Historia damskiej torebki

0
415

historia damskiej torebkiHistoria damskiej torebki. Niepozorne dodatki, w długiej historii mody, potrafiły przydać statusu i mocy strojom, stylowo je ozdobić, przyczynić się do wspaniałej prezencji, czy być symbolicznym unaocznieniem wyznawanych wartości.

Zestaw: kapelusz, rękawiczki, torebka

Jeszcze w latach 50-tych XX wieku każda kobieta dbała by mieć idealnie dobraną kombinację kapelusza, rękawiczek, torebki, butów i parasolki. Dziś tak już nie jest, choć współczesna kobieta nie potrafi wyobrazić sobie życia bez torebki… Prawie każda pani ma kolekcję torebek, które mogą być zakładane na różne okazje: od tych noszonych codziennie do pracy, po te – nierzadko będące prawdziwymi arcydziełami – noszone na eleganckie okazje, torebki wieczorowe.

Historia damskiej torebki

Z punktu widzenia historii mody torebka wcale nie była prerogatywą przysługującą wyłącznie kobietom. Do XVI wieku kobiety i mężczyźni nosili takie same kalety (sakiewki) zawieszane przy pasku i służące do przechowywania drobnych osobistych przedmiotów. Z tym, że jak zwykle praktyczne panie, potrafiły zawiesić dodatkowo na pasku w talii jeszcze inne użyteczne przedmioty typu: modlitewnik, nożyczki, klucze, czy… sztućce. Później moda zastąpiła sakiewkę – kieszenią. Panowie porzucili więc torebki i od tej pory zaczęli nosić wszystkie niezbędności w kieszeniach. Paniom moda podarowała kieszenie w obszernych spódnicach ich kreacji.

Historia damskiej torebki. Damska torebka w XVIII i XIX wieku

Pod koniec XVIII wieku  pojawiała się już bezpośrednia poprzedniczka dzisiejszej torebki, zwana „pompadourką”, którą z gracją noszono w ręku, a nie doczepiano do talii. Moda początku XIX wieku jeszcze bardziej zaczęła sprzyjać damskiej torebce. Przewiewne, opływające figurę, proste empirowe kreacje bez paska i kieszeni przyczyniły się do rozpowszechnienia niezbędnego dodatku każdej damy – małej torebeczki. Była ona wykonana z ozdobnej siateczki, wyszywana haftem lub koralikami i zawiązywana sznureczkiem. Miała również piękne, dekoracyjne rączki.

Historia damskiej torebki. Tradycja torebki wieczorowej

Dziś sięgając po małą – często pięknie zdobioną – wieczorową  torebkę, na długim pasku nawiązujemy do tradycji cudeniek z XIX wieku…

Fragment ten jest częścią artykułu, który ukazał się w gazecie Temidium, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie, czerwiec 2011

Poprzedni artykułZnaczenie koloru w ubraniu
Następny artykułKreowanie stylu osobistego
agnieszka
Jestem trenerką, konsultantką wizerunku i historykiem sztuki. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych, udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu 2016 jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie już od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam tylko, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam sobie zawód, który u nas jeszcze nie istniał. Podobnie nie było zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i doradcą wizerunku. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią ubioru, stylizacją, modą i kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here