Malowanie ust dawniej i dziś

0
2814
makijaż ust dawniej i dziś
malowanie ust dawniejMalowanie ust dawniej i dziś

Usta od wieków były ulubionym tematem poetów, malarzy, rzeźbiarzy. Nie na darmo wykrój górnej kobiecej wargi nosił nazwę “łuku Kupidyna”. Przez wieki powściągania kobiecej seksualności usta miały być małe i bez szminki. Mimo to, były, są i będą symbolem zmysłowości. Stąd niezwykle ważnym elementem makijażu są odpowiednio pomalowane usta. Skruszą one nawet najtwardsze męskie serce.

Malowanie ust dawniej – czasy starożytne

Pomadka jest najczęściej i najchętniej używanym kosmetykiem. Towarzyszy kobietom już 5 tysięcy lat. W starożytnym Egipcie używano henny by barwić usta. Pomadka Kleopatry zawdzięczała czerwony kolor karminowym żukom, których pancerze były kruszone na drobinki i stanowiły jej bazę. Z kolei Greczynki malowały usta wykorzystując barwnik roślinny (roślina fucus) zmieszany z winem. Pewien Grek z Aleksandrii napisał nawet, że został oszukany przez swoją żonę, ponieważ przed małżeństwem stosowała makijaż, który… nie ukazywał jej prawdziwego oblicza.

Krew węża, dzieło szatana i parlament brytyjski

W średniowieczu damy upiększały usta krwią węża, a nasze prababki malowały je sokiem z buraka, lub… przygryzały wargi. W 1653 roku pewien angielski pastor zapoczątkował ruch, którego wyznawcy uważali że malowanie ust jest dziełem szatana. A w 1770 parlament brytyjski uchwalił prawo, według którego małżeństwo zawarte z kobietą używającą przed ślubem kosmetyków do makijażu mogło być anulowane.

Malowanie ust dawniej – królowa Wiktoria i emancypantki

Na początku XX wieku królowa Wiktoria oficjalnie oświadczyła, że malowanie ust jest nieprzyzwoite i wulgarne… Pomimo tego, pomalowane usta – jak i makijaż twarzy – wkrótce stały się symbolem emancypacji kobiet. W latach 30-tych sprzedawano już specjalne szablony z idealnym wykrojem ust. W latach 60-tych nadąsane usta Brigitte Bardot były skandalem.

Malowanie ust dawniej i dziś

Dziś estetycznie pomalowane usta są jednym z najważniejszych elementów nowoczesnego wizerunku. Zmiana koloru ust jest najszybszym sposobem na zmianę całego wyglądu. Pomadka ma swoje miejsce niemal w każdej damskiej torebce. Jest kosmetykiem po który najczęściej sięgają młode dziewczyny rozpoczynając przygodę z makijażem. Pomadka może zastąpić cały make-up – wystarczy mocny kolor na ustach oraz najmodniejszy obecnie makijaż oczu “no make-up”, by zagwarantować sobie wieczorowy wygląd w stylu glamour.

Cóż… kobiety od wieków zdają sobie sprawę z magicznej roli tego elementu twarzy.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w magazynie „Make Up” w kwietniu 2005

Poprzedni artykułMakijaż na wiosnę
Następny artykułStylizacja do sesji zdjęciowej
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here