Ubranie do pracy i Coco Chanel

0
1412
ubranie do pracyUbranie do pracy

Najczęściej kobiety do pracy zakładają zestaw: żakiet plus spódnica, dla którego alternatywą jest kostium łączony ze spodniami. A takie ubranie do pracy powstało dopiero w latach dwudziestych poprzedniego stulecia. Był to okres, który zrewolucjonizował dotychczasowy ideał kobiecej urody, zaowocował nowymi kanonami piękna i dał kobietom wygodne stroje nie tylko do pracy.

Coco Chanel i ubranie do pracy

W tym czasie ujawniła swój talent Coco Chanel (1883-1971), o której mówi się, iż śmiałym cięciem nożyczek uśmierciła modę XIX wieku i stworzyła nowoczesną kobietę wieku XX. Niewygodne gorsety krępujące ruch, krynoliny i ogromne kapelusze na których można było niemalże zakładać ogrody odeszły do lamusa. Swoboda ruchów, wygoda i przyjemność stały się naczelną maksymą Chanel.

Nowoczesna kobieta XX wieku i “wygodne” męskie materiały

Do narodzin nowoczesnej kobiety, noszącej wygodny strój do pracy przyczyniły się na pewno „wygodne” materiały, które Coco Chanel zauważyła w męskiej szafie, po czym nowatorsko zaadoptowała do mody damskiej. Była to: wełniana flanela, tweed i dżersej. Dżersej uchodził za materiał tani i używano go do tej pory tylko do szycia bielizny i ubrań sportowych. Zastosowanie dżerseju do eleganckich ubrań było jednym z wielu genialnych pomysłów Chanel. Powstały miękkie kostiumy, luźne żakiety i sukienki – idealne do pracy!

Wygoda – naczelna maksyma Chanel

Ubrania Chanel dały kobietom nieosiągalną przez wieki (!) swobodę ruchów. Ciasny gorset został zastąpiony przez białą bluzkę z grzecznym kołnierzykiem. Zamiast rozłożystych krynolin wkładało się teraz wąską spódnicę. W ten oto sposób narodziła się nowoczesna kobieta pracująca: szczupła, w wygodnym kostiumie lub spódnicy, bluzce i żakiecie. Ubranie do pracy ozdabiała tylko skromna biżuteria, mały kapelusik i szykowna, krótka fryzurka. Jak dotąd kobiety nigdy nie ścinały włosów. Dlatego nowa krótka fryzura, lansowana przez samą Chanel, stała się zarówno wyrazem buntu, jak i wyróżnikiem wielu nowoczesnych, młodych kobiet.

Skąd wzięła się moda na pomalowane usta? Kiedy powstały szpilki? Zapraszam na kolejne odcinki historii mody biurowej.

Poprzedni artykułWizerunek w pracy. Kreowanie wizerunku
Następny artykułDobry styl. Moda “puszcza” do mnie oko.
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here