Znaczenie koloru w ubraniu

0
2710
znaczenie koloru w ubraniu

znaczenie koloru w ubraniuZnaczenie koloru w ubraniu. Zanim zwrócisz uwagę na fason ubrania, najpierw widzisz jego kolor! Właściwie dobrany kolor ubrania zawsze uatrakcyjni Twój wygląd.

Barwy przyrody

Barwy zawsze wpływały na człowieka i go inspirowały. Przyroda mieni się barwami: błękit nieba, złoto słońca, czerwień ognia, czerń nocy… Każdy żywioł ma swoją barwę. Kolory ziemi tworzą: barwy pustynnych piasków, rude odcienie gliny, szare zielenie mchu, kamienne szarości, czy grafit asfaltu. Kolory wody to barwy rzek i oceanów o różnych porach roku, dnia i nocy. Są to: odcienie błękitu, granatu, fioletu i niebieskiej zieleni. To również ciemne zielenie wodorostów i omszałych skał. Kolory powietrza to: poranne mgły i chmury od świtu do zmierzchu. Tworzą je: spłowiałe błękity, rozbielone róże oraz szarości i granaty kojarzone z burzami i szarugami. Kolory ognia to: gorące odcienie pomarańczu, złota, purpury i pąsowych czerwieni.

Rola koloru w życiu człowieka

Człowiek prehistoryczny obserwował cykliczne zmiany barw w przyrodzie. Widział przeistaczanie się dnia w noc, gdy czerwień zachodzącego słońca zmieniała się w czerń nocy. I właśnie tych barw zaczął używać do ozdabiania ścian jaskiń. Potem człowiek zaczął używać koloru do malowania swojego ciała. A jeszcze potem człowiek zaczął nosić kolorowe ubrania. Kolor jest obecny w każdej dziedzinie: mitologii, antropologii, architekturze, nauce, medycynie, psychologii, sztuce, reklamie…

Postrzeganie koloru przez człowieka w różnych epokach historycznych

Kolor był i jest postrzegany zawsze w ten sam sposób, jednak jego symbolika bywała odmienna. W starożytnym Egipcie najważniejszym bogiem było słońce. Wierzono, że kolor jego promieni: złoty i żółty pochodzi od Boga. Dlatego złote i żółte szaty były zarezerwowane dla faraona. Podobnie w Chinach kolor złoty był przeznaczony tylko dla cesarza. Do dziś w kulturach wschodnich mnisi buddyjscy noszą złoto-pomarańczowe szaty. W Japonii żółty jest kolorem miłości, szczęścia i bogactwa (w końcu to barwa złota).

Zupełnie odmiennie tę barwę odczytują Europejczycy. W Europie na żółto malowano drzwi domów cudzołożnic. Do dziś kolor żółty jest kolorem zdrady.

Starożytni Rzymianie lubowali się w pompejańskiej czerwieni. Na purpurowe szaty mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi. Uzyskanie tego barwnika było tak kosztowne, że stał się niedostępny dla niższych klas społecznych. I do dziś czerwień pozostaje barwą kojarzoną z władzą i przywilejami. Kapłani noszą purpurowe szaty na wielkie święta, mężczyźni ubierają ciemny garnitur, białą koszulę i czerwony krawat na eleganckie okazje.

A starożytni Grecy uwielbiali szaty w odcieniach szmaragdowych zieleni i pawich błękitów.

Znaczenie koloru w ubraniu

A jak jest dziś? Podobnie. Kolor nadal wpływa na  nasze życie. Kojarzymy kolor np. z konkretną grupą zawodową. I tak funkcjonują białe kitle służby zdrowia, granatowe mundury policjantów, pilotów, kapitanów statków, czarne togi sędziów, szare garnitury urzędników…

Znaczenie koloru w życiu człowieka

Kolorystyka jest w naszej świadomości tak głęboko zakorzeniona, że nikt nie potraktowałby poważnie policjanta ubranego w różowy mundur. Sędzia w pomarańczowej todze nie wzbudziłby szacunku i powagi na sali sądowej. Równie trudno byłoby uwierzyć w kompetencje urzędnika ubranego na żółto.

Kolory używane są także w sygnalizacji świetlnej i weszły na stałe do języka potocznego. Mówimy o kimś „niebieski ptak”, oszczędzamy „na czarną godzinę”, ktoś ma „zielono w głowie”, inny to „czarna owca”. Można patrzeć na świat „przez różowe okulary”, można „zielenieć z zazdrości”. Kolor odzwierciedla też silne emocje: czerwień – miłość, nienawiść, złość. Błękit – spokój, relaks, błogość. Żółty zapewnia orzeźwienie, a czerń niesie ze sobą żałobę i smutek.

Rola koloru w otoczeniu człowieka

znaczenie-koloru-w-ubraniuKażdego dnia, w każdym momencie spotykasz się z barwami. Może to być kolor na obrazie, fotografii, witrynie sklepowej. Gdy robisz zakupy odzieżowe – najpierw zauważasz kolor ubrania, potem jego fason. W większości przypadków to kolor stroju decyduje czy dana rzecz trafia do Twojej szafy. A bywa i tak, że kolor tak Cię zauroczy, że kupujesz ubranie od razu, mimo tego że wisi potem samotnie w szafie – bo do niczego nie pasuje.

Znaczenie koloru w ubraniu

Każdego ranka – szykując się do pracy, na ważne spotkanie służbowe, na uroczystą kolację – stajesz przed wyborem odpowiedniego stroju dla siebie. Elegancki granatowy kostium, czy czerwona bluzka z czarną spódnicą? Granatowy garnitur, błękitna koszula, czy szara marynarka i biały golf?

Jednym ze składników Twojego wizerunku jest kolor ubrania. Sposób ubierania się to rodzaj rozmowy. Komponując strój prowadzisz z otoczeniem rodzaj kontrolowanej rozmowy. Dobrze znać znaczenie barw, wiedzieć jakie kolory pasują tylko do Ciebie. Dzięki temu za każdym razem swobodnie stworzysz swój właściwy wizerunek.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w magazynie VIP, kwiecień 2011. Poniżej więcej informacji na temat kolorów:
Jak odróżnić kolory ciepłe od zimnych, Jak dobrać kolor ubrania do chłodnych typów kolorystycznych, Jak dobrać kolor ubrania do ciepłych typów kolorystycznychCztery typy urody, Znaczenie koloru w ubraniu, Jak wygląda kobieta lato i kobieta zima, Jak wygląda kobieta jesień i kobieta wiosna

Poprzedni artykułSavoir vivre nie tylko w pociągu
Następny artykułHistoria damskiej torebki
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here