Ubrania do pracy dla kobiet

0
2053

Jakie ubrania do pracy wybrać? Każda kobieta zna to uczucie, kiedy otwiera szafę – nierzadko wypchaną po same brzegi – i stwierdza złowieszczo: „nie mam co na siebie włożyć!”. Co prawda ubierając się do pracy dylematy „co na siebie włożyć” bywają nieco mniejsze, ponieważ w pracy obowiązuje bardziej lub mniej szczegółowo wyznaczony dress code.

Ubrania do pracy. Postaw na klasykę

Najbezpieczniejsza jest klasyka, bo ponadczasowa, bo nie ośmieszy, bo elegancka. Nudna? Nieprawda, wystarczy dodać parę dodatków i już podkreśli twój styl, czy niebanalną osobowość. Do klasyków w damskiej szafie należą: biała koszulowa bluzka, ołówkowa spódnica, kostium, sukienka, garnitur, trencz, sweter typu bliźniak.

Biała bluzka

Może mieć wiele wcieleń: różny kształt kołnierza, różne zapięcia, może być ozdobiona pasmanterią lub dekoracyjnymi aplikacjami. Może być zupełnie prosta, przypominając męską koszulę. Pasuje do wszystkiego.

Spódnica ołówkowa

ubrania do pracyDoskonałe dzieło samego mistrza Diora – może być połączona z wieloma częściami garderoby i za każdym razem stworzy elegancki zestaw. Wkładając do niej bluzkę i pasujący kolorystycznie żakiet powstanie strój elegancki, choć nieco bardziej swobodny od jednolitego kostiumu. Ubierając do spódnicy jednobarwny bawełniany golf lub dzianinowy bliźniak nadal będziemy prezentować się elegancko. Do golfu można dołączyć marynarkę od kostiumu, lub zawiązać apaszkę. Równie dobrym zestawem będzie połączenie spódnicy ołówkowej z marynarką zamszową, tweedową lub sztruksową. Do ostatniej wersji można założyć kozaki podkreślające mniej formalny charakter stroju.

Ubrania do pracy. Kostiumy

ubrania do pracyDo niedawna kostium był traktowany jako nierozerwalna całość. Obecnie można nosić oddzielnie spódnicę lub żakiet od kostiumu łącząc je z innymi rzeczami z damskiej szafy. Na przykład spódnicę od kostiumu można połączyć z bluzką koszulową, dzianinową, golfem, eleganckim topem. Urozmaicając strój różnymi dodatkami uzyskamy naprawdę wiele ciekawych kombinacji. Dobrze skrojony kostium potrafi czynić z sylwetką cuda, odbierając jej nawet kilka kilogramów. Rozmaitość fasonów żakietu pozwala na wybranie dla siebie najlepszego kroju kostiumu oraz stworzenie własnego stylu.

Ubrania do pracy. Sukienki

Była i jest przez kobiety niestety niedoceniana. Częściej wybieramy spodnie. Warto jednak pamiętać o sukience, bo jest bardzo kobiecym, eleganckim i już gotowym strojem do pracy. Sukienkę można aranżować na wiele sposobów. Można ją zestawić z pasującym kolorystycznie lub dobranym na zasadzie kontrastu żakietem. Dodając do tego sznurek perełek lub innych dyskretnych korali powstanie bardzo elegancki, oficjalny i zarazem kobiecy zestaw. Sukienkę można połączyć ze sweterkiem, dodać gawroszkę lub dłuższe korale. Tak powstanie nieco swobodniejszy, ale nadal klasyczny zestaw.

Ubrania do pracy. Garnitury

Garnitur to „klasyczna broń” często wybierana przez Polki na kierowniczych stanowiskach, chcąc podkreślić tym strojem swoją rangę. Nie da się ukryć, że wizerunek kobiety w garniturze jest bardziej poważny niż kobiety ubranej w sukienkę i żakiet. Toteż garnitur bywa także strojem wieczorowym, zakładanym na wyjątkowe okazje.

Dziś każda kobieta doskonale zdaje sobie sprawę z ogromnej roli swojego wizerunku w pracy. Toteż komponuje swoją garderobę zarówno z rozwagą, jak i ze smakiem. A dylematy typu „garnitur, czy sukienka?” rozstrzyga dobierając strój stosowny rangą do konkretnej sytuacji. Polki dobrze opanowały umiejętność rozdzielania tego co modne, od tego co eleganckie i słusznie stawiają na klasykę.

Artykuł ukazał się w magazynie Law Business Quality, marzec 2016

Poprzedni artykułLekcje stylu osobistego
Następny artykułDamski kapelusz
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here