Styl klasyczny w ubraniu

0
2763

Myśląc styl klasyczny od razu widzimy garderobę klasyczną perfekcyjnie wykonaną i zadbaną w każdym szczególe. Klasyczne ubrania kojarzą się ze stylem ludzi, których charakteryzuje dobry gust.

Siła klasyki

Styl klasyczny w ubraniu to ponadczasowość i niezależność od chwilowych kaprysów mody. Klasyka była (i jest) gwarantem garderoby eleganckiej, spokojnej, trwałej, o doskonałej linii. Klasyka nigdy nie była (i nie jest) łączona z bylejakością, marnym szyciem i kiepskim krojem. Co więcej, nie można powiedzieć – jak sądzą niektórzy – że klasyka „trąci myszką”, jest monotonna, czy nudna.

styl-klasycznyWspółczesna klasyka

Adaptuje nowości tkaninowe, zapewniające komfort i wygodę w noszeniu ubrań. Wiele części garderoby tzw. „ciężkiej” typu: marynarka, płaszcz, żakiet, garnitur, szytych z dobrej jakości tkanin, dzięki nowoczesnym wkładom przestały zasługiwać na to miano, bo są lekkie jak piórko, a na dodatek miękkie i miłe w dotyku. Łączą więc w sobie dobrą jakość z urodą i funkcjonalnością.

Styl klasyczny a nowoczesność

Współczesna klasyka, zachowując nienaganny krój i wykorzystując najnowsze techniczne wynalazki wyzbyła się sztywności i ciężkości. Stała się bardziej wygodna, funkcjonalna i przyjemna w noszeniu. Poza tym, dopuściła zestawianie garderoby z różnych pojedynczych rzeczy i tym samym odebrała monopol jednolitym garniturom i kostiumom. Współczesna klasyka zezwala też na mieszanie różnych deseni dając tym samym pewien rodzaj swobody w zestawianiu strojów. Umożliwia to urozmaicenie garderoby i pozwala w pewnym stopniu na zindywidualizowanie wizerunku.

Klasyka i zmiany

Obecnie pojęcie klasyki znacznie się poszerza. Styl ten zaczyna pasować do wielu okazji. Zarówno do pracy, jak i na podróż, wyjazd, czy wyprawę na zakupy. Stąd, dziś już nikt nie może określić klasyki mianem zbyt formalnej, nudnej, czy sztywnej. I najważniejsze sięgając po garderobę klasyczną nie ryzykuje się śmiesznością, strojem nie na miejscu.

Stawiaj na klasykę

Klasyka na zawsze łączy się z pojęciem elegancji. Nie jest zbyt ozdobna, nie łamie ogólnie przyjętych norm, zapewnia harmonię, styl i dobrą jakość. Do klasyki pasuje dyskrecja i umiar. W miejsce kaskad biżuterii i błyszczących ozdób wystarczy sam kapelusz, albo piękna apaszka, prosta torebka, eleganckie czółenka, dyskretne okulary słoneczne, czy para rękawiczek.

Styl klasyczny i ponadczasowość

Warto o tym pamiętać i nie dawać się bylejakości odzieży „z hipermarketu”. Pogoń za modą, gromadzenie dużej ilości rzeczy (często w użytku jednorazowych) czyni nas tylko niewolnikami sezonowych trendów. A w przeciwieństwie do sezonowości mody elegancja zawsze będzie ponadczasowa.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, kwiecień 2015

Poprzedni artykułDamski garnitur. Jak powstał?
Następny artykułModa dla nastolatków. Wiosenny misz-masz.
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here