Męski kapelusz – męskie nakrycia głowy

0
7336
męski kapelusz

męski kapeluszMęski kapelusz – do czego nosić, jak nosić? Czy pasuje tylko do płaszcza? Jak postępuje dzisiejszy miłośnik elegancji? Jak skompletować strój na wieczór w teatrze, popołudniowe spotkanie z przyjaciółmi, czy do pracy?

Każdą z tych okoliczności można zaakcentować odpowiednio dobranymi akcesoriami. Bo to dodatki tworzą styl ubrania. Umiejętna nimi „żonglerka” umożliwia zmianę skromnego stroju dziennego w elegancki wieczorowy.  A jako, że nadchodzi pora jesienna, warto zaczynam omawiać sztukę doboru męskich dodatków od zaprezentowania nakryć głowy.

Męski kapelusz – eleganckie męskie nakrycie głowy

Dziś najbardziej eleganckim męskim nakryciem głowy jest kapelusz. Niestety, ku mojemu wielkiemu żalowi, noszony jest on coraz rzadziej. Wynika to ze względów praktycznych. A jeszcze pięćdziesiąt lat temu męski kapelusz należał do kanonu ubraniowego. Był on tak samo ważną częścią męskiej garderoby jak: krawat, buty i koszula. Ale czasy się zmieniają. Coraz więcej osób dojeżdża do pracy samochodem. Oryginalna potrzeba ochrony głowy przed deszczem, zimnem i pyłem jest już zbyteczna. Korzystając z komunikacji, samochodu wygodniej jest założyć kurtkę niż dłuższy płaszcz, czapkę niż kapelusz. Poza tym do kurtki kapelusz przecież nie pasuje.męski kapelusz fedora

Męski kapelusz – pasuje do płaszcza i garnituru

Noszenie kapelusza wymaga dyscypliny. Kapelusz pasuje tylko do płaszcza. Oczywiście można nosić płaszcz bez kapelusza. Wersja: płaszcz bez kapelusza zdecydowanie lepiej wygląda niż płaszcz w towarzystwie sportowego nakrycia głowy typu: wełniana czapka lub kaszkiet. Takie zestawienie jest już nieprawidłowe.

Klasyk wśród męskich kapeluszy

Jest nim czarny filcowy kapelusz z finezyjnie wyprofilowanym rondem i miękką główką z trzema podłużnymi wgłębieniami (górnym i dwoma bocznymi). Tylna część ronda jest lekko wywinięta ku górze, a przednia ku dołowi. Ten męski kapelusz wyprodukowano w połowie XIX wieku we włoskiej firmie Borsalino. Stąd często ten fason kapelusza określa się jako – borsalino, jednak poprawną nazwą jest fedora. męski kapeluszBył on bardzo popularnym kapeluszem. Nosili go gwiazdorzy Hollywoodu obsadzani w rolach zarówno gangsterów, jak i filmowych amantów. Trudno sobie wyobrazić Humphreya Bogarta, Jeana Paula Belmondo, czy Allaina  Delona bez kapelusza…

Jak przyjemnie byłoby dziś spotkać, w jesienny wieczór, mężczyznę ubranego w płaszcz, kapelusz, skórzane rękawiczki i fantazyjnie zarzucony szal

Męski kapelusz pasujący do kurtki

„Kapelusz sportowy” upodobali sobie intelektualiści – z Woody Allenem na czele. Noszony jest też chętnie przez mężczyzn uprawiających wędkarstwo i strzelectwo.  Kapelusz sportowy wygląda jak miękka czapka z daszkiem, z tym że ma małe miękkie rondo dookoła główki. Dodatkowo dookoła ronda biegną widoczne ozdobne szwy, a na główce szwy biegną promieniście stykając się na czubku. Ten typ kapelusza ma rzesze zwolenników ze względu na swoją uniwersalność. Pasuje zarówno do grubszych tweedowych marynarek, jak i do wszelkiego rodzaju kurtek.męski kapelusz sportowy

Inne męskie nakrycia głowy

Kaszkiet – to już sportowe nakrycie głowy. Dziś widywane zdecydowanie częściej. Jednak kaszkiet, jako sportowe nakrycie głowy, nie powinien być zakładany do strojów oficjalnych. Czyli nie nosi się kaszkietu do płaszcza. W Anglii mężczyzn w kaszkietach widzi się głównie na wsi, podczas polowań, jazdy konnej, lub wędkowania.

Czapki – męskie nakrycia głowy

Pozostają jeszcze wszelkiego rodzaju czapki wełniane. Jeśli mężczyzna nosi czapkę z szalem i rękawiczkami, a czapka nie jest wieloletnia i sfatygowana (zmechacona) – to zwykła czapka potrafi też być ciekawym męskim jesiennym i zimowym dodatkiem.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w magazynie Polskiego Związku Niewidomych “Pochodnia” w październiku 2013

Zdjęcie tytułowe Jan Adamski

Poprzedni artykułJak odnaleźć swój styl?
Następny artykułRola ubioru. Czym jest dla nas ubiór?
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here