Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

0
2657

Okulary świadczą o naszym stylu i mają niemały wpływ na pierwsze wrażenie. Okulary – atrybut wielu osób z dysfunkcją wzroku – mogą zdobić naszą twarz i korygować mankamenty urody. Pod warunkiem, że są umiejętnie dobrane, a to już niełatwa sztuka.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy

Oprawki dobrze dobranych okularów powinny harmonizować z kształtem twarzy. To oznacza, że okulary mogą równoważyć kształt twarzy lub podkreślać w niej coś charakterystycznego. Osoby, które mają twarz pociągłą, powinny nosić oprawki w takim kształcie, który optycznie skraca owal twarzy. I odwrotnie, gdy ktoś ma twarz pełną, krótką, okulary powinny ją optycznie wydłużać. Jak to sprawdzić? Przeciętna twarz ma długość ok. 18-19 cm (mierzymy od miejsca, skąd wyrastają nam włosy na czole do czubka brody), a szerokość ok. 14 cm (mierzymy odległość między uszami).

Jak dobrać okulary dla twarzy okrągłej

jak dobrać okularyTak więc, dla pań o twarzy wyraźnie krótszej i szerszej (czyli gdy długość i szerokość twarzy jest do siebie zbliżona) należy wybrać oprawki, które maja przewagę linii skośnych. Często kształt ten określany jest jako „koci”. Kobiety o twarzy pełnej, okrągłej  powinny sięgać po oprawki o lekko zaokrąglonych kształtach. Wbrew pozorom, nie należy nosić okularów „kanciastych” (np. prostokątnych), ponieważ nie tworzy to harmonii z owalem twarzy. Do twarzy okrągłej najbardziej pasują więc „kocie” kształty okularów. Na pewno powinno się unikać okularów o dużych okrągłych oprawkach, bo to spowoduje, że twarz wyda się jeszcze bardziej pełna.

Jak dobrać okulary przy twarzy kwadratowej

jak dobrać okularyKobiety o twarzy krótkiej i wyraźnie „kanciastej”, o mocno zaznaczonych żuchwach i szerokim czole powinny wybrać grubsze i mocniejsze kształty oprawek na linii brwi – czyli „na górze” okularów. Takie oprawki dodają „lekkości” kanciastym rysom i optycznie wyszczuplą twarz. Podobnie panowie o twarzy krótkiej, pełnej mogą nosić oprawki z mocniej zaznaczoną górną poziomą częścią okularów i łagodnie zaokrąglonym dołem.

Jak dobrać okulary dla twarzy podłużnej

jak dobrać okulary.1Mężczyźni, którzy mają twarz wyraźnie podłużną powinni wybrać oprawki z przewagą pogrubionych elementów poprzecznych lub z mocniejszymi elementami na zewnętrznych, krótszych pionowych elementach oprawki. Panowie, którzy mają dużą powierzchnię twarzy – kształt bardzo często spotykany i określany mianem prostokąt – mają też możliwość wybrania okularów o dużych szkłach. Potocznie określa się je jako „telewizorki” od kształtu monitora dawniejszych odbiorników.

Jak dobrać okulary dla twarzy podłużny owal

jak dobrać okularyKobiety o twarzy podłużnej powinny wybrać oprawki z przewagą linii poziomych. I tak przy twarzy podłużnej o lekko zaokrąglonym owalu (jak stojące podłużne jajo) ładnie pasują oprawki „rozciągnięte” wzdłuż twarzy, o niezbyt dużych szkłach (kształt leżących elips). Mogą to być również okulary, które mają wzmocnienia lub ciemniejszy kolor po zewnętrznych bokach oprawek. W obu przypadkach kształt okularów skraca optycznie podłużną twarz.

Jak dobrać okulary dla twarzy prostokątnej

Panie o twarzy podłużnej o wyraźnie zaznaczonych żuchwach i dużym czole powinny nosić okulary „kanciaste” z wyraźną dominacją linii poziomych. Najlepszym kształtem są “leżące prostokąty”. Oprawki mogą być także grubsze po zewnętrznych bokach twarzy i mieć wyraźny nosek. Jest to doskonały zabieg na skrócenie twarzy.

Jak dobrać okulary do kształtu nosa

Warto jeszcze pamiętać o kształcie nosa, bo kształt oprawek może pomóc w korekcie jego długości. Osoby mające długi nos mogą wybrać oprawki z niskim noskiem (czyli poziomym elementem łączącym szkła, który osadzony jest na naszym nosie). Nosek może być też dodatkowo ciemny lub ciemniejszy. Taka poprzeczna linia skraca optycznie nos.
Osoby o małym nosie mogą wybrać oprawki z noskiem jasnym lub lekko przeźroczystym i umieszczonym wysoko.

Kształt okularów a brwi

Ważne też, by okulary nie zasłaniały brwi. Twarz bez brwi traci swoją ekspresję, jest „niepełna”. Tylko w przypadku dużych okularów słonecznych – często noszonych przez gwiazdy – brwi mogą być zasłonięte. Jeśli ktoś lubi modne akcenty i ma ochotę na takie okulary, polecam je jako dodatkową parę okularów słonecznych.

Okulary to też biżuteria twarzy

I jeszcze wskazówka dla pań. Okulary ozdabiają twarz podobnie jak biżuteria (np. kolczyki), czy nakrycia głowy (kapelusz, beret, chustka). Przy doborze okularów powinno się pamiętać jakie nosimy kolczyki. Gdy któraś z pań lubi nosić duże, ozdobne kolczyki – powinna zrezygnować z okularów w masywnych lub ozdobnych oprawkach. Nadmiar ozdób jest nieelegancki. W przypadku, gdy okulary mają masywniejszą lub bardziej ozdobną oprawkę lepiej łączyć je z delikatniejszymi kolczykami (np. wkręcane lub niezbyt długie i ozdobne). Wtedy całość będzie stanowić dyskretne uzupełnienie naszego wizerunku. A to odróżnia amatorkę w świecie mody od damy z własnym stylem.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w gazecie Pochodnia, Polski Związek Niewidomych, wrzesień 2013

Poprzedni artykułIdeał piękna w XXI wieku
Następny artykułProfesjonalny wizerunek w pracy
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here