Miuccia Prada trendy na jesień.

0
1658

Miuccia Prada zaprojektowała dla pań bardzo męską i silną w wymowie kolekcję. Modelki na wybiegu Miuccia Pradaprezentowały się niczym armia wojowników. Wszystkie ubrane były w spodnie i długie płaszcze z ciężkim pasem z klamrą w talii. A jeśli pojawiła się spódnica, była traktowana tylko jako dodatek zakładany na spodnie.

Makijaż Pat McGrath

Ten mocny image był podkreślony fantazyjnym makijażem projektu światowej sławy makijażystki Pat McGrath. Przyznam szczerze, że jest to moja ulubiona „wizjonerka makijażu”. Jej makijaże zawsze doskonale współgrają z prezentowanymi trendami. A w duecie z genialnym projektantem Johnem Galiano (w kolekcjach haute cuture dla Diora), zawsze powstają prawdziwe arcydzieła strojów (za co odpowiada Galiano) i makijaży (dzieła Pat). Za przykład niech posłuży makijaż z wiosenno-letniej kolekcji Diora z 2007 roku. Pat McGrath_dior_2007

Miuccia Prada na jesień

Wracając do pokazu Prady, na wybieg (pokryty fioletowym dywanem w geometryczne biało-czarne wzory) wkraczały modelki o czarnych oczach, pomarańczowych brwiach, długich rozpuszczonych włosach i strojach  przypominających umundurowanie. Wyglądały trochę jak klony, trochę jak „wirtualne księżniczki”.

Pokaz Prady i op-art

Muccia Prada i op-artCharakterystyczną cechą całej kolekcji były geometryczne wzory pojawiające się wszędzie: na każdej sztuce odzieży oraz dodatkach. Wzory te były ze sobą łączone w zupełnie niespodziewany sposób, niezależnie od koloru i kształtu. Przypominało to zabawę klockami, tak charakterystyczną dla dzieł epoki „op-artu”.

Pokaz Prady i kubizm

Pokaz Prady skojarzył mi się z prostymi geometrycznymi bryłami malowanymi chętnie przez kubistów (kubizm – kierunek malarstwa nowoczesnego zapoczątkowany na początku XX wieku przez Paula Picassa i Georg’a Braque’a. Nowy kierunek zerwał z tradycyjnym malarstwem będącym do tej pory tylko sztuką naśladowania. Tak narodziła się sztuka abstrakcyjna w tkolekcja jesienna Muccia Pradaym wypadku charakteryzująca się geometrycznym uproszczeniem brył. Nazwa kubizm powstała z łacińskiego słowa cubus – kostka, sześcian).

Wzory geometryczne na jesień

Wrażenie migotania, misz-maszu potęgowały jeszcze hafty powtarzające swym kształtem geometryczne motywy na tkaninie. Hafty wyglądały bardzo spektakularnie, nawet drogocennie, tymczasem wykMuccia Prada i kubizmonane były z wielopoziomowych konstrukcji z plastiku, cekinów i kolorowych szkiełek. Dzięki temu powstawało wrażenie trójwymiarowości wzoru znajdującego się na tkaninie. Podobnie torebki i buty były zdobione kawałkami kolorowych skórek i koralików układających się w geometryczne lub kwiatowe motywy.

Tartinki beżowo-czekoladowe zwieńczone fioletowymi kryształkami

Przed i po pokazie były serwowane takie tartinki. Miuccia Prada wyjaśniała, że każdy ma teraz różne teorie na temat swoich kolekcji, a że jako projektantka ma dość teorii, to stworzyła kolekcję tylko dla samej przyjemności.

Zabawa modą

Oglądając propozycję takiego wzornictwa rzeczywiście można było odczuć zabawę formą, fakturą i wzorem. Być może i ta propozycja mody damskiej znajdzie swoje zwolenniczki wśród pań, bo w naszych sklepach już znalazły się podobne propozycje.

A ja – jak zwykle myśląc intensywnie o kolekcji – poszłam zrobić sobie kawę i zdziwiłam się, że łyżeczka do kawy ma zaokrąglony kształt…

Poprzedni artykułTrendy na zimę z Mediolanu
Następny artykułMęska teczka do pracy
Agnieszka Jelonkiewicz
Jestem historyczką sztuki, trenerką i konsultantką wizerunku. Kreowanie wizerunku biznesowego, etykieta w biznesie i profesjonalna autoprezentacja to dziedziny, którymi się zajmuję od 1998. Posiadam certyfikat międzynarodowego konsultanta koloru i wizerunku (image & color consultant) oraz uprawnienia pedagogiczne umożliwiające mi prowadzenie szkoleń. Udzielam indywidualnych konsultacji przedstawicielom Top Managementu. Szkolę Zarząd, przygotowuję wizerunek medialny ekspertów i rzeczników prasowych. Miło mi poinformować, że zostałam odznaczona Diamentem Kobiecego Biznesu jako Firma Godna Zaufania. Jestem admiratorką piękna w różnych jego postaciach. Nie tylko dlatego, że wybrałam studia na Wydziale Sztuk Pięknych. Podziwiam piękno w kreowaniu wnętrz, w naturze, w harmonii pomiędzy architekturą a naturą – co odzwierciedla moja publikacja „Założenie pałacowo-ogrodowe w Kozienicach”. Świat kolorów i form pasjonował mnie od dzieciństwa. Szukając dla siebie zawodu wiedziałam, że chcę pracować z ludźmi i tworzyć piękno. Wymyśliłam zawód, którego u nas jeszcze nie było. Nie było też zapotrzebowania na usługi kreowania wizerunku. Nie poddałam się jednak, stałam się trenerką i stylistką. Dziś realizuję swe pasje zajmując się historią mody, historią sztuki, stylizacją, modą, kreowaniem wizerunku biznesowego i osobistego. Cieszę się, że moja praca inspiruje innych. Tak stałam się jedną z bohaterek książki „Sukces jest kobietą! Piękna twarz biznesu”. Zostałam też odznaczona statuetką "Kobieta z Marką 2023" w kategorii kultura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here