Chustka na głowę

0
1301
chustka-na-glowe

Chustka na głowę to nakrycie głowy o bardzo długiej tradycji. Wywodzi się z kultury ludowej, gdzie w postaci pięknych bogato kolorowych chust była wiązana na włosach lub zakładana na ramiona – wszystko dla ozdoby.

Chustka na głowę

Występuje w wielu pięknych regionalnych odmianach: nie tylko krakowskiej, góralskiej, czy mazurskiej, ale też spotkamy ją w Meksyku, Peru, Hiszpanii. Są to chustki malowane najczęściej w motywy florystyczne, różniące się kolorystyką i stylistyką wzoru zależnie od regionu w którym powstały.

chustka-na-gloweGwiazdy filmowe i moda na chustkę na głowę

Ale dopiero gwiazdy filmowe (jak Sophia Loren, Marylin Monroe, czy Audrey Hepburn) przyczyniły się do awansu ludowych chustek na salony. Chustka w wersji jedwabnej była też chętnie noszona przez wyrocznię stylu Jacqueline Kennedy.

Chustka na głowę – sposób wiązania na sfinksa

Chustkę, czy apaszkę można zawiązać na różne sposoby: „na sfinksa” – gdy oba jej końce są przełożone pod brodą i zawiązane z tyłu na szyi, „na korsarza” – gdy zawiązuje się ją zasłaniając czubek głowy wraz z czołem i wiążąc z tyłu, lub „na ludowo” – zawiązując ją tradycyjnie pod brodą. Jeśli chustkę uzupełni się okularami słonecznymi, powstaje szykowna całość w stylu gwiazd z Hollywood.

Chustka na głowę – fantazyjne sposoby wiązania

chustka-na-glowe-2Oryginalnym sposobem na założenie chustki jest też jej połączenie z beretem, toczkiem lub kapeluszem (metoda „na sfinksa” oraz nakrycie głowy na bakier).

Innym sposobem zawiązania chusty lub szala jest turban, który może być noszony nie tylko na plaży. Turban zawiązany z eleganckiej apaszki czy szala może być nawet dodatkiem uzupełniającym wieczorową kreację. Turban był przecież popularnym wieczorowym dodatkiem choćby w pierwszych dwu dekadach XX wieku.

Chustka na głowę od Hermesa

Najpiękniejsze jedwabne chusty pochodzą z francuskiej firmy Hermes. To prawdziwe dzieła sztuki projektowane przez artystów. I mimo ogromnej ilości apaszek produkowanych nawet przez najsłynniejsze nazwiska świata mody, o równie doskonałej jakości co apaszki od Hermesa, to tylko apaszki od Hermesa są najbardziej popularne. Nie sposób tego racjonalnie wyjaśnić. Być może opiera się to na prestiżu podobnym do pozycji Rolls-Royce’a, który pomimo obecnych na rynku lepszych od niego samochodów, nadal pozostaje najbardziej luksusowym modelem…

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, kwiecień 2014

Poprzedni artykułWizerunek sekretarki szkolnej
Następny artykułJak odnaleźć swój styl?
Akademia Stylu Jelonkiewicz
Jestem trenerką, konsultantką wizerunku i historykiem sztuki. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych, udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu 2016 jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i doradcą wizerunku. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią ubioru, stylizacją, modą i kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here