Męska elegancja

0
1309
męska elegancja

Męska elegancja. Można byłoby powiedzieć, że wobec rangi wielu problemów z jakim musi borykać się współczesny mężczyzna, sprawy mody są kwestią drugorzędną. Ale nie do końca byłoby to prawdą. Umiejętność ubierania się ma bowiem poważne następstwa zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Strój stosowny do sytuacji jest tak samo istotny, jak przestrzeganie dobrych manier. Toteż wiedza o sposobie ubierania się pozwala uniknąć wielu niezręcznych sytuacji – a co za tym idzie – jest jednym ze sposobów na ułatwienie życia sobie i innym.

Męska elegancja. Moda i mężczyzna

Moda to słowo, które przeraża mężczyzn. Nie bez przyczyny. Zazwyczaj kojarzy się z „obsesją” na punkcie nazwisk słynnych projektantów, czy marek odzieżowych oraz pogonią za najmodniejszymi trendami w danym sezonie. Skutkiem czego jest rozwój swoistego rodzaju „niewolnictwa” zależnego od sezonowych trendów, a owocującego obowiązkiem kupowania wciąż nowych, modniejszych rzeczy. Przyznam, że tak definiowana „moda” może skutecznie przerażać wszystkich, niezależnie od płci. Poza tym, w rzeczywistości, te modne rzeczy „z nazwiskiem” robią wrażenie na bardzo niewielkiej części społeczeństwa.

Męski wizerunek, męska elegancja

męska elegancjaDobrą wiadomością, dla wszystkich mężczyzn, będzie z pewnością fakt, że własny styl jest niezależny od sezonowości trendów. Jest ponadczasowy. Poza tym, klasyczne elementy garderoby nigdy nie tracą na swej aktualności i zawsze będą odpowiednie. Należą do nich na przykład: granatowy garnitur, szare flanelowe spodnie, biała koszula, marynarka klubowa, marynarka sportowa, stonowany jedwabny krawat. Jak więc postępuje i wygląda elegancki mężczyzna? Co tak naprawdę określa jego styl?

Elegancki mężczyzna

Niezaprzeczalnie ważne jest to, co mężczyzna ubiera i jak w tym wygląda, jednak paradoksalnie ludzie, których uważamy za najlepiej ubranych, najczęściej nie noszą rzeczy które zapamiętujemy. Co jest więc istotą stylu dobrze ubranego mężczyzny? Otóż wszystko powinno tworzyć idealną całość. Elegancki mężczyzna nie tylko nosi się z wyrafinowaną elegancją, ale jest zadbany, jego włosy, dłonie i buty są bez zarzutu. Jego wizerunek jest odzwierciedleniem pewności siebie, która nie tylko dotyczy stroju, ale także tego kim się jest. Styl jest bowiem odzwierciedleniem osobowości, a strój stosowny do sytuacji jest tak samo naturalny jak przestrzeganie dobrych manier.

Męska elegancja. Stosowność stroju

Niestety, brak poczucia stosowności ubioru do okoliczności, staje się zjawiskiem coraz bardziej popularnym. I tak, wyjście do teatru nierzadko nie bardzo się różni od wyjścia do galerii… handlowej. Wygląda to tak, jakby czasy w których elegancja była właściwie rozumiana odeszły już do lamusa. Czymże jest więc elegancja?

Męska elegancja

Samo słowo „elegancja” pochodzi z łaciny i oznacza coś wyborowego. Rozumiane było jako wytworność, wykwintność, kojarzyło się z dobrym smakiem. Nic więc dziwnego, że elegancki wygląd był nierozerwalnie związany z uzewnętrznieniem elegancji i dobrych manier.

Nowa definicja męskiej elegancji

Tak rozumiana męska elegancja narodziła się na przełomie XVII i XVIII wieku. Zawsze była pielęgnowana w towarzystwie, stanowiła część osobowości, wiązała się ze sposobem bycia i umiejętnością noszenia ubrania.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, lipiec 2015

Poprzedni artykułEfekt pierwszego wrażenia
Następny artykułDior w Polsce Ludowej
agnieszka
Jestem trenerką, konsultantką wizerunku i historykiem sztuki. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych, udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu 2016 jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie już od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam tylko, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam sobie zawód, który u nas jeszcze nie istniał. Podobnie nie było zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i doradcą wizerunku. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią ubioru, stylizacją, modą i kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here