Ubrana w idealne kolory. Analiza kolorystyczna

0
3465
ubrana w idealne kolory

Ubrana w idealne kolory – jak dobierać kolory w ubraniach i makijażu, żeby podkreślić swoją urodę? Co pasuje kobiecie “Wiośnie”, a co “Zimie”? Na czym polega analiza kolorystyczna?

Ubrana w idealne kolory, czy to możliwe? Jak dobrać kolor ubrania do swojej urody?

Żeby wyglądać dobrze nasz wizerunek powinien być harmonijny. To oznacza, że kolorystyka ubrań powinna pasować do kolorów naszej skóry, włosów i oczu. Wtedy można powiedzieć “ubrana w idealne kolory”. Oznacza to, że ubranie w pełni podkreśla nasze naturalne piękno. To z kolei znaczy, że kolor ubrania nie dominuje i nie jest też zbyt niewidoczny. Gdy kolor ubrania jest zbyt intensywny, zbyt jasny, zbyt „ciepły” lub zbyt „zimny” dla nas to także wyglądamy niekorzystnie. Mimo starań, mimo stania przed lustrem, mimo dużej ilości rzeczy w szafie nie będziemy wyglądać dobrze. Dlatego dobiera się kolorystykę ubrań do swojego typu urody. W tym celu wykonuje się indywidualną analizę kolorystyczną.

indywidualna analiza kolorystycznaCzym jest indywidualna analiza kolorystyczna i jaki jest jej cel?

Analiza kolorystyczna polega na indywidualnym doborze barw ubrań, kosmetyków do makijażu, farb do włosów. Rozpatruje się trzy indywidualne kolory, które każdy z nas ma: kolor oczu, włosów, skóry. Następnie bada się czy do danej osoby pasują kolory ciepłe, czy zimne. Celem analizy kolorystycznej jest poznanie swoich kolorów – tak by móc stwierdzić “jestem ubrana w idealne kolory”. Kolory mają ogromny wpływ na to jak wyglądamy i jak jesteśmy postrzegane przez innych.

W jaki sposób przeprowadza się analizę kolorystyczną?cztery typy urody, analiza kolorystyczna

„Badanie” to polega na zakładaniu na ramiona kolorowych chust. Osoba analizowana jest bez makijażu, ma białą chustkę na włosach. Dzięki temu widoczny jest tylko naturalny kolor skóry oraz zmiany jakie zachodzą przy zakładaniu kolejnych kolorowych chust. Następnie bierze się pod uwagę indywidualny kolor skóry, oczu i włosów osoby która ma analizę. Te dane są potem pomocne przy doborze prawidłowych kolorów ubrań. Wszystko po to by móc powiedzieć “jestem ubrana w idealne kolory”.

Czy uzyskaną wiedzę można wykorzystać przy doborze odpowiedniego makijażu czy farby do włosów?

indywidualna analiza kolorystycznaOczywiście! Na tym polega analiza kolorystyczna. To określenie wszystkich kolorów które do nas pasują. Obejmuje to także kolory kosmetyków kolorowych i farb do włosów.

Klientka otrzymuje od Pani porady, w jakich kolorach jej do twarzy, ale też coś w rodzaju “ściągi”, którą może wykorzystać podczas robienia zakupów. Co to takiego?

To jest indywidualna paleta kolorystyczna. Taki wzornik zawierający około 50 kolorów, który nosi się potem ze sobą w torebce. Wzornik ten zawiera wszystkie kolory: ubrań, dodatków, kosmetyków kolorowych (cienie, kredki, pomadki, róże), lakierów do paznokci. Taka paleta pomaga właściwie zestawić kolory ubrań w domu. Paleta jest pomocna przy planowaniu zakupów, stanowi ściągę podczas robienia zakupów. Dzięki palecie nie popełnia się kolorystycznych błędów przy wyborze ubrań i dodatków dla siebie. Potem w szafie znajdą się prawidłowo dobrane i kolorystycznie zestawione ze sobą ubrania. I będzie można powiedzieć “jestem ubrana w idealne kolory”.

Wyróżnia się cztery typy urody wiosna, lato, jesień, zima. Jak sprawdzić jakim typem urody jesteśmy?

Te „typy kolorystyczne” są ściśle uzależnione od kolorów które mamy “w sobie” – czyli od kolorów karnacji, tęczówek oczu i koloru włosów. Dzięki tym indywidualnym barwom uroda wszystkich ludzi dzieli się na cztery typy kolorystyczne – “cztery pory roku”. By sprawdzić jakim jakim się jest typem urody trzeba wykonać analizę kolorystyczną. Jednak są pewne ogólne cechy charakteryzujące każdy z tych typów.

Dobrze, to jak wygląda “Lato”?ubrana w idealne kolory

Kobieta lato jest przeważnie blondynką lub szatynką. Włosy ciemnieją jej z wiekiem przybierając lekko popielaty odcień. Panie o letnim typie urody są bardzo kobiece i powinny tę cechę podkreślać ubiorem. Gdy odnajdą swój styl i koloryt, sprawiają wrażenie osoby ciepłej, delikatnej, tajemniczej. Pasuje do nich styl romantyczny, miejski, naturalny. Ładnie wyglądają w barwach zimnych, pastelowych, rozmytych. Wówczas kobieta jest ubrana w idealne kolory.

ubrana w idealne koloryW czym do twarzy będzie “Zimie”?

Kobiety zimy to brunetki o bardzo jasnej karnacji i ciemnej oprawie oczu, choć występuje też u zimy cera oliwkowa. Kobiety te stwarzają wokół siebie chłodną aurę, a przyczyna tkwi w ich kolorycie, bowiem jest on najchłodniejszy spośród wszystkich typów urody. Sprawiają wrażenie niedostępnych i tajemniczych. Wiele przedstawicielek tego typu urody to kobiety ambitne, odnoszące sukcesy. Pasują do nich barwy zimne, intensywne, żywe, zestawiane kontrastowo.

A jaka jest kobieta “Jesień”?ubrana w idealne kolory

Kobiety o jesiennym typie urody są rudowłose, mają bardzo jasną cerę i dużo piegów. Dzięki swojej naturalnej kolorystyce odbierane są jako osoby na których można zawsze polegać. Pasują do nich barwy ciepłe, kolory ziemi, jakby lekko „spieczone”.

Zbliża się moja ulubiona pora roku. Proszę powiedzieć jakim typem urody jest Wiosna i jak dobrać kolor ubrania zgodnie z jej osobistą kolorystyką?

Kobiety o wiosennym typie urody bywają często mylone z kobietami „lato”, choćby z tego powodu, że obie mają naturalnie blond włosy. Jednak włosy „wiosny” są zawsze lekko złociste, miodowe, rudawe. Kobiety o tym typie urody długo wyglądają młodzieńczo dzięki pięknej karnacji. Ich skóra jest mleczno-biała lub lekko złocista ze złocistymi piegami. Mają też skłonność do rumieńców. ubrana w idealne koloryOczy kobiet wiosen często sprawiają wrażenie „skrzenia się”. Dzieje się tak ponieważ tęczówka ma wiele punkcików, plamek i cętek w kolorze bursztynu, miodu, czy orzecha. „Wiosny” dzięki swojej ciepłej i jasnej kolorystyce są eteryczne i pełne wdzięku. Kolory, w których wygląda dobrze Wiosna są ciepłe, jasne i świeże. To barwy jasne, niezakłócone innym odcieniem, czyli żywe, wyraziste np. miedziane brązy, ceglaste czerwienie, żółty kukurydziany, miodowy pomarańcz.

W jakich kolorach najładniej będzie typowej Słowiance, czyli blondynce o jasnej karnacji i niebieskich oczach?

W Europie Środkowej – ludzie najczęściej charakteryzują się urodą, która dobrze wygląda tylko w chłodnej tonacji barw. Są to typy urody określane mianem: „lato” i „zima”. Słowianka to właśnie typ kobiety lato. Oznacza to, że będzie dobrze wyglądać w kolorach o chłodnym odcieniu. Do kobiety lato pasują barwy, które wyglądają jakby były rozwodnione. Można je sobie wyobrazić myśląc o technice malowania akwarelami. Oznacza to, że garderoba „lata” nie zawiera bardzo ciemnych, jaskrawych i intensywnych barw. Odpowiednimi kolorami dla typowej Słowianki są: biele złamane, róże, błękity, szarości, malinowe czerwienie, budyniowe żółcie, granaty, grafity, zielenie, fiolety i bordo, piaskowe odcienie brązów.

Jak odróżnić barwy ciepłe od zimnych?

Każda barwa ma swój zimny lub ciepły odcień. Kolory zimne to barwy, które mają dużą domieszkę bieli – a więc są to wszystkie pastelowe odcienie każdego koloru. Zdejmując ze sklepowej półki jasnożółty sweterek, mlecznoróżowy szal czy pistacjową spódnicę mamy pewność, że są to chłodne odcienie barwy żółtej, różowej i zielonej. Każdy kolor mający domieszkę szarego także będzie chłodny. Podobnie, każda barwa zwierająca domieszkę niebieskiego. Kiedy więc najbardziej lubimy zieleń i jesteśmy typem lata lub zimy, to oznacza, że powinnyśmy nosić zimne odcienie zieleni. Warto wzbogacić garderobę o morskie lub turkusowe dodatki, a nawet sukienki, żakiety i płaszcze. Z kolei każdy kolor mający dodatek żółci będzie kolorem ciepłym. Co oznacza że ciepłym żółtym będzie kolor kukurydzy, żonkili. Ciepłym zielonym zaś kolor oliwki lub zgniłej zieleni, a ciepłym brązem kolor rudy czy ceglasty.

Może są też jakieś uniwersalne sposoby, które pomogą nam ubierać swoje idealne kolory?

Można przyłożyć sobie do twarzy materiał srebrny i złoty. Gdy w srebrze wygląda się korzystniej prawdopodobnie będziemy dobrze wyglądać w barwach zimnych, czyli możemy być typem lata lub zimy. Gdy wyglądamy lepiej w złotym kolorze, może to oznaczać, że lepsze będą dla nas barwy ciepłe. Czyli możemy być typem wiosny lub jesieni.

Dziękuję!

Artykuł ukazał się w Magazynie Moje Zdrowie, marzec 2021

Agnieszka Jelonkiewicz – Jedna z pierwszych konsultantek wizerunku w Polsce, historyczka sztuki, trenerka. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych. Jedna z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Odznaczona Diamentem Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Posiada certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne uprawniające ją do prowadzenia szkoleń. Od 21 lat prowadzi Akademię Stylu www.twoj-wizerunek.com

Poprzedni artykułSłynne torebki
Następny artykułDobór biżuterii
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here