Jak powstał strój biznesowy?

0
1463

Jak powstał strój biznesowy? Pod koniec XIX wieku, w okresie gwałtownego rozwoju przemysłu i fabryk, do miast zaczęło napływać coraz więcej ludności. Powstała nowa klasa ludzi pracujących, ludzi administracji i biur. jak powstał strój biznesowyZrodziła się więc potrzeba stworzenia nowego, praktycznego i uniwersalnego stroju do pracy.

Jak powstał strój biznesowy? Garnitur – nowy strój dla klasy urzędniczej

Wynalezienie maszyny do szycia zaowocowało powstaniem, po raz pierwszy w historii ubioru, jednakowej odzieży szytej już na skalę przemysłową. I tak powstał męski strój dla nowej klasy urzędniczej – garnitur. Samo pojęcie „garnitur” jest bardzo stare i w różnych okresach historycznych oznaczało zupełnie inny typ męskiego ubioru. Obecnie znany nam garnitur, składający się z marynarki, kamizelki i spodni to genialny wynik długotrwałej ewolucji męskiego stroju, mający korzenie właśnie w wieku XIX .

Jak powstał strój biznesowy? Historia męskiego stroju biznesowego (biurowego)

Wprowadzenie takich elementów jak marynarka, czy żakiet doprowadziło nareszcie do zastąpienia krótkich do kolan spodni (noszonych wcześniej przez mężczyzn) przez spodnie długie. I tak surowy i oszczędny w wyrazie garnitur doskonale podkreślał etos pracy wykonywanej przez mężczyzn.

Męski strój biurowy w XIX wieku

Podstawowa garderoba mężczyzny w XIX wieku, niewiele już różniła się od garderoby współczesnego dżentelmena. Mężczyzna nosił szare lub czarne ubranie z żakietem lub marynarką i kamizelką, uzupełnione przez krawat i kapelusz. Na oficjalne spotkanie zakładał surdut (nieco dłuższy niż marynarka) w kombinacji z kamizelką i sztuczkowymi spodniami. Zaś na wyjątkowo uroczyste okazje wkładał czarny frak, białą koszulę i białą muchę.

Jak powstał strój biznesowy? Historia damskiego stroju biznesowego (biurowego)

Damski strój biznesowy ściśle związany jest z procesem emancypacji kobiet.  w latach 20-tych XX wieku, garnitury dwu- lub trzyczęściowe (z kamizelką) stały się wręcz uniformem wyzwolonych kobiet, garçonnes. Zmiany w życiu kobiet spowodowane rewolucją przemysłową i techniczną, musiały w końcu zaowocować stworzeniem nowego wizerunku. Powóz konny został ostatecznie wyparty przez samochód. Pojawiły się nowe urządzenia ułatwiające wykonywanie prac domowych. W konsekwencji kobiety zaczęły spędzać coraz więcej czasu poza domem. Obok typowych zawodów takich jak krawcowa, bona do dzieci, gospodyni, pojawiła się praca biurowa, która stała się odtąd klasycznym kobiecym zajęciem, umożliwiającym nowoczesnym kobietom niezależny byt.

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, kwiecień 2010

 

Poprzedni artykułJak dobrać krawat?
Następny artykułStrój biznesowy. Kiedy powstał?
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here