Chustka na głowę

0
6258
chustka-na-glowe

Chustka na głowę to nakrycie głowy o bardzo długiej tradycji. Wywodzi się z kultury ludowej, gdzie w postaci pięknych bogato kolorowych chust była wiązana na włosach lub zakładana na ramiona – wszystko dla ozdoby.

Chustka na głowę

Występuje w wielu pięknych regionalnych odmianach: nie tylko krakowskiej, góralskiej, czy mazurskiej, ale też spotkamy ją w Meksyku, Peru, Hiszpanii. Są to chustki malowane najczęściej w motywy florystyczne, różniące się kolorystyką i stylistyką wzoru zależnie od regionu w którym powstały.

chustka-na-gloweGwiazdy filmowe i moda na chustkę na głowę

Ale dopiero gwiazdy filmowe (jak Sophia Loren, Marylin Monroe, czy Audrey Hepburn) wprowadziły modę na noszenie ludowej chustki. I tak chustka trafiła na salony. Gwiazdy zakładały jedwabne chustki na głowę, łączyły to z okularami słonecznymi. Pozwalało im to na odrobinę anonimowości. Jedwabna chustka była chętnie noszona przez wyrocznię stylu Jacqueline Kennedy.

Chustka na głowę – sposób wiązania na sfinksa

Chustkę, czy apaszkę można zawiązać na różne sposoby: „na sfinksa” – gdy oba jej końce są przełożone pod brodą i zawiązane z tyłu na szyi, „na korsarza” – gdy zawiązuje się ją zasłaniając czubek głowy wraz z czołem i wiążąc z tyłu, lub „na ludowo” – zawiązując ją tradycyjnie pod brodą. Jeśli chustkę uzupełni się okularami słonecznymi, powstaje szykowna całość w stylu gwiazd z Hollywood.

Chustka na głowę – fantazyjne sposoby wiązania

chustka-na-glowe-2Oryginalnym sposobem na założenie chustki jest połączenie jej z beretem, toczkiem lub kapeluszem (metoda „na sfinksa” oraz nakrycie głowy na bakier).

Można też z chustki lub szala zrobić turban. Turban może być noszony nie tylko na plaży. Turban zrobiony z eleganckiej apaszki czy szala może być nawet wieczorowym dodatkiem. Do eleganckich wieczorowych kreacji chętnie noszono fantazyjne turbany w pierwszych dwu dekadach XX wieku.

Chustka na głowę od Hermesa

Najpiękniejsze jedwabne chusty pochodzą z francuskiej firmy Hermes. To prawdziwe dzieła sztuki projektowane przez artystów. I mimo ogromnej ilości apaszek produkowanych przez najsłynniejsze nazwiska świata mody, mających równie doskonałą jakość co apaszki od Hermesa, to tylko apaszki od Hermesa są najbardziej popularne. Nie sposób tego wyjaśnić. Może opiera się to na prestiżu podobnym do pozycji Rolls-Royce’a, który pomimo lepszych od niego samochodów, nadal jest najbardziej luksusowym modelem…

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, kwiecień 2014

Poprzedni artykułWizerunek sekretarki szkolnej
Następny artykułJak odnaleźć swój styl?
Akademia Stylu Agnieszki Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here