Wizerunek sekretarki szkolnej

0
3103
wizerunek-sekretarki-szkolnej

Wizerunek sekretarki szkolnej powinien być wyrazem szacunku w stosunku do osób, z którymi pracuje i spotyka się w ciągu dnia. Schludny wizerunek sekretarki szkolnej jest tak samo ważny jak właściwie wykonywane obowiązki w pracy.

Wizerunek sekretarki szkolnej

Powinien być schludny, elegancki i skromny. Jeśli masz wątpliwości dotyczące stroju, bezpieczniej będzie wybrać wersję skromniejszą i z mniejszą ilością ozdób. Ubiór w pracy nie może krzyczeć, nie może zwracać zbyt mocno uwagi. Klasyka w pracy jest zawsze mile widziana. Styl klasyczny odzwierciedla zawsze modną prostotę. To ponadczasowa elegancja. To nieprawda, że trzeba się urodzić z wyczuciem stylu. Można się tego także nauczyć. Wysiłek opłaca się stukrotnie. Bowiem, jak mawiała Coco Chanel – której kostium i mała czarna stały się już ponadczasowymi wyznacznikami stylu klasycznego – „moda przemija, styl pozostaje”.

Wizerunek sekretarki szkolnej – dodatki

wizerunek-sekretarki-szkolnejUzupełnieniem wizerunku biznesowego są dodatki. Dodatki potrafią dodać kobiecości zwykłym, biurowym kostiumom. Potrafią zmienić skromny strój dzienny w elegancki wieczorowy, lub – źle dobrane – sprawić, że wspaniałe ubranie będzie się źle prezentować.
Podstawowa zasada przy dobieraniu dodatków brzmi: stwórz tylko jedne punkt przyciągający uwagę (najlepiej blisko twarzy). Możesz też dodać drugi punkt, ale już mniej widoczny (na przykład broszka, bransoletka). Pamiętaj też, że dodatki w pracy mogą być widoczne, ale nie powinny być słyszalne (dotyczy to wszystkiego, co brzęczy i dzwoni).

Jakie dodatki może nosić szkolna sekretarka?

Mogą to być klasyczne dodatki typu: sznur małych perełek lub innych koralików, łańcuszek, wkręcane kolczyki/ klipsy, mały zegarek na skórzanym pasku, broszka, apaszka, skórzana lub ze skóry ekologicznej torebka. Te dodatki są cały czas aktualne i pasują do każdej garderoby, bez względu na wiek i rozmiar. Zachęcam by przy wyborze i kupowaniu dodatków postawić na ich jakość, a nie na ilość.

Wizerunek sekretarki szkolnej – przykłady dodatków
 • kolczyki wkręcane, krótkie, lub delikatnie wiszące np. perełki, kolczyki złote, srebrne, z kolorowych kamieni.
 • jeden sznurek korali (może być kompletem z kolczykami), najkorzystniejsza długość naszyjnika do pracy to 42 do 45 cm
 • delikatny naszyjnik
 • jeśli bransoletka, to tylko jedna (zazwyczaj się ich unika, bo stukają o stół przy wykonywaniu pracy)
 • broszki średniej wielkości, które są wspaniałą ozdobą klap żakietu lub bluzki, swetra
 • pierścionki – jeden pierścionek na jednej ręce zupełnie wystarczy
 • skórzane lub ze skóry ekologicznej torebki o prostych kształtach, nie za duże, bez ozdób
 • okulary w delikatnej oprawce, złotej, srebrnej lub w innym kolorze
Jakich dodatków szkolna sekretarka powinna unikać?
 • długich kolczyków grzechoczących przy każdym ruchu głowy
 • kolczyków zbyt błyszczących (jak z kompletu od kolii sylwestrowej)
 • zbyt dużych kół w uszach
 • kilku bransoletek na jednej ręce
 • kolekcji pierścionków na każdym palcu ręki
 • biżuterii plastikowej, drewnianej
 • bransoletek lub łańcuszków na nodze, nawet jak są ubrane rajstopy
 • łańcuszków w talii zamiast paska
 • torebek z dużą ilością ozdób (klamerki z brylancikami, nabijane nity, kolorowe hafty, itp.)
 • okularów w zbyt grubej ozdobnej oprawce i zbyt ciemnych szkłach.

Jest to fragment Poradnika, który ukazał się nakładem wydawnictwa Raabe w październiku 2009

Poprzedni artykułMęski szalik i rękawiczki
Następny artykułChustka na głowę
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here