Znaczenie koloru w ubraniu

Znaczenie koloru w ubraniu. Zanim zwrócimy uwagę na fason ubrania, najpierw widzimy kolor ubrania. Właściwie dobrany kolor ubrania zawsze uatrakcyjnia nasz wygląd.

Rola koloru w życiu człowieka

Barwy od zawsze wpływały na człowieka i go inspirowały. Człowiek prehistoryczny obserwując cykliczne zmiany barw w przyrodzie – przeistaczanie się dnia w noc, gdy czerwień zachodzącego słońca zmieniała się w czerń nocy – zaczął używać tych samych barw do ozdoby ścian jaskiń. Kolejnym krokiem było malowanie przez niego ciała, a potem noszenie kolorowych ubrań. Kolor jest obecny w każdej dziedzinie: mitologii, antropologii, architekturze, nauce, medycynie, psychologii, sztuce, reklamie…

 Znaczenie koloru w ubraniu

znaczenie-koloru-w-ubraniuA jak jest dziś? Podobnie. Kolor nadal wpływa na nasze życie. Łączymy go np. z konkretną grupą zawodową. I tak funkcjonują białe kitle służby zdrowia, granatowe mundury policjantów, pilotów, czy kapitanów statków, czarne togi sędziów, czy szare garnitury urzędników…

Rola koloru w otoczeniu człowieka

Przyroda mieni się barwami: błękit nieba, złoto słońca, czerwień ognia, czerń nocy… Każdy żywioł ma swoją barwę. Kolory ziemi tworzą: barwy pustynnych piasków, rude odcienie gliny, szare zielenie mchu, kamienne szarości. Kolory wody tworzą: barwy rzek i oceanów o różnych porach roku, dnia i nocy. Są to odcienie błękitu, granatu, fioletu i niebieskiej zieleni. Kolory powietrza to odcienie porannych mgieł i chmur od świtu do zmierzchu, spłowiałe błękity, rozbielone róże oraz szarości i granaty kojarzone z burzami i szarugami. Kolory ognia to gorące odcienie pomarańczu, złota, purpury i pąsowych czerwieni.

Każdego dnia, w każdym momencie spotykamy się z barwami. Może to być kolor na obrazie, fotografii, witrynie sklepowej. Podobnie kupując odzież najpierw zauważamy jej kolor, a potem przyglądamy się fasonowi. I w większości przypadków to kolor stroju decyduje czy dana rzecz trafi do naszej szafy. Bywa i tak, że kolor tak zauroczy kupującego, że nabywa on daną rzecz pomimo faktu, iż wisi ona potem samotnie w szafie do niczego nie pasując.

Znaczenie koloru w ubraniu

znaczenie koloru w ubraniuKażdego ranka – szykując się do pracy, na ważne spotkanie służbowe, na uroczystą kolację – każdy z nas staje przed wyborem odpowiedniego stroju dla siebie. Elegancki granatowy kostium, czy czerwona bluzka z czarną spódnicą? Granatowy garnitur, błękitna koszula, czy szara marynarka i biały golf? Jednym ze składników naszego wizerunku jest kolor ubrania. Warto znać wymowę barw i dobierać pasujące do siebie kolory, by móc za każdym razem swobodnie tworzyć właściwy wizerunek.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w magazynie VIP, kwiecień 2011

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *