Znaczenie koloru w ubraniu

A jak jest dziś? Podobnie. Kolor nadal wpływa na  nasze życie. Kojarzymy kolor np. z konkretną grupą zawodową. I tak funkcjonują białe kitle służby zdrowia, granatowe mundury policjantów, pilotów, czy kapitanów statków, czarne togi sędziów, czy szare garnitury urzędników…

Rola koloru w otoczeniu człowieka

znaczenie-koloru-w-ubraniuPrzyroda mieni się barwami: błękit nieba, złoto słońca, czerwień ognia, czerń nocy… Każdy żywioł ma swoją barwę. Kolory ziemi tworzą: barwy pustynnych piasków, rude odcienie gliny, szare zielenie mchu, kamienne szarości. Kolory wody tworzą: barwy rzek i oceanów o różnych porach roku, dnia i nocy. Są to odcienie błękitu, granatu, fioletu i niebieskiej zieleni. Kolory powietrza to odcienie porannych mgieł i chmur od świtu do zmierzchu, spłowiałe błękity, rozbielone róże oraz szarości i granaty kojarzone z burzami i szarugami. Kolory ognia to gorące odcienie pomarańczu, złota, purpury i pąsowych czerwieni.

Każdego dnia, w każdym momencie spotykasz się z barwami. Może to być kolor na obrazie, fotografii, witrynie sklepowej. Gdy robisz zakupy odzieżowe – najpierw zauważasz kolor ubrania, dopiero potem jego fason. W większości przypadków to kolor stroju decyduje czy dana rzecz trafia do Twojej szafy. A bywa i tak, że kolor tak Cię zauroczy, że kupujesz ubranie od razu, mimo tego że wisi potem samotnie w szafie – bo do niczego nie pasuje.

Znaczenie koloru w ubraniu

Każdego ranka – szykując się do pracy, na ważne spotkanie służbowe, na uroczystą kolację – stajesz przed wyborem odpowiedniego stroju dla siebie. Elegancki granatowy kostium, czy czerwona bluzka z czarną spódnicą? Granatowy garnitur, błękitna koszula, czy szara marynarka i biały golf? Jednym ze składników Twojego wizerunku jest kolor ubrania. Warto znać wymowę barw, wiedzieć jakie kolory pasują tylko do Ciebie. Dobierzesz potem tylko pasujące do Ciebie kolory i za każdym razem swobodnie stworzysz swój właściwy wizerunek.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w magazynie VIP, kwiecień 2011

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *