Męska szafa

0
1114

Męska szafa. Mężczyzna lubi bawić się długo, ale nie wyobraża sobie żeby kompletowanie stroju do pracy miało trwać tyle samo co dobra impreza! Podobnie żaden z panów nie zniósłby długiego stania przed szafą i zastanawiania się czy wzorek na tej koszuli na pewno pasuje do tego krawata lub czy szerokość klap jego marynarki na pewno jest najmodniejsza w tym sezonie…

meska-szafaMęska szafa

Mężczyzna nie ekscytuje się modą. Ale – żaden mężczyzna nie chciałby być też odebrany jako nudziarz. Nie chciałby też ośmieszyć się zakładając niewłaściwe ubranie do pracy. Jednak szukając konkretnych reguł odnoszących się do strojów zakładanych na różne okazje do pracy można znaleźć się w kłopotliwym położeniu. Dlaczego? Bo dziś takich rygorystycznych reguł już nie ma.

Savoir-vivre w ubiorze

Dawniej etykieta towarzyska wyraźnie określała, co można, a co jest w złym guście. Ba, wyróżniała nawet kilkanaście strojów dziennych. Była więc np.: odrębna garderoba na spacer poranny, przejażdżkę tramwajem, popołudniowe spotkanie dżentelmenów w palarni, czy wieczór karciany… Dziś nikt nie ma czasu na przebieranie się kilka razy w ciągu dnia. Dziś panowie cenią sobie wygodę i najchętniej sięgają po ubrania, które zapewniają maksimum komfortu. Dlatego tak chętnie wybierają ubrania, które umożliwiają „oddychanie” skórze (nikt nie lubi odczucia jakby był zapakowany w folię). A dla wielu ideałem są ubrania, które łatwo się prasują, są lekkie i przyjemne w dotyku.

Komfortowa pułapka

Ale uwaga, w tym powszechnym umiłowaniu wygody może tkwić niebezpieczeństwo. Dochodzi do niego wtedy, kiedy mężczyzna – w imię własnego komfortu – zaczyna zbyt swobodnie interpretować „ubraniową etykietę”. A to najczęściej prowadzi do wyglądu zbyt swobodnego, czy niedbałego.

Wizerunek mężczyzny w pracy

Obecnie o dobrą pracę jest coraz trudniej. Stale rośnie konkurencja, rosną także wymagania wobec pracowników. Na całym świecie przyjęte jest, że mężczyzna pracujący zawodowo jest zadbany i absolutnie nie lekceważy swojego wyglądu. Co więcej, mężczyzna właściwym strojem przekazuje szacunek wobec swoich współpracowników oraz klientów, z którymi spotyka się podczas wykonywania obowiązków służbowych. Dziś bardzo ważna jest profesjonalna autoprezentacja.

Profesjonalna autoprezentacja

Nie ma co ukrywać, każdy z nas ocenia drugiego, nowo poznanego człowieka na podstawie tego co widzi. Oczekujemy szybkich, prostych komunikatów. Nie może zatem dziwić fakt, że w kontaktach międzyludzkich tak wielką rolę obecnie odgrywa „efekt pierwszego wrażenia”. Nierzadko to pozytywne pierwsze wrażenie decyduje, czy nawiążemy z kimś relacje lub współpracę.

Męska szafa – po pierwsze garnitur

Dobrze dobrany garnitur nada (lub przywróci) męskiej sylwetce idealne proporcje. Dobrze skrojony garnitur pozwala na swobodę ruchów, idealnie układa się na sylwetce. Nie trzeba myśleć o tym, że marynarka odstaje na plecach, że trzeba wciągnąć brzuch żeby się zapiąć, itp. W garniturze najważniejsza jest okolica ramion. Jeśli marynarka ma zbyt szerokie ramiona, to sprawia wrażenie, że mężczyźnie nagle wyrosły „ramiona drwala”. A to optycznie skraca sylwetkę. A marynarka zbyt ciasna w okolicy ramion przyczynia się do powstawania na plecach poprzecznych fałdek, które ciągną przy każdym ruchu.

Najbezpieczniej wybrać marynarkę, która ma naturalne ramiona, lekkie zaszewki w okolicy talii, niezbyt duże klapy oraz dwa szlice (rozcięcia) po bokach lub jeden z tyłu. Szlice ułatwiają poruszanie się, siadanie i sięganie ręką do kieszeni. Kupując spodnie najlepiej jest wybrać proste, bez zaszewek przy pasku i bez mankietów.

Jaki kolor garnituru? Najbardziej uniwersalny jest granat, który można zakładać na wszystkie okazje (nawet na wieczór). Tak samo dobry jest ciemny szary (grafit). W lecie można nosić jaśniejsze kolory: jasnoszary lub piaskowy. Garnitur czarny powinien być zakładany tylko na okazje wieczorowe.

Męska szafa – po drugie koszula

Przy wyborze koszuli ważne są dwa elementy: kołnierzyk i jej kolor. Dobrze dobrany kołnierzyk potrafi pięknie wyeksponować twarz, źle dobrany może sprawić, że twoja szyja będzie przypominać wyciśniętą tubkę pasty do zębów. Aby do tego nie dopuścić pamiętaj, że pomiędzy kołnierzyk koszuli a twoją szyję powinieneś swobodnie włożyć jeden palec. Kolor koszuli powinien być dobierany w zależności od okazji. Najbardziej elegancka jest gładka, biała koszula. Na sytuacje nieco mniej oficjalne możesz założyć koszule pastelowe: jasnoróżową, kremową, błękitną, jasnoszarą. Koszula wzorzysta jest mniej elegancka, ale dopuszczalna w biznesie, gdy ma drobne prążki (np.: biała koszula w błękitny, granatowy lub czerwony prążek). Duże wzory na koszuli czynią ją już sportową. Więcej o stylach koszul znajdziesz TU

Męska szafa – po trzecie krawat

Krawat zawsze przyciąga wzrok. Powinien być nieskazitelnie czysty. Najlepsze i najtrwalsze są krawaty jedwabne. Czy wybrać krawat wzorzysty czy gładki? Najlepiej mieć kilka krawatów takich i takich.

  • Mini-poradnik gładkiego krawata: gładki, ciemny krawat (granat, czerwień, bordo, grafit) noszony z jasnymi koszulami tworzy bardzo elegancki wizerunek. Jaśniejsze krawaty (niebieski, błękit, jasnoróżowy, jasnoszary) zakładane do pastelowych koszul tworzą wizerunek bardziej przyjazny.
  • Mini-poradnik wzorzystego krawata: krawat w kropeczki jest bardzo elegancki w pracy. Krawat w paski jest uniwersalny (im ciemniejsze paski na jasnym tle tym bardziej elegancki krawat). Krawat w pastelowe paski jest już mniej formalny.
  • Pamiętaj: krawaty w większe, krzykliwe symbole, jak kwiaty, palmy, samochody, nadruki z Myszką Miki i Kaczorem Donaldem nie nadają się do ubrań biznesowych – chyba że pracujesz w Disneylandzie 🙂
  • Więcej o wzorzystych krawatach znajdziesz TU, jak dobrać krawat do koszuli znajdziesz TU
Męska szafa – po czwarte buty i skarpetki

Źle dobrane buty i skarpetki mogą „zrujnować” całość wizerunku. Buty zawsze muszą być czyste. Do garnituru ciemne, skórzane i sznurowane. Skarpety powinny być jak najlepszej jakości (bawełna i wełna). Nigdy nie kupuj skarpet poliestrowych, które dają wrażenie trzymania stóp w woreczkach foliowych. Pamiętaj, że męska skarpeta ma za zadanie zagospodarować przestrzeń między nogawką spodni a butem. Nie kupuj krótkich skarpet! Najlepsze są te długie aż pod kolano. Przenigdy nie zakładaj do pracy białych skarpet. Ich miejsce jest tylko na sali gimnastycznej.
Więcej informacji jak dobrać skarpety znajdziesz TU
Jeśli chcesz kupić skarpetki, więcej informacji znajduje się TU

Jest to fragment artykułu, który ukazał się na portalu Facet po 40 

Poprzedni artykułProfesjonalny wizerunek w pracy
Następny artykułMęskie nakrycia głowy
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here