Styl mniej formalny

0
1194

styl mniej formalnyStyl mniej formalny jest odpowiedzią na modę na komfort i wygodę. Z kolei moda na komfort i wygodę doprowadziła do mieszania się różnych technologii wzbogacających rynek o nowe wynalazki.

Technologia i styl mniej formalny

Powstają przędze, dzięki którym ubrania po rozciągnięciu wracają do pierwotnego kształtu, nie wypychają się, dostosowują do sylwetki… Powstają ubrania coraz łatwiejsze w noszeniu: przewiewne, lekkie, plamo- i brudo-odporne. Powstają ubrania „inteligentne”, tzw. odzież high-tech: antybakteryjna (z włókien bambusa), chroniąca przed szkodliwym działaniem fal elektromagnetycznych z telefonu komórkowego (z dodatkiem włókien metalowych) i przed promieniami UV (z dodatkiem cząsteczek ceramiki, które zabezpieczają skórę jak krem przeciwsłoneczny o faktorze 30).

Powstają ubrania zapamiętujące kształt (z dodatkiem włókien metalowych), zmieniające kolor, regulujące temperaturę (system Gore-Tex), neutralizujące miejski smog, antyalergiczne, o zapachu owoców, czy… aplikujące bezpośrednio na skórę witaminę C lub krem nawilżający. Na pomoc spieszą zaawansowane technologie, proponując tkaniny z dodatkiem najnowszych włókien, zapewniających pożegnanie z żelazkiem. W połączeniu z metką, na której widnieje ważna informacja: „najnowszy wynalazek”, ubrania te kuszą z podobną mocą co rajskie jabłuszko… A wszystko to dla naszej maksymalnej wygody.

Styl mniej formalny nowy styl casual

W czasach, w których granice państw się zacierają, powstają międzynarodowe korporacje, następuje ujednolicenie obyczajów, normalnym zjawiskiem w modzie staje się przenikanie się stylów. Obecny sposób życia ludzi wymagających coraz większego komfortu, ceniących sobie wygodę i dobre samopoczucie wpływa na ich sposób ubierania się. A wygoda automatycznie kojarzy się nam ze stylem sportowym. I tak, kilka lat temu, z połączenia klasyki i elementów sportowych, powstała garderoba mniej formalna, nowy styl zwany casual. Było to odpowiedzią na potrzebę wprowadzenia większej swobody na co dzień.

Walka o komfort

Walka o komfort trwa. Czego chcieć więcej? Ano tego, aby w tej walce o komfort całkowicie się nie zatracić. Żeby ulubiona swoboda nie przerodziła się w niechlujstwo i „casualizację” obyczajów.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w gazecie Pochodnia, Polski Związek Niewidomych, kwiecień 2014

 

Poprzedni artykułButy na wiosnę dla dziewczyny i chłopaka
Następny artykułBeret czy kaszkiet
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here