Czym jest dress code?

0
1422
czym jest dres code

Czym jest dress code? Współczesny dress code jest zbiorem zasad dotyczących stroju, które sprawdzają się nie tylko w biurze. Dress code powstał by ułatwić nam życie i zapobiec faux pas w towarzystwie. Dziś, coraz częściej godziny pracy są płynne, indywidualnie dostosowywane do wykonywanych obowiązków, a doba Internetu umożliwia nam pracę w różnych miejscach.

Dress code także poza pracą

Często też, obowiązki zawodowe wymagają spotykania się poza pracą – przy okazji różnych uroczystości. Łączy się wówczas elegancką kolację, bal, czy wydarzenie kulturalne ze spotkaniem i omówieniem spraw zawodowych w innych niż biurowych okolicznościach. Uczestniczenie w tych spotkaniach ułatwia nawiązywanie relacji i zdobycie kontaktów, pomocnych potem przy rozwiązywaniu różnych wyzwań – jakie stawia przed nami praca. Chętniej pracujemy, nawiązujemy kontakty lub pomagamy osobom, które wzbudziły naszą sympatię. Dlatego tak ważna w pracy jest odpowiednia prezencja. Przyjrzymy się więc sytuacjom zawodowym, które według zasad dress code’u, wymagają zróżnicowania stroju.

 

czym jest dress codeCzym jest dress code?

Wybierając się na konferencję, popołudniowe lub wieczorne spotkanie, często na zaproszeniach podawane są informacje odnośnie wymaganego stroju. Dzięki temu, w zależności od sytuacji, wszyscy obecni są ubrani odświętnie lub mniej formalnie i nikt nie naraża się na śmieszność. Czytając więc informacje typu: koktajl, business casual, smart casual, informal, business attire, formal powinnyśmy mieć ułatwione zadanie przy dobieraniu stroju. To właśnie jest dress code.

Czym jest dress code – znaczenie skrótu “informal”

czym jest dress codeInformal określa sytuacje zawodowe, w których obowiązuje strój elegancki dzienny – czyli nie wieczorowy (co oznacza wykluczenie ciemnej kolorystyki). Panowie mogą wybrać garnitur dzienny (granatowy, grafitowy) lub założyć blezer (marynarkę klubową) z jaśniejszymi spodniami. Ten przykład stroju skoordynowanego jest na tyle uniwersalny, że pasuje praktycznie na każdą okazję. Dobrze prezentuje się i na eleganckich koktajlach, i zebraniach klubowych, i nieformalnych kolacjach, czy eleganckich spotkaniach sportowych. Marynarka występuje w kolorze granatowym, czarnym, ale nie tylko – spotyka się też ciemnozieloną lub w kolorze burgunda.

Czym jest dress code – męski strój informal – marynarka klubowa

Charakterystycznym elementem marynarki są złote/metalowe guziki. Marynarkę klubową łączy się z wełnianymi lub flanelowymi spodniami w kolorze popielatym, beżowym lub biszkoptowym (piaskowym). W okresie letnim mogą to być też spodnie białe. Całość uzupełnia obowiązkowo pastelowa gładka lub w drobny wzór (kratka, paski) koszula z kołnierzykiem zapinanym na guziczki, krawat regimental (w skośne prążki) oraz brązowe obuwie i taki sam pasek do spodni. W okresie letnim dopuszczalne są do blezeru mokasyny zakładane na gołe stopy.

Czym jest dress code – strój informal dla pań

czym jest dress codeKobieta na taką okazję może założyć kostium (w odcieniach szarości, beżu, granatu) połączony z koszulą lub bawełnianą bluzką, czy topem. Do tego delikatny naszyjnik, kolczyki. Ale na taką okazję nadaje się również sukienka, która sama w sobie jest już gotowym strojem. Czyli w wersji solo występuję z elegancką torebką i butami. Można jednak sukienkę zestawić z marynarką, krótkim bolerkiem lub nieco mniej formalnym sweterkiem typu bliźniak. Ten komplet z dzianiny: rozpinany sweter na guziczki, a pod spodem taki sam sweterek już bez zapięcia z krótkim rękawem – spopularyzowała w latach 50. Grace Kelly. Od tego czasu cieszy się dużą popularnością wśród pań lubiących kobiece zestawy mniej formalne. Toteż na sukienkę można założyć sweterek zapinany na guziczki.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, listopad 2013

Poprzedni artykułMęskie nakrycia głowy
Następny artykułJak się ubrać na sylwestra?
agnieszka
Jestem trenerką, konsultantką wizerunku i historykiem sztuki. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych, udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu 2016 jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie już od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam tylko, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam sobie zawód, który u nas jeszcze nie istniał. Podobnie nie było zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i doradcą wizerunku. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią ubioru, stylizacją, modą i kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here