Jak wiązać apaszki? Wystarczy odrobina wyobraźni i zwykła chustka może zamienić się w niezwykły naszyjnik lub krawat…
Apaszka. Mały dodatek o wielkich możliwościach.
Apaszka – to dodatek, który można modyfikować na tysiąc sposobów. Doskonale sprawdza się na co dzień i od święta, dodaje nam kobiecości i chroni przed chłodem.
Apaszki jedwabne
Najpiękniejsze są te jedwabne. Ich doskonała jakość sprawia, że kolor nie blaknie i zawsze wyglądają elegancko. Odpowiednio używane, będą służyć wiele lat. Gdy ktoś jednak nie może sobie pozwolić na jedwabną apaszkę, z powodzeniem zastąpi ją chustką z innego materiału.
Moc apaszki
Jaką moc ma ten mały, kolorowy kawałek materiału, możemy sprawdzić, tworząc prosty zestaw: zwykłą koszulową bluzkę z kołnierzykiem (biała lub kolorowa) połączyć z gawroszką, czyli małą kwadratową apaszką (50 x 50 cm) obecnie noszoną przede wszystkim przez kobiety, pierwotnie – przez swobodnie ubierających się uliczników, zwłaszcza paryskich, zwanych gawroszami. Jej nazwa pochodzi więc od Gavroche’a, ulicznika z Nędzników Victora Hugo.
Jak wiązać apaszki? Metoda na śmigiełko i na supełek
Większość z nas kojarzy sposób „na stewardesę” – rozpinamy kołnierzyk, a apaszkę wiążemy na szyi na supełek, którego końce tworzą tzw. “śmigiełko”. Ale można też inaczej: pośrodku apaszki wiążemy luźny supełek. Potem podnosimy kołnierzyk koszuli, którą mamy już na sobie, umieszczamy supełek gawroszki z przodu koszuli – między rogami kołnierzyka. Zawiązujemy z tyłu. Z przody widać tylko mały supełek między rogami kołnierzyka. Jeśli gawroszka będzie kontrastowała z kolorem koszuli, to kolorowy trójkąt supełka będzie wyglądał niczym naszyjnik lub elegancka broszka. Ale apaszka zawiązana w supełek może też zastąpić naszyjnik. Wiąże się ją wtedy na gołej szyi, np. do bawełnianej bluzki z dekoltem, sukienki na ramiączkach czy marynarki, pod którą mamy bluzkę z dekoltem.
Jak wiązać apaszki? A la krawat
Najlepszy jest do tego cienki szal lub większa kwadratowa apaszka (70 x 70 cm). Apaszkę lub szal składamy w wąski prostokąt. Następnie zawiązujemy luźny supeł na 1/3 długości. Potem zakładamy na szyję, na koszulę (przy postawionym kołnierzyku). Z jednej strony będzie końcówka z supełkiem, z drugiej prosta. Wkładamy prostą końcówkę w pierścień supełka na drugiej końcówce. Zaciskamy supełek i regulujemy jego wysokość. Jeśli supełek znajdzie się tuż pod kołnierzykiem będzie to imitować wiązanie krawatowe. Można też supełek umieścić niżej (nie tuż pod brodą) i urozmaicić tak zawiązanym szalem sweter lub bawełnianą bluzkę.
Jak wiązać apaszki?
Można też zawiązać je na głowie (jak opaskę) i potraktować jako ozdobę włosów lub nakrycie głowy.
Jest to fragment artykułu, który ukazał się w gazecie Pochodnia, Polski Związek Niewidomych, październik 2014