Garsonka Coco Chanel. Wygoda dla kobiet.

0
3641
garsonka Coco Chanel
Walka o prawa kobiet

Kobiety walcząc o swe prawa ubierały się… po męsku. Dziś również wizerunek kobiety „walczącej-pracującej” ubranej w garnitur odbierany jest silniej i poważniej w stosunku do kobiety ubranej w sukienkę i żakiet. Dlaczego?
Można powiedzieć, że wszystko zaczęło się od niezgody naszych pra-pra babek na dalsze krępowanie ciała najnowszymi wynalazkami mody typu: gorset , krynolina , turniura …

Kobieta świadoma i moda. Garsonka Coco Chanel

Świadome kobiety nie chciały już więcej sprawować funkcji „uroczego mebelka” w salonie – do którego roli bywały często zmuszane – nosząc kreacje nie pozwalające bezpiecznie chodzić, wygodnie siadać, o swobodnym oddychaniu już nie wspominając.

Kobieta odważna. Coco Chanelgarsonka Coco Chanel

Na początku XX wieku najbardziej odważne panie, do których z pewnością należała Coco Chanel, zaczęły zazdrośnie zerkać do… męskich szaf. Szaf, które zawsze – o dziwo – zaopatrzone były w wygodne ubrania. I tak zaczęła się stopniowo „adaptacja” męskiej garderoby do damskich szaf. Tak narodziła się rewolucyjna i rewelacyjna, wygodna garsonka Coco Chanel.

Garsonka Coco Chanel

Na pomysł stworzenia garsonki wpadła genialna Coco Chanel, której maksymą zawsze była wygoda i prostota stroju. Nowy XX wiek stał w opozycji do wieku XIX. Nowy XX wiek przyniósł rozwój przemysłu, fabryk, miast, ruchu samochodowego i sportu. Do nowej epoki nie pasowały długie, niewygodne suknie oraz ogromne, niefunkcjonalne kapelusze. Kobiety, pierwszy raz, wyszły z domów i podjęły pracę zawodową w biurach. Do wykonywania pracy potrzebna była wygodna, pozwalająca na swobodę ruchów garderoba. Chanel chcąc sprostać wymaganiom nowych czasów pożyczyła wygodne „męskie tkaniny” typu flanela, dżersej, czy tweed. I właśnie wówczas uszyła prostą spódnicę sięgającą łydki do której pasował prosty żakiecik bez usztywnień (jak to było w przypadku męskich marynarek). Narodziła się garsonka Coco Chanel – strój nowoczesnej kobiety XX wieku.

Garsonka Coco Chanel

Dziś garsonka Coco Chanel ma tysiące odmian. Projektanci modyfikują ją na przeróżne sposoby. Jednak za każdym razem jest to wygodny strój. Garsonką obecnie nazywa się też komplety typu: mała sukienka z żakiecikiem lub bolerkiem.

Poprzedni artykułZmiany w sposobie ubierania się
Następny artykułModa damska w PRL-u
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here