Sukienka czy spodnie?

0
1412
sukienka czy spodnie
Sukienka czy spodnie? Pojedynek

XX wiek to kolejny „atak” na męską szafę. Kobieta raz zrzuciwszy krępujące stroje (I wojna światowa) nie miała zamiaru z powrotem ich zakładać. Przygotowało to grunt do kolejnych zmian. W latach międzywojennych – wraz z nową modą na wakacje w kurortach, rozwojem sportu (rower, wycieczki górskie, narciarstwo, tenis, automobil, itp.) panie „wydarły” z męskiej szafy kolejną rzecz – spodnie.

Sukienka czy spodnie? Rozwój sportu i pierwsze kurorty

Początkowo spodnie były noszone tylko w czasie ćwiczeń sportowych lub odpoczynku „u wód”. Wówczas kuracjuszki zakładały długie, szerokie spodnie, duże słomkowe kapelusze i espadryle. Jednak już niedługo potem spodnie zaczęły być zakładane również do pracy.

Gwiazdy filmowe i… spodnie

Kobieta w spodniach – zjawisko do tej pory niespotykane i niewyobrażalne dla wielu dam – stało się wkrótce coraz bardziej popularne również dzięki gwiazdom filmowym. Katharine Hepburn (jakby nie było córka sufrażystki) upodobawszy sobie luźne, gładkie spodnie o męskim kroju szybko stała się wzorem do naśladowania.
W epoce pierwszych gwiazd srebrnego ekranu marzeniem niemal każdej kobiety było wyglądać tak jak one. Nigdy wcześniej i nigdy później aktorki tak mocno nie oddziaływały na modę i urodę.

Nowa rewolucja – damski garnitur

Wkrótce nadeszła i nowa rewolucja: oto mamy kobietę w garniturze – stroju który od zawsze był zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Jedynie gwaizada wielkiego formatu mogła uczynić męski garnitur „akceptowalnym” eleganckim strojem damskim, zrównanym w prawach z tradycyjną już wtedy garsonką. Tą gwiazdą była oczywiście Marlena Dietrich . I w ten oto sposób spodnie i garnitur znalazły swoje miejsce w damskich szafach.

sukienka czy spodnieSukienka czy spodnie? Spodnie – znak nowych czasów

W nowych, powojennych czasach, epoce rozwoju biur i kobiet pracujących zawodowo wygoda i funkcjonalność stroju stały się priorytetem. Spodnie z bluzką i marynarką oraz garnitur świetnie zdawały egzamin z funkcjonalności, siłą rzeczy stając się coraz bardziej popularne.
Czyżby kolejnym krokiem miałyby być damskie garderoby, w których brak jest miejsca na – po prostu – kobiece sukienki?
Czyżby kobieta XXI wieku miałaby być na tyle praktyczną, wygodną i racjonalną, że nie założyłaby już sukienki?
Proszę Pań – proponuję więc postawić na sukienki! Już w następnych odcinkach przyjrzymy się ich, dosłownie zapierającej dech w piersiach, historii…

Poprzedni artykułModa damska w PRL-u
Następny artykułPRL i Hanna Bielicka
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here