Strój biznesowy. Kiedy powstał?

0
1123

strój biznesowy kiedy powstałStrój biznesowy. Kiedy powstał? Klasyczny wizerunek kobiety pracującej noszącej zestaw: żakiet plus spódnica, dla którego alternatywą był  kostium łączony ze spodniami powstał w latach dwudziestych poprzedniego stulecia. Był to okres, który zrewolucjonizował dotychczasowy ideał kobiecej urody i zaowocował nowymi kanonami piękna.

Strój biznesowy. Kiedy powstał? Kobiety po raz pierwszy w historii mody odsłoniły nogi.

W latach 20. XX wieku kobiety po raz pierwszy zaczęły nosić krótsze spódnice, pokazały ramiona i ręce, które coraz częściej zaczęły opierać o… kierownicę samochodu. Zyskały wygodne ubrania, które pozwoliły na dynamikę ruchu, jakiej wymagał od nich nowoczesny styl życia. I wreszcie, zaczęły nosić fryzury łatwe w pielęgnacji oraz wygodne kapelusze, które przestały być balastem zagrażającym równowadze ciała.

Powszechna moda, jednolite fasony i nowe pończochy!

Do obniżenia cen odzieży przyczynił się postęp techniczny i wynalezienie nowych tkanin, takich jak sztuczny jedwab. Materiał ten dobrze się prał i dobrze nosił, ale najważniejsze było wykorzystanie go do produkcji pończoch. Dotychczasowe pończochy, z prawdziwego jedwabiu, były bardzo nietrwałe, a poza tym drogie.

Makijaż – dopełnienie wizerunku nowoczesnej kobiety

Nowy typ szminki wysuwanej z etui stał się znakiem rozpoznawczym ówczesnych podlotków. Uważano umalowane usta za ogromnie szykowne, podobnie jak sam rytuał  publicznego ich malowania. Użycie szminki i puderniczki stało się od tej pory bardzo modną czynnością. Gwiazdy srebrnego ekranu z mocnym makijażem stały się prawdziwymi wzorcami do naśladowania. Kobiety zaczęły masowo kopiować ich makijaż. Głównym odpowiedzialnym za to był Max Factor, twórca makijażu filmowego. Zajmował się wielkimi gwiazdami tamtych lat: Glorią Swonson, Gretą Garbo, Polą Negri, Joan Crawford, i innymi.

Max Factor pierwszy wizażysta

Wkrótce, linia kosmetyków Max Factor, zaczęła się znakomicie sprzedawać, tym bardziej że sam mistrz był wspierany przez gwiazdy reklamujące jego wyroby w prasie. Z czasem, gdy kosmetyki stały się coraz tańsze, kobiety zaczęły się powszechnie malować i tak pozostało do dziś.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, czerwiec 2010

 

Poprzedni artykułJak powstał strój biznesowy?
Następny artykułCo znaczy casual
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here