Dress code dyrektora szkoły

0
5069
dress code dyrektora szkoły

Bardzo często kontakt rodzica z dyrektorem wpływa na wybór tej, a nie innej szkoły dla swojego dziecka. Dyrektor pełni “rolę reprezentacyjną” placówki, którą zarządza.

dress code dyrektora szkołyDress code dyrektora szkoły

Ubiór dyrektora noszony w pracy przyczynia się do tworzenia wizerunku placówki oświatowej. W dużej mierze to wizerunek i sposób zachowania dyrektora (a w następnej kolejności wygląd i zachowanie nauczycieli) wpływa na opinie wydawane przez rodziców na temat szkoły.

Dobór ubrania stosownie do sytuacji

Dress code dyrektora szkoły może pomagać lub przeszkadzać innym w mobilizacji do całodziennego wysiłku. Ważne jest, żeby nie pomylić strojów z okazją do jakich pasują, np. wizerunku wieczorowego lub sportowego ze strojem do pracy. Przesadzić można na dwa sposoby: ubrać się zbyt elegancko do danej okazji albo zbyt powszednie. Oba wizerunki przyczyniają się do niewłaściwej prezencji i prezentacji placówki oświatowej i jej złego odbioru przez otoczenie. O człowieku eleganckim mówi się, że jest ubrany zawsze stosownie do danej okazji.

Dress code dyrektora szkoły

Strój dyrektora szkoły nie musi być tak bardzo elegancki jak dyrektora banku. Mimo to dyrektor (i nauczyciel) winien charakteryzować się sumiennością, wysoką kulturą osobistą i nienaganną prezencją. Schludny wizerunek w pracy jest tak samo ważny jak właściwie wykonywane w niej obowiązki. Dyrektor nie musi codziennie zakładać garnituru z koszulą i krawatem. Może ubrać się nieco mniej oficjalnie, czyli założyć strój skoordynowany (złożony ze spodni i marynarki nie od kompletu, ale dopasowanych do siebie).  

dress code dyrektora szkoły (2)Przykłady eleganckich zestawów ubrań dla dyrektora szkoły

Najbardziej odpowiednie są marynarki w jaśniejszej kolorystyce: szarości, grafity, beże. Marynarki mogą być od garnituru i wówczas mogą być łączone z ciemniejszymi spodniami. Marynarki mogą być też z tkanin o widocznej fakturze typu: tweed, sztruks, zamsz  czy flanela.

Jakie dodatki dopuszcza dress code dyrektora szkoły?

Buty powinny być zawsze nienagannie wypastowane, w dobrym stanie. Ciemne, skórzane, bez żadnych ozdób, sznurowane do garnituru, do zwykłych spodni mogą być też wsuwane. Skarpetki powinny być zawsze ciemne,  w tym samym kolorze co spodnie lub buty. Najbardziej uniwersalne kolory to (czarny, granat, grafit). Należy unikać skarpet frotte, wzorzystych i kolorowych. Jedyna dopuszczalna biżuteria dla dyrektora szkoły to zegarek, spinki do mankietów i obrączka. Zegarek powinien wyglądać skromnie. Klasyczny zegarek ma ciemny skórzany pasek i cyferblat ze wskazówkami.

Co z krawatem?

Oczywiście na specjalne okazje (początek/zakończenie roku szkolnego, uroczystości szkolne), gdy dyrektor zakłada garnitur krawat jest jak najbardziej wskazanym dodatkiem. Warto pamiętać, że krawat źle dobrany niweczy elegancję.

Poprzedni artykułDamski kapelusz
Następny artykułAgnieszka Jelonkiewicz. Suknia księżniczki
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here