Jak dobrać skarpetki?

0
364
Jak dobrać skarpetki?

Jak dobrać skarpetki? Warto wiedzieć o skarpetach parę rzeczy, znać obowiązujące zasady – by nie popełnić błędu przy ubieraniu się.

Jak dobrać skarpetki? Męskie skarpety

Mimo że są prawie najmniejszą częścią garderoby, pełnią bardzo ważną rolę. Przede wszystkim uzupełniają strój, a dobrze dobrane są świadectwem o elegancji mężczyzny. Z kolei niewłaściwe dobrane skarpety mogą „zrujnować” cały wizerunek.

Historia skarpetek

Męska skarpetka to nic innego, jak pozostałość po pończosze noszonej na dworach królewskich w XVIII wieku. Przykładano ogromną wagę do wyboru męskich pończoch: rodzaju, koloru oraz gatunku. Najdroższe i najpiękniejsze były wykonane z jedwabiu i noszone przez królów. Doceniano też kształt męskich nóg obleczonych w pończochy. Dla mężczyzn, którzy nie mogli pochwalić się idealnym zarysem łydek wymyślono sposób wypychania pończoch łabędzim puchem. Męskie pończochy wiele mówiły o charakterze i pozycji ich właściciela…

Poprzednikami skarpet w znanym przez nas kształcie były także onuce. To nic innego jak płócienny kawałek materiału, którym owijano stopy przed założeniem butów. Onuce dawały ciepło i chroniły stopy przed obtarciami.

Jak dobrać skarpetki? Powstanie męskiej skarpety

Wynalezienie skarpet z pewnością podniosło komfort życia, chociaż te dawne nieco różniły się od dzisiejszych. Przede wszystkim nie były elastyczne. Dlatego, żeby zapobiegać ich zjeżdżaniu z nogi oraz rolowaniu się, zakładano męskie podwiązki, które przy pomocy uchwytów utrzymywały skarpetkę tuż pod kolanem – nosił je jeszcze mój dziadek. Dawne skarpety wymagały też cerowania, bo nie znano elastycznych, trwalszych włókien. Czy ktoś pamięta jeszcze specjalne drewniane grzybki do cerowania? Z czasem wynaleziono lepszy surowiec, świetnie trzymający się nogi, i skarpety stały się zarówno dyskretnym, jak i nieodłącznym elementem męskiej garderoby.

Jak dobrać męskie skarpetki?

Komfort podczas noszenia skarpetek zależy od tego, z czego są one wykonane. Im więcej sztucznego tworzywa w ich składzie, tym gorzej się w nich czujemy. Jednak niewielki udział tworzyw sztucznych przedłuża żywotność skarpet i lepiej trzymają się one nogi.

Jak dobrać skarpetki pod względem materiału?

Najlepsze skarpety są wykonane z włókien naturalnych (wełna, kaszmir, bawełna, jedwab), które „oddychają” i lepiej wchłaniają wilgoć niż sztuczne włókna. Wełniane będą lepsze niż poliestrowe nawet w największe upały, ale na szczęście obecnie można kupić specjalne skarpety do butów letnich, które chronią stopy przed otarciami i wchłaniają pot. Są one „mniejsze” – kończą się tuż poniżej kostki.

Skarpety z surowców naturalnych mają różne stopnie grubości. Ich wybór powinien zależeć od temperatury otoczenia i charakteru garderoby. W ciągu dnia, do garnituru, zakłada się skarpetki cienkie, gładkie, ciemne. Na okazje wieczorowe, do garnituru, należy wybrać cienkie, czarne podkolanówki z bawełny jedwabne. Średniej grubości wełniane skarpety pasują do mniej formalnego stroju i grubszych spodni, na przykład flanelowych, dżinsowych. Natomiast grube, wełniane skarpety, o wyraźnym splocie, pięknie komponują się ze spodniami tweedowymi lub sztruksami o szerokim prążku.

Jak dobrać skarpetki? Skarpetki damskie

Zakłada się praktycznie tylko do spodni. Ich kolor może być dobierany do koloru spodni lub butów, ale nie jest to jedyna obowiązująca reguła. Często panie zakładają kolorowe skarpety, w kwieciste lub inne desenie zarówno do obuwia sportowego, jak i półbutów. Nie jest też błędem, gdy spodniom towarzyszy krótsza skarpetka.

Skarpetki do spódnic?

Powinno się unikać zestawów skarpeta i spódnica. To skraca nogi, lepiej założyć rajstopy. Podobnie nieładnie wygląda spódnica za kolano i pończoszane podkolanówki. Zdarza się, że widać brzeg podkolanówki ściskający nogę tuż pod spódnicą. Stąd pończoszane podkolanówki i skarpetki (stopki) pasują tylko pod spodnie.

Skarpetki do sandałów?

Nie zakłada się także skarpet do sandałów, zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet. Panie mogą zaś nosić stopki do obuwia typu baleriny i czółenka.

Któż by przypuszczał, że tak niepozorna para skarpet, ma tak dużą rolę w kształtowaniu naszego wyglądu? Wydawałoby się, że ten mały element garderoby pozostaje raczej niezauważony. Nic bardziej mylnego. Skarpetki mogą dodać szyku lub… wręcz przeciwnie. Patrząc zatem na bożonarodzeniową skarpetę wypełnioną prezentami przypomnijcie sobie Państwo historię skarpet i ich wcale niemałą rolę w kształtowaniu naszego wizerunku.

Jest to fragment artykułu, który ukazał się w gazecie Pochodnia, Polski Związek Niewidomych, grudzień 2015

Poprzedni artykułStrój mniej formalny. Jak nosić casual?
Następny artykułKrawat męski
Akademia Stylu Jelonkiewicz
Jestem trenerką, konsultantką wizerunku i historykiem sztuki. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych, udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu 2016 jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i doradcą wizerunku. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią ubioru, stylizacją, modą i kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here