Strój wieczorowy

0
23122
strój wieczorowy

strój wieczorowyGdy czytamy: obowiązuje strój wieczorowy, zazwyczaj wpadamy w lekki popłoch. Nie zawsze jesteśmy przekonani co do słuszności wybranej garderoby. Faux pas można popełnić dwojako: zarówno ubierając się zbyt powszednie jak i zbyt elegancko. W obu przypadkach i my, i nasze otoczenie będzie się czuło niezręcznie. Jak więc zarówno ze swobodą i przyjemnością poruszać się wśród mody wieczorowej?

Strój wieczorowy

Dziś, w przeważającej większości wypadków, „strój wieczorowy” to raczej skrót myślowy. Oznacza on u mężczyzn przyzwoitą ciemną marynarkę i ciemne spodnie oraz sznurowane, czarne półbuty, a u kobiet ciemny garnitur, kostium lub sukienkę. Organizatorzy podając informację o stroju wieczorowym chcą w ten sposób odstraszyć do przyjścia w dżinsach, swetrze, sportowych butach, czy innym zbyt powszednim stroju. Suknie balowe, kolie, fraki, smokingi zakładane są coraz rzadziej. I właściwie bardziej będzie odróżniać się od reszty, i czuć niezręcznie ta osoba, która na spotkanie towarzyskie przyjdzie przesadnie wystrojona, niż ta która wpadnie w garniturze prosto z pracy.

Moda wieczorowastrój wieczorowy

Czy to oznacza, że przestaliśmy się elegancko ubierać? Niekoniecznie. Rygorystyczne podziały strojów na dzienne, koktajlowe, popołudniowe, wieczorowe złagodniały. Krawat przestał już obowiązywać – nawet do garniturów wieczorowych. Suknię balową ze stosownym repertorium: głębokim dekoltem, etolą, szpilkami zastępuje dziś elegancki kostium lub sukienka. Właściwie tylko detale różnią strój wieczorowy od dziennego. Mamy więcej możliwości wyboru, więcej swobody w komponowaniu stroju, jednak paradoksalnie sprawia nam to więcej kłopotu. Poza tym, coraz bardziej podobnie wyglądamy – kobiety i mężczyźni noszą te same kolory, fasony marynarek i spodni. Jak więc umiejętnie „czytać” modę wieczorową? Jak skompletować strój wieczorowy?

Strój wieczorowy na eleganckie wyjście

Głównym zadaniem stroju wieczorowego jest wyznaczenie granicy między codziennością a odświętnością. Jeszcze w latach 50-tych XX wieku suknie balowe były kreacjami dla dam, zakładanymi na bardzo eleganckie wieczorowe okazje. Ale już w latach 60-tych i 70-tych, wraz z modą na prywatki i dyskoteki, narodził się nowy, lżejszy wizerunek kobiecości. I tak powstały dwa nurty mody wieczorowej: ten sięgający do tradycji dworskiej ze lśnieniem jedwabi, szumem piór, draperiami i wieloma innymi środkami ekspresji oraz ten klubowy, bardziej powszedni, łagodniej akcentujący przejście między codziennością a odświętnością.

Czerwony dywan i przepych

strój wieczorowyDzięki ogromnej popularności wydarzeń typu „gwiazda na czerwonym dywanie” i różnych konkursów tańca z gwiazdami, rośnie powodzenie wieczorowych sukienek przypominających kreacje sceniczne – choćby miały być zakładane tylko na firmowy bal integracyjny. Ale nie na wszystkie wieczorowe okazje, mimo tęsknoty za balową suknią i przemianą z Kopciuszka w księżniczkę, wypada ubierać się aż z takim przepychem. Moda wieczorowa ma bardzo długą tradycję: sięgając od balów na dworach królewskich, przez lata świetności Hollywood i kończąc na współczesnych imitacjach gwiazd z tamtych lat przez celebrities. Jednak tylko na szczególne okazje wypada złożyć suknie balową z całym stosownym do tego anturażem.

Jak ubrać się na wieczór?

Aby ułatwić wybór garderoby, uroczystościom często towarzyszą zaproszenia. Na nich widnieje dopisek odnośnie wymaganego stroju. I mimo emancypacji strojem wiodącym jest zawsze strój mężczyzny. Do niego dostosowuje się towarzysząca mu kobieta.

Zobacz też: Jak się ubrać na sylwestra?
Moda na sylwestra

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, styczeń 2014

Poprzedni artykułJak się ubrać na sylwestra?
Następny artykułDamska torebka i męska teczka.
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here